Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
ReklamaOśrodek Jeździecki Końskie Zacisze - pensjonat dla koni, jazda konna, lokal do wynajęcia - Jankowa 47, 38-350 Bobowa - ZADZWOŃ  601 702 207
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Mogło dojść do tragedii, skończyło się na kolizji

Podziel się
Oceń

 Do kolizji drogowej doszło w dniu wczorajszym w Szymbarku na drodze K-28 w okolicy skrzyżowania z drogą prowadzącą do Szalowej. W kolizji uczestniczyły dwa pojazdy, samochód osobowy i ciężarówka. Obydwa uczestniczące w kolizji pojazdy mają uszkodzone lewe strony a to oznaczać może, że któryś z kierujących nie zachował na drodze należytej ostrożności i przekroczywszy oś drogi doprowadzając do kontaktu obydwu pojazdów. Szczęśliwie tym razem skończyło się tylko na uszkodzeniach pojazdów.

 

Ani wypadek, ani kolizja drogowa nie należą do przyjemnych sytuacji. Są to jednak dwa zupełnie różne zdarzenia drogowe, które wymagają od kierowców i innych uczestników ruchu drogowego całkowicie odmiennego zachowania. Zobacz, jakie obowiązki spoczywają na nas, jeśli bierzemy udział w wypadku bądź kolizji.

Jeżeli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy – to znaczy, że doszło do kolizji. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie – mamy do czynienia z wypadkiem. To podstawowa różnica, które definiuje jednoznacznie zdarzenie drogowe i od której zależy nasze dalsze postępowanie.

Jeśli doszło do kolizji zwanej też potocznie "stłuczką", przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi, pozbierać szkło lub inne części auta i spróbować porozumieć się z drugim kierowcą. Jeśli jednak zdarzył się wypadek, czyli poszkodowani zostali ludzie – zostawiamy pojazdy i ich części tam gdzie są, aż do przyjazdu policji. Poza tym zabezpieczamy miejsce wypadku tak, by nie pogorszyć sytuacji.

Nie każdy pamięta, że świadkowie wypadku (np. kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów) mają prawny obowiązek udzielenia pomocy ofiarom. Kara za nieudzielenie pomocy wynosi do 3 lat pozbawienia wolności.

Jeśli kierowcy uczestniczący w kolizji dojdą do porozumienia co do winy, powinni spisać i podpisać oświadczenie. Oświadczenie powinno zawierać co najmniej:

– dane sprawcy wypadku,

– kategorię i numer prawa jazdy, nazwę wystawcy,

– nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy, czas trwania ubezpieczenia,

– opis okoliczności kolizji, w tym data, godzina, miejsce, przyczyna i jednoznaczne określenie winowajcy.

Bez tych danych sprawca może w przyszłości podważyć oświadczenie i z odszkodowania nici. Warto skorzystać z gotowych formularzy opisu kolizji, jakie można dostać chociażby na stronach internetowych większości firm ubezpieczeniowych.

Brak porozumienia między uczestnikami kolizji wymaga wezwania policji, która ustali winę i spisze protokół przydatny w dalszym postępowaniu przed sądem albo w firmie ubezpieczeniowej.

Wypadek wymaga od świadka zdarzenia zdecydowanego i szybkiego działania, bowiem już pierwsze minuty mogą zdecydować o szansach przeżycia lub wyzdrowienia osób rannych. W niedotlenionym mózgu osoby nieprzytomnej już po 4 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian.

Przede wszystkim działamy zgodnie z zasadą "zatrzymaj się-pomyśl-działaj". Zaczynamy od oceny sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku.

- włączamy światła awaryjne w swoim aucie i ustawiamy go w bezpiecznej odległości (może przecież dojść do pożaru, wybuchu...) z kołami skierowanymi do pobocza, z zaciągniętym hamulcem ręcznym i wyjmujemy kluczyki ze stacyjki.

- stawiamy trójkąt awaryjny (w obszarze zabudowanym tuż przy miejscu zdarzenia, na drodze zwykłej 60 metrów dalej, na autostradzie i drodze ekspresowej w odległości 100-150 m),

- wyłączamy silnik i wyjmujemy kluczyk ze stacyjki samochodów biorących udział w wypadku, kluczyki zostawiamy pod przednią szybą.

- oceniamy stan poszkodowanych – czy są przytomni, ranni, czy są wśród nich dzieci – i pojazdów – czy nie grożą zapaleniem się, czy stoją stabilnie. Te informacje będą przydatne podczas wzywania pomocy,

- wzywamy pomoc, dzwoniąc pod jeden z numerów alarmowych: 112 (europejski numer alarmowy), 999 (pogotowie ratunkowe), 997 (policja), 998 (straż pożarna),

- udzielamy pomocy ludziom w miarę naszych umiejętności ratowniczych, priorytetem jest zatamowane krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia, jeśli potrafimy to zrobić.

Nasze działanie będzie skuteczniejsze jeżeli pomogą nam inni świadkowie zdarzenia, czy sprawni uczestnicy wypadku. Warto prosić o pomoc wszystkich w pobliżu. Ktoś może telefonować w czasie, gdy inni oznaczają miejsce wypadku własnymi trójkątami awaryjnymi i latarkami. Współpraca pozwoli szybciej zająć się rannymi i nieprzytomnymi.

opracował: BP

źródło: własne/mojeauto.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet obywatelski 15 maja do 13 czerwca - GŁOSUJ!
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Dzień Dobry! Proszę nie traktować mojego wpisu w kategoriach że się wymądrzam. Piszę tak jak odbieram tę pracę. Zgadza się - zimowa sceneria, kościółek w Libuszy - akwarelka malowana od strony potoku Libuszanka. Świadczy o tym występująca na obrazie stara szopa usytuowana przy ścieżce do szkoły podstawowej zlokalizowanej w domu p. Kasperskich do której uczęszczałem. Mieszkałem ponad 20 lat w sąsiedztwie p. Stanisława Hubnera i często widywałem Go ze sztalugami w terenie, co w jakimś sensie może świadczyć, że w pracach oprócz scenerii liczyły się też detale. Widywałem sporo prac p. Hubnera z tytułu sąsiedztwa i koleżeństwa z Jego dziećmi co sprawiało, że przebywałem czasem w jego domu i otoczeniu prac. Może się mylę, może to praca z wczesnego okresu malarstwa, ale p. Hubner miał inne - "takie lekkie pociągnięcia pędzla" oraz wg mnie bardziej finezyjną "grę światła" na swoich pracach. Ponadto obok wieży widać raczej kontury drzewa iglastego (świerk) - a jeżeli już, to za kościółkiem od strony półn - zach rośnie kilkusetletni potężny dąb. Brak też nadbrzeżnych krzaków nad potokiem o przy szopie. Ten świerk w tle to raczej artystyczna dodatkowa impresja a p. Hubner raczej by nie pomylił takich szczegółów. Moim skromnym zdaniem to raczej nie jest praca p. Stanisława Hubnera. Kończąc muszę dodać, że z tego co pamiętam i co widziałem, prace p. Hubnera z lat 50 - 70-tych były podpisane (chyba) w prawym dolnym rogu obrazu. Jeszcze taka uwaga. Z akwarelami pracował też brat p. Stanisława Hubnera Waldemar a potem w późniejszych latach syn Robert. Pozdrawiam Roman G.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 05:58Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: Nocny MarekTreść komentarza: Słabe to "dzieło" wartość raczej tylko sentymentalna.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 00:06Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Obstawiam że P. Stanisław Hubner a może Olek ŚliwaData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:26Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Obstawiam że Stanisław Hubner a może Olek ŚliwaData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:02Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikować
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12