Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Obok Gorlickich Pomników - pomnik Kazimierza Pułaskiego

Podziel się
Oceń

W gorlickim parku miejskim nieopodal mostu linowego znajduje się obelisk z wyrzeźbioną podobizną Kazimierza Pułaskiego jednego z przywódców konfederatów barskich. Wizerunek Pułaskiego z szablą na koniu ma przypominać jego zasługi w walce konfederatów barskich przeciw armii rosyjskiej na terenach powiatu gorlickiego.

Konfederaci walczyli w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, byli skierowani przeciwko Imperium Rosyjskiemu, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, a zwłaszcza dających równouprawnienie innowiercom. Przez niektórych historyków uważana jest za pierwsze polskie powstanie narodowe.

W kwietniu 1769 roku przybył do Gorlic sam Kazimierz Pułaski w celu omówienia budowy obozów warownych na ziemi gorlickiej. Ulokowano je na terenie Kobylanki, Izb, Koniecznej i Wysowej. W Kobylance, słynnej z cudownego obrazu Jezusa Kobylańskiego, Pułaski spotkał się z regimentarzem Józefem Bierzyńskim, który zaprzysiągł wierność konfederatom.

Gdy w 1770 wojska rosyjskie ruszyły na obozy warowne konfederatów do Gorlic przybył Pułaski celem opracowania kontrakcji. Do większego starcia doszło pod Bieczem. Oddziały rosyjskie poniosły sromotną klęskę, tracąc 50 żołnierzy i oficerów. Mimo odniesionego zwycięstwa, wycofano wojska do Gorlic w obawie przed większymi siłami wroga i artylerią.

Wrogie wojska wkroczyły jednak do Gorlic, lecz zostały zmuszone przez por. Grabskiego do opuszczenia miasta i marszu w kierunku obozu w Koniecznej. Na pomoc oblężonym pospieszył Pułaski na czele chorągwi husarskiej Słowoszewskiego i dywizji Kirkora. 12 kwietnia rozegrała się ciężka bitwa, która zakończyła się zwycięstwem Polaków.

Z początkiem maja Rosjanie ponownie wyruszyli przeciwko oddziałom konfederackim, a w pierwszych dniach sierpnia od północy doliną rzeki Ropy nadciągnęło duże zgrupowanie wyposażone w artylerię. Na początku sierpnia doszło do walk na przedpolach Izb i Wysowej, gdzie wojska polskie stawiły zacięty opór, mimo to Rosjanie podstępem zdobyli ich warownie. W tej sytuacji Pułaski na zawsze opuścił ziemię gorlicką i przeniósł się na teren nowotarski i sądecki.

Korzystałem z :

polishnews.com

(adr)


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego