Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Tomasz Tajak nie musi się lękać niczego. Broni go jego sztuka [FOTO]

Podziel się
Oceń

W czwartkowy wieczór (3 kwietnia) sala wystawowa gorlickiego Dworu Karwacjanów wypełniła się po brzegi. Powodem tego spotkania był wernisaż wystawy Tomasza Tajaka, zatytułowanej przewrotnie „Tomusiu, czego się lękasz? Sam nie wiem czego”. Była to bardzo osobista opowieść młodego twórcy, który swoją wystawę zadedykował babci – to właśnie jej pytanie z dzieciństwa nadało ton całej ekspozycji.
zdjęcie przedstawia mężczyznę w garniturze i kobietę w sali z obrazami
Wernisaż wystawy Tomasza Tajaka „Tomusiu, czego się lękasz? Sam nie wiem czego” w gorlickim Dworze Karwacjanów.

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Wystawa to nieformalny portret emocjonalnego świata artysty, który w mistrzowski sposób operuje kolorem i symboliką. Jego obrazy przyciągają spojrzenie intensywną barwą i wyrazistą formą, a jednocześnie skłaniają do refleksji. Tomasz Tajak zestawia sacrum i profanum – sceny religijne przeplatają się z groteskowymi, często erotycznymi przedstawieniami codzienności beskidzkiej wsi. Artysta nawiązuje do tradycji ludowego malarstwa na szkle, ale wzbogaca je o elementy awangardy i wyraźne inspiracje twórczością Edwarda Dwurnika czy Andrzeja Wróblewskiego.

Obrazy Tomka emanują napięciem – płaskie plamy koloru, często kontrastowe i intensywne, stają się metaforycznym językiem, który opowiada o świecie wewnętrznym artysty. Symbolika barw, szczególnie dominujący błękit, wskazuje na duchowość, przemijanie, niematerialność. Artysta świadomie rezygnuje z klasycznej perspektywy, na rzecz pasmowej kompozycji, co jeszcze bardziej podkreśla dekoracyjność i ikonograficzny charakter jego dzieł.

Tematycznie wystawa dzieli się na dwa bieguny: religijny obrzęd i świecką obyczajowość. Obrazy takie jak „Adoracja”, „Palenie Judosza” czy „Dziewice od św. Teresy” wprowadzają widza w świat wiejskiej duchowości, zanurzonej w kalendarzu świąt i obrzędów. Z drugiej strony, w pracach „Sołtyśnice”, „Nieskromne zamiary” czy „Izba uciechy widziała” dominuje ludowy humor, cielesność, pobłażliwa ironia, ale i pewna czułość wobec przedstawianych postaci.

Tomasz Tajak, to twórca dojrzały artystycznie – nie tylko dzięki wykształceniu, ale przede wszystkim dzięki autentyczności wypowiedzi. Jego obrazy to zjawisko wyjątkowe – mocno zakorzenione w lokalności, a jednocześnie nowoczesne w formie i przekazie. To malarstwo, które mówi głośno, ale nie krzyczy. Opowiada historię – i jednocześnie pozwala widzowi dopisać własną.

Wśród wszystkich prezentowanych w Dworze Karwacjanów dzieł, to właśnie obraz „Wojna” Tomasz Tajak wskazał jako najważniejszy, najbardziej osobisty i emocjonalnie naładowany. To największe płótno w całym cyklu, a zarazem symboliczna kulminacja wystawy. Wypełniają je dziesiątki ludzkich twarzy – przerysowanych, zniekształconych, dramatycznych. Ich spojrzenia, pełne trwogi, lęku i tęsknoty, nie są obojętne. Zdają się żyć własnym życiem – jakby próbowały wyrwać się z ram obrazu i wzlecieć ponad to, co widzialne.

Tomasz Tajak wprost mówi o tym, że te twarze „chcą do nieba”. To nie tyle ucieczka od wojny, co pragnienie wybawienia, powrotu do świata bez bólu. Obraz nie przedstawia klasycznego pola bitwy ani znanych z historii scen przemocy – jego siła polega na uniwersalności emocji, które przekazuje. Każda twarz to inna historia, inny człowiek, inna dusza zawieszona między ziemią a wiecznością.

Podczas wernisażu nie brakowało gratulacji, zachwytów i wzruszeń. Wśród gości – tłum mieszkańców Gorlic i okolic, lokalni artyści, pasjonaci sztuki oraz przyjaciele i rodzina malarza. Wystawa Tomasza Tajaka będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów do 25 maja 2025 roku.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego