Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Dwa wernisaże

Podziel się
Oceń

 Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w piątkowy wieczór zaprosiło miłośników sztuki na dwa wernisaże. Pierwszy z nich to prezentacja dorobku artysty który w swoim życiu kierował się maksymą: jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć posłuchaj tętna tej ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu. Artystą tym jest Franciszek Frączek (1908-2006), polski malarz i grafik.

 

Drugi wernisaż, to prezentacja poplenerowa artystów uczestniczących w Międzynarodowym Malarsko-Fotograficznym Plenerze Gorlice 2013.

Franciszek Frączek studiował przez rok w ASP w Krakowie, a potem naukę kontynuował w gronie artystów skupionych w Szczepie Rogatych Serc, grupie artystycznej czerpiącej inspirację z kultury Słowian założonej przez sławnego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Od momentu wstąpienia do Szczepu w roku 1939 aż do śmierci utożsamiał się artystycznym kredo tej grupy. Ze wszystkich uczniów Szukalskiego był najbardziej konsekwentny i najdalej poszedł w realizacji założonych przez niego haseł. Stworzył własny i niepowtarzalny styl, sztukę o rodowodzie polskim, słowiańskim. W swojej twórczości inspirację czerpał z pogańskiej historii słowiańszczyzny oraz z kultury i tradycji ludowej. Wydał dwa zbiory legend z okolic Łańcuta. Do momentu śmierci był ostatnim żyjącym członkiem Szczepu. Miał liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą m.in. w Nowym Jorku, Lwowie, Wilnie, Chicago, Paryżu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie.

Szczep Rogate Serce to grupa artystyczna założona w 1929 przez polskiego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego, skupiająca plastyków poszukujących inspiracji w kulturze dawnej słowiańszczyzny.
Szczepowym zawołaniem grupy było hasło „Miłować, walczyć”. Grupa działała do 1936 roku, organizując liczne wystawy na terenie całej Polski – publikując artykuły w pismach krajowych, wydając pocztówki z reprodukcjami swoich prac, oraz własny organ prasowy – pismo Krak. Do grupy tej należał również malarz i rzeźbiarz Wacław Boratyński z Ryglic. Członkowie Szczepu przybierali pseudonimy artystyczne o brzmieniu słowiańskim.
Działalność Szczepu wywarła także wyraźny wpływ na artystów formalnie niebędących jego członkami, np. rzeźbiarza i medaliera – Józefa Gosławskiego.

Szczep Szukalszczyków Herbu „Rogate Serce”

  • Stanisław Szukalski – „Stach z Warty”

  • Marian Konarski – „Marzyn z Krzeszowic” – Szczepowy od 1931 r.

  • Norbert Strassberg

  • Wacław Boratyński – „Pracowit z Ryglic” – Szczepowy od 1931 r.

  • Antoni Bryndza – „Ziemitrud z Kalwarii”

  • Franciszek Frączek – „Słońcesław z Żołyni”

  • Czesław Kiełbiński – „Cieszek z Zamościa”

  • Jerzy Baranowski – „Ładomir z Krakowa”

  • Stanisław Gliwa – „Kurhanin ze Słociny”

  • Stefan Żechowski – „Ziemin z Książa”

  • Edward Biszorski – „Trudzin z Rudy”

  • Władysław Sowicki – „Władysław z Bieżanowa”

  • Andrzej Wylotek – „Andrzej z Parczewa”

  • Mieczysław Stobierski – „Mieczysław z Miechowa”

  • Michał Stańko – „Michał z Sosnowca”

  • Stanisław Karwowski – „Stanisław z Niedźwiedzia”

Po 1932 roku przybyli nowi członkowie Szczepu[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Gawlak – „Michał z Krakowa”

  • Eugeniusz Handzel – „z Zakopanego”

  • Jerzy Kowalski – „z Sandomierza”

  • Zygmunt Kowalski – „z Sosnowca”

  • Roman Pietrzak – „z Krakowa”

  • Stanisław Stanowski – „z Sambora”

  • Fryderyk Śmieszek – „Szczepowit z Krakowa”

  • Antoni Ślusarek – „Krasowit z Lednicy”

W Międzynarodowym Malarsko-Fotograficznym Plenerze Gorlice 2013 uczestniczyli: Svetlana baranovskaya / Białoruś, Gabriele Morawetz/Francja, Nicola Moxham/Wielka Brytania, Jaqueline Konopka/Franca, Bogdan Konopka/Francja, Anne Lepont/Francja, Ruth Miemczyk/Wielka Brytania. Kuratorem wystawy jest Żanna Orchel.
opracował: BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12