Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama
Reklama

Ciemny Horyzont. Gdy niemożliwe staje się rzeczywistością

Podziel się
Oceń

„Ciemny Horyzont” Szymona Arkadiusza to pozycja, która na 141 stronach zgłębia zagadnienia przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Autor prowadzi czytelnika przez gąszcz filozoficznych rozważań i obserwacji, które zmuszają do zatrzymania się i zastanowienia nad sensem codzienności oraz kierunkiem, w którym zmierza nasza cywilizacja. To książka skierowana do osób, które szukają głębszych odpowiedzi na pytania o ludzkie priorytety, postęp technologiczny i życie w świecie pełnym paradoksów.
książki w dłoni na tle światełek
Książka skierowana do osób, które szukają głębszych odpowiedzi na pytania o ludzkie priorytety, postęp technologiczny i życie w świecie pełnym paradoksów.

Autor: halogorlice.info/Anna Brzezińska

 

Codzienność pod lupą

Autor książki obnaża błahostki współczesnego życia, wskazując, jak często człowiek XXI wieku nie docenia tego, co już posiada. Gonitwa za dobrami materialnymi czy społecznym uznaniem, wypełnia naszą codzienność, jednocześnie odsuwając na dalszy plan refleksję nad tym, co naprawdę ważne. 

W pozycji znajdziemy wiele przykładów tego, jak podstawowe zasoby, takie jak dostęp do wody, elektryczności czy żywności, stają się dla nas niewidzialne, dopóki ich nie zabraknie.

Autor celnie zauważa, że w wielu miejscach świata podstawowe potrzeby są trudne do zaspokojenia, a mimo to społeczeństwa rozwinięte narzekają na trywialne problemy, jak brak najnowszego modelu telefonu czy niesprzyjającą pogodę.
 

Prepering – sztuka przetrwania w praktyce

Jednym z kluczowych tematów poruszanych przez autora jest prepering – sztuka przygotowania się na nieprzewidziane zagrożenia. 

Pisarz zwraca uwagę, że choć idea ta istnieje od wieków, dopiero niedawno zyskała szersze zainteresowanie. Z książki dowiemy się, jak zidentyfikować potencjalne ryzyka w swoim regionie i jak skutecznie się na nie przygotować. 

Autor podkreśla znaczenie planowania awaryjnych zasobów żywności i schronienia, wskazując, że przewidywanie możliwych scenariuszy może ocalić życie.
 

Granica między rzeczywistością a fikcją

Ciekawym wątkiem w książce jest refleksja nad technologią, zwłaszcza sztuczną inteligencją. Arkadiusz zwraca uwagę na jej niesamowity potencjał, ale także zagrożenia płynące z niewłaściwego wykorzystania. Internet i SI ułatwiają nam życie, lecz mogą być także narzędziami manipulacji czy destrukcji w rękach osób o złych intencjach. 

Autor zadaje pytanie, na ile obraz świata kreowany przez media czy technologię jest prawdziwy, a na ile zakrzywiony.
 

Ciemny horyzont – Gdy niemożliwe staje się rzeczywistością

„Ciemny Horyzont” to książka, która z pewnością skłania do refleksji. Arkadiusz porusza szeroki wachlarz tematów, od codziennych błahostek, przez prepering, aż po wpływ technologii na nasze życie. Lektura prowokuje do zastanowienia się, na ile nasze opinie są wynikiem własnych przekonań, a na ile efektem manipulacji otoczenia i mediów. 

Dla osób, które szukają inspiracji do głębszego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, „Ciemny Horyzont” będzie niezwykle wartościową pozycją.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMet Chem - Okna PCV DRUTEX, kominki, piece kaflowe - Gorlice, ul. Kościuszki 12, tel. 18 353 10 74
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, tel. 733 920 260 - Oferujemy: wizualizacje 3D, fachowe doradztwo. U nas kupisz: płytki, ceramikę, kabiny, wanny, armaturę łazienkową, meble i wyposażenie łazienkowe. SPRAWDŹ OFERTĘ
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 5 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: EmiloTreść komentarza: niedorozwinięte gnoje!Data dodania komentarza: 28.04.2026, 16:29Źródło komentarza: Wiemy już więcej o wypadku na granicy miejscowości Pagorzyna i PagórekAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Przechodziłam w trakcie tych tzw. scenek przez Rynek i były to wrzaski na pół miasta. Dziewczyna darła się tak że pewnie będzie miała ból gardła. Szarpanina i nic więcej wstrętne i bez scenariusza żadnego przekazu edukacyjnego. Jeśli był przy tym nauczyciel i dopuścił do takiego pokazu to świadczy o jego poziomie. Jestem nauczycielem i żal że edukacja jest taka słaba.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 16:02Źródło komentarza: Scenki zawodów były bardzo realistyczne, że wzbudzały reakcję przechodniów [FOTO]Autor komentarza: PatobiznesTreść komentarza: Nie sztuką znaleźć właściciela... Sztuką jest sprawdzić czy warunki z których pies uciekł są odpowiednie aby oddać go z powrotem. Łapią psy a potem za pieniądze wydają je ponownie w ręce oprawców zamiast sprawdzić warunki przetrzymywania zwierzęcia a w razie nieprawidłowości poinformować urząd gminy aby mieszkaniec poprawił jego warunki bytowe. Zero empatii i poczucia odpowiedzialności tylko czysty biznes.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 15:22Źródło komentarza: Gorlice. Znaleziona suczka. Czy ktoś ją rozpoznaje?Autor komentarza: JakupTreść komentarza: Można "obchodzić" ale nie świętować bitwę w której zginęło około 200 tysięcy ludzi, często przymusowo wcielonych, a Gorlice zostały zniszczone i złupione.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 14:15Źródło komentarza: Gorlice świętują rocznicę Bitwy pod Gorlicami nową wystawą. Komiks Grzegorza Wawrzyńczaka [FOTO]
Reklama