Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Gorliczanie pytają o schrony. Miasto bez możliwości działania

Podziel się
Oceń

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorlice (17 kwietnia) powrócił temat budowy schronów i miejsc schronienia. Radna Beata Mikruta-Kawa zwróciła się do władz z pytaniem, czy miasto otrzymało już środki na realizację takich inwestycji lub czy planowane jest ich pozyskanie. Jak się okazuje, choć temat bezpieczeństwa cywilnego wydaje się dziś niezwykle pilny, lokalne samorządy wciąż nie mają narzędzi, by skutecznie działać.
zdjęcie przedstawia betonowy schron przed budynkiem
Mieszkańcy pytają o schrony. Miasto odpowiada.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Brak rozporządzenia. Brak schronów

Odpowiadając na pytanie radnej, przedstawiciele magistratu wskazali, że sprawa budowy schronów pozostaje zawieszona z powodów formalnych. – „Nie dysponujemy rozporządzeniem o warunkach technicznych tego typu obiektów” – poinformowano podczas sesji. Bez tego aktu prawnego nie jest możliwe nie tylko rozpoczęcie prac projektowych, ale nawet lokalizowanie schronów na etapie planistycznym. Co więcej, brak przepisów uniemożliwia również ubieganie się o środki publiczne na ich realizację.

Podkreślono, że sytuacja ta jest efektem wieloletnich zaniedbań na poziomie rządowym. Po wejściu w życie ustawy o obronie cywilnej w styczniu 2024 roku, wciąż nie opracowano aktów wykonawczych, które regulowałyby wymagania techniczne dla schronów i miejsc schronienia.
 

To jest niestety problem bardzo duży (...), bez tych rozporządzeń, mówiąc brutalnie, nie ma mowy o wydatkowaniu środków publicznych – zaznaczył przedstawiciel władz miasta.

Apel do władz centralnych

Władze Gorlic zaapelowały do radnych o wykorzystanie wszelkich możliwych kanałów nacisku na organy państwowe w tej sprawie. Podkreślono, że choć wojna w Ukrainie trwa już od ponad dwóch lat, państwo polskie wciąż nie wypracowało efektywnego systemu zabezpieczenia ludności cywilnej.

Jak ujawniono, miasto posiada wstępne rozeznanie w zakresie potencjalnych lokalizacji, gdzie schrony mogłyby powstać. Nie są one jednak publicznie wskazywane z uwagi na brak możliwości formalnego rozpoczęcia procesu inwestycyjnego.

W momencie, kiedy uzyskamy ten podstawowy, techniczny akt prawny, na pewno będziemy analizować. Na dzień dzisiejszy nie podamy żadnych szczegółów – zaznaczono.

Bezpieczeństwo mieszkańców w rękach ustawodawcy

Dyskusja na temat schronów w Gorlicach pokazała jasno, że samorządy są gotowe do działania, ale ogranicza je brak decyzji na poziomie centralnym. Od wejścia w życie ustawy o obronie cywilnej minęło już kilka miesięcy, a projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych nadal nie został przyjęty. W 2023 roku dokument istniał jako projekt, ale nie wszedł w życie przed wyborami parlamentarnymi. Od tego czasu sprawa utknęła w martwym punkcie.

Dopóki rząd nie opublikuje niezbędnych przepisów wykonawczych, miasta takie jak Gorlice pozostają bez możliwości realnego przygotowania infrastruktury ochronnej dla swoich mieszkańców. Bezpieczna przyszłość – zarówno w czasie wojny, jak i klęsk żywiołowych – wymaga nie tylko świadomości zagrożeń, ale przede wszystkim konkretnych decyzji i narzędzi legislacyjnych. Dziś tych ostatnich wciąż brakuje.

 


Napisz komentarz

Komentarze

P.A.N 08.05.2025 21:28
Dawniej to wszystko już było schrony , studnie,ludzie chodowali świnki, krówki,drobny inwentarz ,ale władza im wszystkiego zakazała jest jak jest.

Woj 08.05.2025 15:09
Schrony to najgłupsza rzecz, jakiej można żądać na wypadek zagrożenia. W czasie wojny bomby i rakiety to akurat najmniejszy problem. Większym jest jest panika, woda i głód. Pozwólcie, żeby ludzie mieli własne studnie, grządki, kury i krowy. Wtedy przetrwają wiele dni bez prądu i dostaw żywności. Zdaje się jednak, że kierunek jest odwrotny. Dlaczego tytuł artykułu akurat w tym przypadku nie jest klikbajtowy? Proponuję: Głupie dyskusje w czasie obrad rady miasta.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 12zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia samochód wyprzedzający osobę jadącą po ulicy na hulajnodze#WAŻNY TEMAT Hulajnoga elektryczna - przyszłość, czy zagrożenie? [ANKIETA] Nieuchronna i globalna elektryfikacja transportu w kraju nad Wisłą zaczęła się bardzo nieśmiało. O ile ciągle nie możemy - jako społeczeństwo - przekonać się do elektrycznych samochodów, to elektryczne hulajnogi rozgościły się na polskich ulicach na dobre.Data dodania artykułu: 18.06.2025 11:46Liczba komentarzy artykułu: 10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ejjjTreść komentarza: TE AUTKO STOI OD PONAD ROKU monitoring można sprawdzić ale mamy takie słuzby że się nie interesują niczym nawet wrakiem samochodu któr sam co wieczór i noc stoi na tym parkingu , kilka cyrków na tym placu było i nikomu to nie przeszkadzało a widać że samochód pochodzi z wielkopolski gdzie mógł być skradzionyData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:47Źródło komentarza: Taka panda nie jest ozdobą miejskiego placu [FOTO]Autor komentarza: KalamoTreść komentarza: Basen miejski, za pieniądze podatników, ale wstęp płatny dla każdego i może wejść każdy? To co to ma znaczyć - basen miejski?Data dodania komentarza: 2.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Bobowa ma od dziś miejskie kąpielisko. Basen odkryty otwarty [FOTO]Autor komentarza: ??Treść komentarza: Jest lato to niech grzeje...a dla czego na rynku są przycinane rozkwitające lipy????Data dodania komentarza: 2.07.2025, 09:26Źródło komentarza: Gorlice. Nadchodzą upały do 35°C [OSTRZEŻENIE POGODOWE]Autor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: No tak problem istnieje z autami zaparkowanymi na ul Blich pod schodami z zielonego rynku bo codziennie stoi ich tam od 20 do 30 i jadąc od strony mostu poruszamy się cały czas lewym pasem i nawet nie ma się jak „ schować” widząc auto z przeciwka a widoczność jest ograniczona łukiem drogi Ja rozumiem że gdzieś trzeba zaparkować ale po remoncie zlikwidowano wiele miejsc parkingowych przy ul Nadbrzeznej co nie było dobrym pomysłem Ograniczenie prędkości w ciągu ogródków działkowych do 30 km już jest A może by tak przypomnieć o dalszym remoncie ul Blich która woła o pomstę do nieba a sukces odtrąbiony jak to cała ul wyremontowanaData dodania komentarza: 2.07.2025, 07:55Źródło komentarza: Czy będzie „Tempo 30” na spokojnych ulicach tuż przy Rynku Gorlic?
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego