Przewodniczący Rady Powiatu powiedział - po raz kolejny pragniemy właśnie w ten sposób oddać hołd i wyrazić nasze uznanie dla osób, których życie i praca to ustawiczna służba dla innych ludzi. Chcemy wspólnie dziękować społecznikom powiatu gorlickiego, którzy przez swoją codzienną pracę, przez dawanie swojej wiedzy, a także sił i czasu służą osobom potrzebującym i robią to z przyjemnością.
Marek Bugno przypomniał dotychczasowych laureatów, a byli nimi: Dyrektor Okręgu CARITAS w Gorlicach, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach ksiądz Jerzy Gondek, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży oraz opiekuna zabytków Jan Spólnik z Szymbarku, opiekun i wychowawca dzieci i młodzieży Stanisław Kozieł, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia w Gładyszowie ksiądz proboszcz Arkadiusz Barańczuk oraz zaangażowany działacz koła diabetyków w Bieczu Stanisław Nosal.
Jak co roku laureatów wyłania kapituła w składzie: przewodniczący Marek Bugno oraz członkowie: Zofia Kamińska, Mirosław Wędrychowicz, Karol Górski, Karol Tenerowicz, Bogusław Lenard i Tomasz Płatek.
W tym roku rozpatrywała kandydatury 5 osób. Wśród nominowanych byli: Janina Kokoszka-Paszkot, Marta Przewor, Monika Szyca-Ligęza, Anna Cetnarowicz i Jan Ryzner.
Dwa równorzędne wyróżnienia wręczono:
- najstarszemu harcerzowi w powiecie gorlickim druhowi Janowi Ryznerowi - za dawaną życiem lekcję prawdziwego, codziennego patriotyzmu, za troskę o pamięć przeszłości, za krzewienie wśród dzieci i młodzieży harcerskich ideałów i za działalność dla dobra wspólnego
oraz
- prezes Fundacji Beskidzka Zima Annie Cetnarowicz - za innowacyjne i niekonwencjonalne formy aktywizacji osób niepełnosprawnych, za propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywną obecność w akcjach charytatywnych
Nagroda „PRO PUBLICO BONO” przyznawana jest w następujących dziedzinach: służba bliźniemu, w tym szczególnie ochrona zdrowia i działalność charytatywna, edukacja narodowa, kultura i dziedzictwo narodowe oraz rozwój regionalny, czyli działalność na rzecz wspólnoty lokalnej i ochrony środowiska przyrodniczego.
Sylwetki laureatów 2014:
Pani Marta Przewor – statuetka za zaangażowanie w dzieło wspierania rodzin, dzieci i seniorów, za krzewienie prospołecznych postaw, za niesienie pomocy potrzebującym i chorym - lek. med., Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, które nastawione jest przede wszystkim na pomoc rodzinom wielodzietnym, dysfunkcyjnym, w trudnej sytuacji materialnej. Bardzo ważną rolę w działalności Pani Prezes odgrywa troska o dzieci. Nieprzerwanie od 19 lat, we współpracy z członami SRK, organizuje dla nich kolonie, których głównym celem jest wyrównywanie szans wypoczynku dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez zwiększenie dostępności do sektora takich dóbr społecznych jak: kultura, turystyka, wypoczynek, krajoznawstwo, integracja i edukacja. Oprócz pracy zawodowej swe siły i wolny czas skierowała na pracę dla dobra rodziny, w szczególności dzieci i seniorów.
Pani Anna Cetnarowicz – wyróżnienie za innowacyjne i niekonwencjonalne formy aktywizacji osób niepełnosprawnych, za propagowanie zdrowego stylu życia - nauczycielka, inicjatorka i Prezes Fundacji Beskidzka Zima, prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy. Prowadziła zajęcia z dogoterapii na obozie dla osób niepełnosprawnych w Gładyszowie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sprawne Smoki. Od kilku lat jest członkiem WOŚP i przygotowuje na gorlicki finał indywidualny program z psami. Chcąc propagować aktywny wypoczynek z psem i socjalizację zwierząt, równocześnie edukować, wychowywać w zakresie obowiązku sprzątania po swoim ulubieńcu i zorganizowała Walentynkowy dogwalking. Prowadziła zajęcia ze szczeniętami w świetlicach i przedszkolu – bezpieczne kontakty z psem. Podczas Marszu Żonkilowego pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i zdrowymi. Zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku. Współpracuje z innymi Fundacjami i Stowarzyszeniami. Fundacja Beskidzka Zima oprócz dogoterapi będzie promować Gorlice oraz Beskid Niski poprzez działalność turystyczną związaną z psami.
Pan Jan Ryzner – wyróżnienie za dawaną życiem lekcję prawdziwego, codziennego patriotyzmu, za troskę o pamięć przeszłości, za krzewienie wśród dzieci i młodzieży harcerskich ideałów - najstarszy, czynny harcerz gorlickiego Hufca ZHP, miłośnik i hodowca gołębi pocztowych. Zawsze czynnie bierze udział w uroczystościach państwowych, powiatowych i miejskich, działa na rzecz całego naszego społeczeństwa, wychowuje kolejne pokolenia Patriotów, bierze czynny udział w przedsięwzięciach charytatywnych na terenie całego powiatu, pomagaw organizacji rajdów, imprez harcerskich. Dzięki jego pracy nasi harcerze poznają historię działań wojennych na terenie Gorlic podczas II wojny światowej. Co roku bierze udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami, min. Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP i Krzyżem Kawalerskim.
Nominowani:
Pani Janina Kokoszka-Paszkot – specjalista chorób wewnętrznych – specjalista diabetologii – specjalista geriatrii - dr n. med., znana i ceniona za działalność społeczną na rzecz osób chorych na cukrzycę oraz osób starszych wymagających specjalistycznej opieki lekarskiej. Jako wysoko wykwalifikowany lekarz wiele cennego czasu poświęca na profilaktykę zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Jej działalność wykracza daleko poza obowiązki służbowe, czemu wielokrotnie dawała wyraz angażując się społecznie m. in. w aktywność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, wygłaszając referaty, pogadanki, prelekcje, nie tylko na terenie powiatu gorlickiego. Dzięki jej wielowymiarowej pomocy chorym na cukrzycę łatwiej jest żyć, a duże grono osób mogło zapoznać się z tą uciążliwą dla normalnego funkcjonowania chorobą, nauczyć się jak z nią żyć oraz jak jej unikać.
Pani Monika Szyca-Ligęza - nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych w Gorlicach, honorowy dawca krwi. Założycielka młodzieżowego klubu honorowych dawców krwi. Zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wspólnie
z młodzieżą uczestniczy w miejskiej akcji profilaktyki antyalkoholowej. Promuje zdrowy styl życia, swoją postawą zachęca młodzież do wędrówek i uprawiania sportu. Chętnie włącza się w akcje związane z pomocą osobom niepełnosprawnym, potrzebującym oraz dzieciom. Swoją postawą i przykładem potrafi zachęcić do działania młodzież.
Napisz komentarz
Komentarze