Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Czas na uporządkowanie brzegów Klimkówki

Podziel się
Oceń

 Gdy w 1994 roku, po blisko 25 latach budowy oddawano do użytku zalew w Klimkówce nikt nie myślał, że ten mający 306 ha powierzchni zalew może być wielką atrakcją. Zbiornik miał pełnić przede wszystkim funkcje retencyjne i przeciwpowodziowe, a w niewielkim stopniu turystyczno - rekreacyjne. Czas pokazał jednak, że trzeba diametralnie zmienić sposób myślenia o tym akwenie. Zalew jest strefą ciszy i używanie sprzętu motorowodnego jest tu zabronione. Wybrzeże pomiędzy szosą a zalewem jest stopniowo zagospodarowywane przez prywatnych właścicieli gruntów, niestety w sposób dość chaotyczny.

 

Ratunkiem dla racjonalnego zagospodarowania brzegów zalewu może być wspólna inicjatywa samorządu powiatu gorlickiego oraz samorządów gmin Ropa i Uście Gorlickie. Te trzy jednostki organizacyjne podpisały 30 maja 2014 roku porozumienie w tej sprawie deklarując, że partnerem wiodącym projektu będzie powiat gorlicki. Samorządy wspólnie przygotują koncepcję zagospodarowania i dokumentację budowlaną oraz  wniosek o ich dofinansowanie do Zarządu Województwa Małopolskiego. Koncepcja zagospodarowania powinna powstać do stycznia 2015 roku, a dokumentacja budowlana do października 2015 roku

Samorządowcy uznali, że nie wolno zaprzepaścić środków finansowych jakimi dysponuje Zarząd Województwa Małopolskiego na projekt koncepcji zagospodarowania zbiornika Klimkówka - „Inwestycja w centra rekreacyjne”, który został wpisany na Wstępną Listę Indywidualnych Projektów w ramach działania 9.3 Przygotowanie Inwestycji Strategicznych MRPO na lata 2007-2013. 

Po wycofaniu się ze względów finansowych z koordynacji projektu przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego samorządy powiatu gorlickiego podjęły wyzwanie, by samodzielnie sprostać temu wyzwaniu.

Upatrujemy w tym doskonały produkt turystyczny, mogący być motorem rozwojowym powiatu gorlickiego, ale też znaczącym punktem na mapie rekreacyjno-sportowej całej Małopolski – powiedział nam starosta Mirosław Wędrychowicz.

Wstępny koszt jaki musi zostać poniesiony to około 700 tysięcy złotych. W ramach tej kwoty powstać ma koncepcja zagospodarowania brzegów zalewu. Oczywiście udział finansowy lokalnych samorządów będzie znacznie niższy, jednak konieczna będzie do wygenerowania kwota około 100 tysięcy złotych.

Porozumienie trzech samorządów zostało przesłane do Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.

Jednym z najistotniejszych problemów jaki powinien zostać rozwiązany na obszarze zalewu Klimkówka jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej poprzez budowę wodociągu i kanalizacji w miejscu największego obecnego i spodziewanego natężenia ruchu turystycznego.

Powstanie wielofunkcyjnej ścieżki pieszo-rowerowo-narciarska wokół zbiornika sprawić ma, że ten teren będzie również atrakcyjny poza sezonem letnim.

Biorąc pod uwagę fakt, że zalew znajduje się w obszarze Natura 2000, istotnym jest zaplanowanie części ścieżki na cele edukacyjno-przyrodnicze.

Centralna strefa usług turystycznych obejmować ma ośrodek wsparcia technicznego dla sportów wodnych – pływanie, żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing.

Koncepcja zagospodarowania powinna uwzględniać powstanie profesjonalnego pomostu dla kajaków i łodzi. W ramach kompleksu rekreacyjno-sportowego powinno powstać pole namiotowe, plaża i kąpielisko, molo, plac zabaw dla dzieci, boiska, ścianka wspinaczkowa, zieleń urządzona. Nie powinno również zabraknąć terenu pod około turystyczną działalność gospodarczą.

Zamierzenia powyższe będą podstawą do opracowania kompleksowej dokumentacji –  w pierwszej fazie będzie to koncepcja zagospodarowania otoczenia zbiornika opracowana  w trzech wariantach:

wariant I – obejmie jedynie podstawowe elementy zagospodarowania terenu, a w szczególności: elementy małej architektury, parkingi, zieleń urządzoną, trasy pieszo-rowerowe, trasy do narciarstwa biegowego zimą, place zabaw dla dzieci, pola biwakowe, itp.;

wariant II – będzie poszerzeniem zamierzeń inwestycyjnych opisanych w wariancie I

i obejmie  boiska (np. do piłki plażowej, piłki nożnej), korty tenisowe, molo, ścianki wspinaczkowe, skyteparki, baseny, kąpieliska, pomosty dla żaglówek i skuterów wodnych, plaże, stoiska handlu sezonowego, mini parki tematyczne;

wariant III – będzie zawierać wszystkie proponowane zamierzenia inwestycyjne z uwzględnieniem obiektów kubaturowych.

Podział na warianty wynika z konieczności wybrania do realizacji rozwiązania optymalnego, przede wszystkim z uwzględnieniem koniecznych do poniesienia kosztów realizacji inwestycji.

Po wyborze optymalnego wariantu zagospodarowania, kolejnym etapem będzie opracowanie dokumentacji budowlanej wraz z decyzjami środowiskowymi oraz wszelkimi pozwoleniami, opiniami, decyzjami, w tym oceną oddziaływania na środowisko.

Powyższe działania umożliwią podjęcie starań o otrzymanie wsparcia w ramach programów realizujących politykę spójności na realizację docelowego przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Klimkówka – Inwestycje w centra rekreacyjne.

Sensowne zagospodarowanie brzegów zalewu w Klimkówce wydaje się być świetnym pomysłem. Jego realizacja sprawić może, że nasz powiat wzbogacił by się o niewątpliwie bardzo atrakcyjny teren. Jednak sam pomysł to niewiele, nawet koncepcja to też jeszcze mało. To co oczywiście jest tu najistotniejsze to realizacja. Mam wrażenie, że po to by przejść od koncepcji do realizacji potrzebny jest nacisk, nacisk wywierany przez mieszkańców. Nie chodzi tu jednak wbrew pozorom o naciskanie na naszych lokalnych działaczy samorządowych, naciskać trzeba w tym przypadku w innym miejscu. W stolicy województwa, w Krakowie, a dokładniej w urzędzie marszałkowskim. Oczywiście nie chodzi tu o fizyczne naciskanie marszałka, myślę, że wystarczyło by gdybyśmy informowali go o naszych potrzebach choćby korzystając z dobrodziejstw współczesnej technologii internetowej.

BP

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12