Zwycięstwo wśród najlepszych chórów
Do tegorocznej edycji Igrzysk Chóralnych zgłosiło się aż 17 zespołów z całej Polski, w tym renomowane chóry z Warszawy. Rywalizacja odbywała się w czterech blokach konkursowych. Szalowski Zespół Wokalny, znany w skrócie jako SZeW, wystąpił w trzecim bloku obok Chóru Kantylena, Chóru Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chóru Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej.
Publiczność mogła usłyszeć cztery starannie wybrane utwory: renesansowe „Le chant des oyseaux” Clémenta Janequina, klasyczne „O Magnum Mysterium” Francisa Poulenca, romantyczne „My spirit sang all day” Geralda Finziego oraz inspirowane polskim folklorem „Z tamtej strony jeziora” Romualda Twardowskiego. Transmisja z występu dostępna jest na Facebooku – warto posłuchać i przekonać się o wysokim poziomie artystycznym zespołu.
Złote pasma i Grand Prix
Oceny uczestników dokonywała wyjątkowo liczna komisja jurorska, w której zasiadali wybitni chórmistrzowie i pedagodzy emisji głosu – to największe tego typu jury w Europie. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach: chóry kameralne, mieszane, dziecięce, młodzieżowe, jednorodne oraz parafialne i senioralne.
SZeW zdobył aż 94,88 punktów, sięgając po najwyższe wyróżnienie – Złote Pasma i pierwsze miejsce w swojej kategorii. Na tym jednak nie koniec. Zespół odebrał także Grand Prix II Igrzysk Chóralnych, puchar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł. Dodatkowym wyróżnieniem było zaproszenie do udziału w jury kolejnej edycji konkursu – symboliczne potwierdzenie wysokiego poziomu i uznania dla całego zespołu.
Radość i plany na przyszłość
Nasz zespół już o świcie wyruszył w podróż, by o 14:30 być gotowym do występu. Wyniki poznaliśmy około 21:00. Wracaliśmy z ogromną radością i satysfakcją – komentuje Maria Dziedzic-Król, dyrygentka zespołu.
Od stycznia intensywnie pracowaliśmy nad repertuarem i mamy już drugie zwycięstwo w tym roku. Teraz czas na krótki odpoczynek, a wakacje poświęcimy na nagrania audio i video. Planujemy również spotkanie integracyjne w gronie naszych bliskich – dodaje.
Choć zespół zasłużenie planuje chwilę wytchnienia, muzyczne ambicje nie słabną. Już jesienią planowany jest udział w kolejnym konkursie. SZeW konsekwentnie buduje swoją pozycję w świecie chóralistyki, nie tylko na poziomie regionalnym, ale i ogólnopolskim.
Wysoki poziom, ciężka praca, sukces
Sukces Szalowskiego Zespołu Wokalnego to efekt połączenia pasji, konsekwentnych prób i przemyślanego repertuaru. Wyróżnienie na Igrzyskach Chóralnych w Warszawie tylko potwierdza, że zespół z Szalowej należy dziś do ścisłej czołówki polskich chórów kameralnych. Jeśli tempo, jakie narzucili sobie artyści, zostanie utrzymane, o ich kolejnych osiągnięciach usłyszymy zapewne już niedługo.
Źródło info: Facebook Szalowski Zespół Wokalny/Łużna 24
Napisz komentarz
Komentarze