Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nowe nazwy w miejskiej przestrzeni

Podziel się
Oceń

Nadawanie nazw ulicom w gminach miejskich nie jest przywilejem, lecz obowiązkiem gmin. Uchwała rady gminy w sprawie nadania nazwy ulicy ma charakter aktu ogólnego i jest zaliczana do przepisów gminnych. Nadanie nazwy nowo wybudowanej ulicy nie budzi tyle kontrowersji, co jej ewentualna zmiana. W najbliższym czasie w Gorlicach pojawić się mogą trzy nowe nazwy „obiektów” drogowych.

Problemów nie stwarzają nazwy dwóch obiektów: gorlickiego ronda oraz mostu w ciągu ulicy Rydarowskiej. Nazwa mostu na wniosek związku Sybiraków ma być hołdem dla ludzi, którzy na „nieludzkiej ziemi” stracili swoje życie, a rondo z kolei upamiętni słynną Bitwę pod Gorlicami. Ponadto w planach są także zmiany dotychczasowej ulicy Brzechwy, tej, przy której znajduje się Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy.



O ile w odniesieniu do dwóch pierwszych nazw, można śmiało powiedzieć, że radni nie będą mieć żadnych problemów z uchwałami, o tyle z trzecią może być „problem”. Przy ulicy Brzechwy znajdują się bowiem domy prywatne, cerkiew i baza MZUK. W trakcie licznych konsultacji na temat zmiany nazwy, pojawiły się głosy sprzeciwu i właśnie uwzględnienie tego sprzeciwu, stało się bazą do kompromisowego rozwiązania. Uzgodniono, że początkowy fragment ulicy nadal będzie miał za swojego patrona polskiego poetę pochodzenia żydowskiego, Jana Brzechwę, druga zaś część upamiętni urodzonego w Zdyni i rozstrzelanego po wybuchu I wojny światowej świętego kościoła prawosławnego Maksyma Sandowycza, znanego jako Maksyma Gorlickiego. W 2012 roku Rada Miejska Gorlic, na wniosek biskupa gorlickiego Paisjusza, ustanowiła Maksyma Gorlickiego patronem prawosławnych mieszkańców miasta. Logicznym więc tego następstwem powinno być nadanie nazwy Maksyma Gorlickiego miejscu, na terenie którego znajduje się cerkiew z relikwiami świętego.

BP

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego