Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

CZARNE RECENZJE - Śmierć dobrego ojca

Podziel się
Oceń

„Umarł mi”…Zrobił to. Tak zwyczajnie. Jak mógł!? Notatnik z żałoby zaprezentowany przez Wyd. Czrne to niezwykła droga po ulgę po stracie Bliskiego Człowieka. Rytuały, słowa, gesty, wizje: śmierć spowodowała, że ludzie stworzyli cały, sztuczny system gestów i znaków, które pozwalają go odciąć od świata na czas straty. Kiedy wyjrzałam dziś za okno i zobaczyłam beznadzieją szarość, deszcz i drzewa uginające się pod uderzeniami wiatru pomyślałam, że to dobry dzień na ten tekst. Jeszcze nie tak dawno: piętnaście, dwadzieścia lat temu dzisiejszy dzień mógłby się zatrzymać na chwilę.

 

Pamiętacie ten niesterylny świat?

Nigdy nie zapomnę, kiedy jeszcze będąc dzieckiem widziałam kondukt żałobny, który wiódł długi, ciągnący się sznur żałobników maszerujących pasem jezdni w kierunku miasta.

To nie było tak dawno. Piękna pogoda wiosennego południa powodowała, że czarna szarfa pochodu wydawała się wręcz niestosowna.

Pamiętam też, że każdy kolejny żałobny pochód, jaki później widziałam, był celebrowany w podobny sposób: karawan, maszerujący za nim ludzie i dopiero za nimi wolną ciągnący sznur samochodów. Nikt nie śmiał wyprzedzać orszaku, nie trąbił.

Ludzie pracujący w ogródkach i na wolnym powietrzu przerywali na moment swoje prace, pochylając głowy i przez krótką chwilę modląc się. Dziś niewyobrażalne na tej samej trasie. Bo przecież „cywilizacja”… Odprowadzanie zwłok z domu, w którym mieszkało się całe życie często ukazywane są jako obrządki wiejskie, niemal gusła. Takie…niesterylne.

Śmierć na wsi wydaje się mieć tu inną miarę, inną moc, bliższą naturze. Przygnębienie wieśniaków, jakby mniejsze, bo na co dzień obcują z przemijaniem. Przeboleją, przepracują najgorsze chwile, musza wyjść w pole, oporządzić zwierzęta…

Śmierć w mieście zamyka się w małych pudełeczkach blokowych mieszkań. Coraz częściej nie zna się tam nawet najbliższych sąsiadów. Żałobników płaczących na korytarzach uczelni, zakładów pracy, czy łkających w windach, nie oglądamy. To w dobrym tonie: zamaskować się czarnymi ubraniami, odrzucić od siebie wzrok innych i spokojnie zająć się własną pracą. Przez kilka pierwszych tygodni pozostawiamy żałobnika odciętego woalem, boimy się zapytać, podejść, zagadnąć. Nawet lekki uśmiech i życzliwość wydaje się być w złym tonie.

„Umarł mi” jest niezwykłym poszukiwaniem żałobniczki. Wykształconej

kobiety, ułożonej, rozsądnej, która odebrała telefon.

Usłyszała jedno zdanie: zmarł Twój ojciec.

I w tym momencie runęło niebo, którego okruchy zaczęła powoli zbierać, bo gdy nie ma nieba, brak i słońca.

Straciła dobrego ojca i pewnie dlatego długo poszukiwała drogi ujścia dla bólu i żalu. Wypełnienia straty.

Autorka prowadzi nas krok po kroku poprzez zroszone kolejnymi łzami strony swojego żałobnego pamiętnika. Jego początek zbudowała wokół krzątaniny i prostych czynności, jakie pozostają do zrobienia w związku ze swoim nowym życiem: życiem po stracie bliskiego. Trzeba spróbować wrzucić do jednej walizki garść rzeczy, domknąć ją i ruszyć w drogę. Trzeba przekazać wiadomość. Trzeba zadzwonić, zaplanować, trzeba…

Drobne. konieczne rzeczy wypełniają chwile przed pogrzebem, a każdy moment, który nie wiąże się bezpośrednio z tymi przygotowaniami i gorączką nie dopuszczanej jeszcze w pełni żałoby, wypełniają autorce wspomnienia innych śmierci, jakich doświadczyła – choćby ulotnie. Przypomina sobie pierwszego nieboszczyka, więzy i łańcuchy śmierci, które powoli uaktualniały kolejne drzewa genealogiczne. Pamiętniczek przemijania otoczenia.

A teraz własny rozdział: tak bolesny do napisania. Wcale nie pomoże też przy kolejnej takiej sytuacji, ale musi zostać zanotowany. Ojciec był dobrym, drobnym zegarmistrzem, którego lata życia, szczególnie ostatnie – wypaliły go. On sam odchodził w zapomnienie równie powoli, jak spadał popyt na jego usługi. Tak, jak zegarmistrz już tylko sporadycznie mógł obcować z tymi prawdziwymi, pięknymi i delikatnymi robótkami, tak i ojciec coraz rzadziej wydawał się istnieć.

I w końcu sprężyna pękła pieczętując koniec pewnej epoki.

Trzeba posprzątać trybiki, sprzedać pozostałości, zachować narzędzia, sprzedaż niepotrzebny warsztat, oddać ubrania.

Wyczyścić, co pozostało po zmarłym. Pozostawić te rzeczy, których jeszcze dobę temu dotykał, na których niemal czuje się jego ciepło, oddech.

Jak kubek ze szminką, której nie wypada zmyć strumieniem gorącej wody zapomnienia.

Detale, drobiazgi i oczekiwanie na spopielenie. Fatalna pomyłka w doborze ubrania do trumny. Cóż zrobić!

Zapomnieć…powoli zacząć przechodzić nad tym do porządku dziennego. Oddalić myśli o samej śmierci na rzecz ciepłych wspomnień. Czekać…czekać…nie wiadomo jak długo…

„Umarł mi” jest piękną, jakby podwójną opowieścią o czasie: czasie żałoby, refleksją o życiu i śmierci, ale i opowieścią o czasie związanym ściśle z zegarmistrzostwem. Detale opowieści, jak delikatne trybiki, wspólnie ułożyły się w niezwykłą opowieść o tym, że stare

orszaki żałobne już raczej nie będą się pojawiać na ulicach.

Konie ciągnące piękne karawany także odeszły w niepamięć, a wraz z nimi stara żałoba.

Wycięto nam niedawno ze starego cmentarza wiele drzew. Jest przejrzyście… nowocześnie chciałoby się rzec. „Świeżo”. I zaczyna brakować miejsca, w którym można uronić łzę: przy ludziach już nie wypada, a zaszyć nie ma się gdzie. Tylko w domu, za zaryglowanymi drzwiami i po cichu, bo za ścianą sąsiad…nie musi wiedzieć…

Boję się świata, który nie pozwala na żałobę: prawdziwą, wykrzyczaną i przeżytą do głębi. Tylko taka oczyszcza, choć powoduje, że tak jak w opowieści „Umarł mi”: czasem trzeba mówić urywkami zdań, zbierać myśli kilkukrotnie, uciekać od tej jednej konkretnej śmierci, szukać pocieszenia w innych osobach.

Pozwolić światu pobiec gdzieś naprzód, a samemu nie bać się zatrzymać, oderwać od pracy i cicho westchnąć.

Mak

fot: eksperciwoswiacie.pl

Umarł mi. Notatnik żałoby – Inga Iwasiów

Stron 128

Wyd. CZARNE

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama