Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Co zrobić, żeby majówka była bezpieczna?

Podziel się
Oceń

Przed nami nadchodzi wyjątkowo długi majowy weekend, trwający od 26 kwietnia do 5 maja.
Policjanci stojący tyłem na drodze
Majówka w Małopolsce

Autor: halogorlice

 

Wielu z nas wybierze się na zasłużony odpoczynek, co zwiększy liczbę pojazdów na drogach i może przyczynić się do dodatkowych trudności na głównych trasach z i do dużych miast.

W odpowiedzi na te wyzwania, małopolska Policja ruchu drogowego wzmocni nadzór nad bezpieczeństwem drogowym w czasie tego przedłużonego weekendu, szczególnie w okresach wzmożonych wyjazdów i powrotów.

Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich kierujących o zachowanie rozwagi, rozsądku i życzliwości na drodze, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Podczas ubiegłorocznego długiego weekendu majowego (28.04-03.05.2023), z powodu nieostrożności, braku rozwagi, czy też nieuwagi, doszło do 35 wypadków drogowych. Skutkiem tych zdarzeń było śmierć 5 osób oraz ranienie 43 innych. Policja zatrzymała również 125 nietrzeźwych kierowców.

 

Majówka to idealny czas na podróż, ale pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego domu lub mieszkania przed potencjalnym włamywaczem:

  • Zabezpieczmy nasz dobytek, mieszkanie czy dom,
  • Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe, są zamknięte,
  • Zakręćmy zawory wody i gazu, także w pomieszczeniach gospodarczych i garażu,
  • Cenne przedmioty, takie jak gotówka czy biżuteria, zdeponujmy w banku,
  • Bądźmy ostrożni z publikacją zdjęć i relacji z wyjazdu w mediach społecznościowych, zamieszczajmy je dopiero po powrocie,
  • Poinformujmy zaufaną osobę o naszym wyjeździe i poprośmy ją o opiekę nad mieszkaniem, w tym zbieranie reklam i pilnowanie skrzynki pocztowej,
  • Zostawmy jej numer kontaktowy i pomyślmy o zainstalowaniu programatorów czasowych, które włączają światła w różnych godzinach, tworząc pozory obecności w domu.

Podczas majówki pamiętajmy także, że:

  • Konsumpcja alkoholu w miejscach publicznych jest zabroniona, poza wyznaczonymi do tego miejscami,
  • Grill należy ustawić na stabilnym, równym podłożu i nie przestawiać go podczas użytkowania,
  • Na terenie lasów oraz w promieniu 100 m od ich granic obowiązuje zakaz rozpalania ognia poza wyznaczonymi miejscami,
  • Do rozpalania ognia używajmy tylko bezpiecznych podpałek,
  • Chronić należy dzieci i zwierzęta przed dostępem do gorących urządzeń.

Majówka to również czas rekreacji nad wodą:

  • Nadzorujmy dzieci bawiące się na brzegu,
  • Bądźmy ostrożni podczas łowienia ryb,
  • Sprawdzajmy stan techniczny łodzi, kajaków czy rowerów wodnych,
  • Zakładajmy kamizelki ratunkowe i informujmy bliskich o trasie wypłynięcia.

Górskie wędrówki wymagają:

  • Oceny trasy, pogody i własnych możliwości,
  • Przygotowania grupy i planu awaryjnego,
  • Naładowanych telefonów i zabrania powerbanków, aplikacji „Ratunek”, map, odpowiedniej odzieży, picia, prowiantu, apteczki i latarki,
  • Zostawienia informacji o trasie i godzinie powrotu.

Podczas wycieczek do lasu warto:

  • Wędrować w grupie,
  • Nie tracić z oczu dzieci i osób starszych,
  • Zabrać telefon, latarkę, wodę, apteczkę i repelenty na owady,
  • Przestrzegać oznakowań i regulaminów leśnych.

Przy planowaniu wyjazdów zagranicznych:

  • Poznajmy prawo i zwyczaje kraju docelowego,
  • Sprawdźmy potrzebne dokumenty i lokalizacje polskich placówek dyplomatycznych,
  • Pomyślmy o ubezpieczeniu turystycznym i zostawmy bliskim informacje kontaktowe.

Bezpieczna majówka to czas relaksu, ale także odpowiedzialnego przygotowania. Planowanie i przestrzeganie zasad zapewnią bezpieczny i komfortowy wypoczynek.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Napisz komentarz

Komentarze

Ruta 30.04.2024 21:31
Może niech ktoś pilnuje dzieci na rowerach. Dwa razy mi dziś wjechały przed maskę na trasie Biecz - Gorlice i to łamiąc wszelkie przepisy. Ja jestem ostrożny i widząc rowerzystów - zwalniam, ale ile można mieć cierpliwości? Obowiązuje jeszcze jakaś karta rowerowa, czy każdy małolat jeździ jak chce? Niech Policja zacznie pouczać uczestników ruchu drogowego. Ps. Pedalarze w kolorowych ciuszkach!!! Przestańcie korkować obwodnicę! Pod Kominem macie dość miejsca i ścieżkę rowerową.

rayan 30.04.2024 20:20
Jak pić to nie jechać, a jak jechać to nie pić.

oh gazowniki,srututu 30.04.2024 19:39
Niech "rajdowcy" przestaną pałować te auta i motocykle, ino jeden jęk, strzelanie z wydechów, wkręcanie na wysokie obroty. Czasem zastanawiam się, czy mieszkam niedaleko toru wyścigowego, czy co :| Najbardziej słychać to na m.in. Stróżowskiej, Krakowska, Okulickiego. Ciepło zrobiło to odpala się fantazja dziwactw . Już "pałowniki" muszą pokazywać. Nieważne, czy to dzień, czy noc :| To mnie wnerwia, dlatego wolę zimę! ;/ Zdecydowanie.

ReklamaAeroklub Podhalański Nowy Sącz - przejmij stery i zostań pilotem - szkoelnie samolotowe - szkolenie szybowcowe - szkolenie do licencji samolotowej - szkolenie dodatkowe - ZADZWOŃ 18 444 84 09
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Karol Rąpała z dyplomem i grający na fortepianie Podwójny triumf młodego pianisty z Gorlic Serdeczne gratulacje dla Karola Rąpały, utalentowanego ucznia z klasy fortepianu pani Magdaleny Zębali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, który nie zwalnia tempa i jeszcze przed wakacjami może pochwalić się imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej.Data dodania artykułu: 23.07.2025 09:11Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13Zdjęcie przedstawia wilka badanego przez weterynarzy. W Gorlicach pojawił się wilk! [FOTO/VIDEO] Budzi w społeczeństwach ambiwalentne uczucia: z jednej strony podziwiamy jego dzikość, niezależność i piękno, z drugiej – podskórnie obawiamy się go, zarówno jako niebezpiecznego dla zwierząt hodowlanych, jak i ludzi – nawet mimo naukowego absurdu tej ostatniej tezy. Bez względu na opinie, fakty są bezlitosne: mamy w Gorlicach wilka.Data dodania artykułu: 18.07.2025 17:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10Poseł Barbara Bartuś zachęca Gorliczan do podpisów w sprawie referendum. Poseł Barbara Bartuś zachęca Gorliczan do podpisów w sprawie referendum „Czy jesteś za odrzuceniem przymusowego przyjmowania nielegalnych migrantów, które skutkuje ryzykiem spadku bezpieczeństwa osobistego i ekonomicznego?” – tak brzmi pytanie, na które Polacy mają odpowiedzieć w referendum, które zorganizować pragnie środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Ale by referendum się odbyło, konieczna jest wola Narodu. Dlatego dziś, 17 lipca na briefingu prasowym zorganizowanym na gorlickim rynku, Poseł Barbara Bartuś i lokalni działacze PiS zachęcali mieszkańców powiatu do składania podpisów.Data dodania artykułu: 17.07.2025 20:34Liczba komentarzy artykułu: 30Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12