Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Polsko-Węgierskie spotkanie na cmentarzu Łużna-Pustki

Podziel się
Oceń

20 maja (poniedziałek) cmentarz wojenny w Łużnej był miejscem spotkania polsko-węgierskiego.
Dwóch mężczyzn na cmentarzu wojennym w Łużnej
Polsko-Węgierskie Stowarzyszenie Kulturalne w Érd z wizytą na cmentarzu wojennym nr 123 Łużna-Pustki.

Autor: Gmina Łużna

 

Jak wyglądało braterskie spotkanie w Łużnej? 

Członkowie Polsko-Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Érd uhonorowali pamięć żołnierzy, którzy spoczywają na terenie cmentarza wojennego nr 123 Łużna-Pustki. 

Podczas tego wydarzenia, w którym uczestniczył Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa, padły słowa odświeżające historię sprzed ponad 100 lat, która jest nierozerwalnie związana z Bitwą pod Gorlicami w 1915 roku. 

Głównym celem spotkania na terenie cmentarza wojennego była wspólna integracja, odśpiewanie hymnów obydwóch narodów, złożenie wiązanek, jak również przywołanie pamięci historycznej, która nie może zostać nigdy zapomniana. 


Na stronie internetowej Stowarzyszenia możemy przeczytać informację w tej sprawie.
 

(...) Zacieśnienie intelektualnej wspólnoty między żyjącymi w Érdzie i w jego okolicach Polakami i Węgrami, pielęgnacja dziedzictwa kulturalnego i historycznego obydwu narodów, odkrywanie nowych jej rozdziałów, podtrzymywanie i prezentacja polskich tradycji, prezentacja ważnych wydarzeń z historii kontaktów polsko-węgierskich – czytamy na stronie Polsko-Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Érd. 

Wierzymy w to, że jako organizacja cywilna, przyczyniamy się do pogłębienia przyjaźni naszych dwóch narodów. Organizujemy prelekcje, wykłady, wystawy artystyczne i historyczne, utrzymujemy kontakty ze stowarzyszeniami polskimi. Regularnie odwiedzamy Polskę, kładąc nacisk na aspekty węgierskie, a na Węgrzech odwiedzamy te miejsca, które są związane z Polską i Polakami.


Łużna-Pustki to symbol pamięci o I wojnie światowej 

Warto dodać, że cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki stanowi miejsce wiecznego spoczynku dla wojskowych poległych podczas walk na wschodnim froncie I wojny światowej. Nekropolia dzieli się na kwatery, gdzie żołnierze pogrzebani zostali według pochodzenia oraz stopnia wojskowego, a wśród nich można znaleźć Polaków, Węgrów, Austriaków, Niemców oraz Rosjan.

Projekt cmentarza wykonał Jan Szczepkowski, a w lutym 2016 roku nekropolia została wpisana do obiektów historycznych na liście znaków dziedzictwa europejskiego, jako czwarty obiekt z sześciu na mapie Polski. Goście z Węgier obiecali, że jeszcze nie jeden raz zjawią się w Łużnej. 

Źródło info: Gmina Łużna

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaZespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach, REKRUTACJA 2024/2025
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
AKTUALNOŚCI
ReklamaKoncert z okazji 10-lecia Szalowskiego Zespołu Wokalnego - MOJE SERCE TO JEST MUZYK
Reklama
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486