Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

To już 140 lat ma ta linia. Wkrótce jej rewitalizacja

Podziel się
Oceń

8 kwietnia 1885 roku, dokładnie 140 lat temu, oddano do użytku linię kolejową łączącą Gorlice z Zagórzanami. Był to ostatni odcinek Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, kluczowego projektu infrastrukturalnego w ówczesnej Galicji, mającego na celu połączenie istniejących tras w jednolitą sieć komunikacyjną.
zdjęcie przedstawia parowóz na stacji kolejowej w Gorlicach
Linia Gorlice - Zagórzany ma już 140 lat.

Autor: halogorlice/ Tomasz Stasiowski

 

Linia Gorlice – Zagórzany miała istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego przemysłu naftowego. Dzięki staraniom Williama MacGarveya, założyciela warsztatów naprawczych i destylarni nafty w Gliniku Mariampolskim, powstało połączenie kolejowe, które ułatwiło transport surowców i produktów naftowych. Stacja w Gliniku Mariampolskim oraz bocznica do rafinerii umożliwiły efektywną wymianę towarów z innymi regionami.

W czasach największej prosperity na stacji Gorlice-Zagórzany pracowało 130 osób.

W rekordowym roku 1955 na linii kursowało 13 par pociągów. Jednak z biegiem lat ruch pasażerski malał, aż do całkowitego zawieszenia 10 grudnia 2006 roku. Po niemal dekadzie, w marcu 2016 roku, przywrócono weekendowe kursy pasażerskie, początkowo na trasie do Rzeszowa, a później również jako połączenia Kolei Małopolskich między Nowym Sączem a Jasłem.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dotyczącą rewitalizacji linii nr 110 Gorlice Zagórzany – Gorlice oraz budowy łącznicy o długości około 700 metrów między liniami nr 110 a 108. Celem jest umożliwienie bezpośredniego ruchu pociągów z centrum Gorlic w kierunku Stróż, Tarnowa i Krakowa, bez konieczności zmiany kierunku jazdy na stacji Gorlice Zagórzany. Planowane prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku i zakończyć pod koniec 2028 roku.

W związku z jubileuszem zachęcamy mieszkańców do dzielenia się archiwalnymi zdjęciami oraz wspomnieniami związanymi z linią kolejową Gorlice – Zagórzany. Materiały te są cennym świadectwem historii naszego regionu i chętnie je opublikujemy.

 

Źródło info: Facebook Reaktywacja pociągów Biecz - Gorlice - Kraków

 


Napisz komentarz

Komentarze

Woj 09.04.2025 09:49
Błagam, nie budujcie tej bezsensownej łącznicy. Wydłuży przejazd Zagórz-Kraków o 20 minut i długofalowo zaszkodzi popularności kolei. Pociągi z Gorlic do Krakowa będą jeździły, jeżeli burmistrz wywali kupę naszej kasy, a Wetlina i tak będzie omijała Gorlice. Wystarczy poprawić połączenia autobusowe Gorlice- Gorlice Zagórzany. Teraz autobus jeździ jak chce, a powinien być osobny kurs powiązany tylko z pociągiem, tj. 2 minuty po odjeździe pociągu odjeżdża autobus, bez względu na opóźnienie pociągu.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama