Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Produkt turystyczny w fazie tworzenia

Podziel się
Oceń

 Rysunki, projekty, dokumentacje, przetargi, przetargi... i pierwsze roboty w terenie. Tak w skrócie na dziś przedstawia się realizacja projektu pn.  „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się kolejne robocze spotkanie wszystkich partnerów projektu.

 

Spotkaniu, któremu przewodniczyli starosta Mirosław Wędrychowicz i wicestarosta Karol Górski, udział wzięli przedstawiciele:  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starostw Powiatowych w Gorlicach i Tarnowie oraz miasta Gorlice i gmin: Biecz, Gorlice, Łużna, Sękowa, Klucze. Obecny był także koordynator projektu Piotr Jasion z firmy Magnus Media oraz projektanci planu zagospodarowania terenu przy Kasztelu w Szymbarku Przemysław Kowalski i Justyna Tarajko-Kowalska z firmy Taxus.

Uczestnicy złożyli informacje o kolejnych etapach realizacji projektu. UMWM, Powiat Tarnowski, Powiat Gorlicki, Gmina Klucze, Gmina Łużna, Gmina Sękowa są już po pierwszych przetargach i udzieleniu pierwszych zamówień publicznych, a wyłonieni wykonawcy już pracują.

W trakcie spotkania wójt gminy Łużna Kazimierz Krok apelował po raz kolejny do partnerów projektu o przekazywanie oszczędności po przetargach na rzecz dofinansowania odbudowy gontyny na cmentarzu Pustki w Łużnej, zapewniając, że podejmuje wszelkie możliwe starania, by także z innych źródeł pozyskać brakujące pieniądze. Partnerzy projektu potwierdzili wolę wsparcia Gminy, lecz ze względu na to, że nieznane są jeszcze w większości przypadków wyniki przetargów, trudno oszacować skalę pomocy. Jedynie Powiat Tarnowski uzyskał określone oszczędności już w tym momencie i zadeklarował wolę przekazania ich Gminie Łużna. Zaznaczyć jednak należy, że wszelkie przesunięcia finansowe uzależnione są od zgody Instytucji Zarządzającej.

Piotr Jasion zwracał uwagę na walor nie tylko historyczny ale przede wszystkim turystyczny projektu dlatego ważną rzeczą będzie dobre i spójne oznakowanie szlaku, ścieżek i znajdujących się na nim atrakcji, aby powstał czytelny dla turysty produkt.

Partnerem wiodącym projektu jest Powiat Gorlicki. Powiat także realizuje już swoje zadania wynikające z projektu. Trwa przystosowanie stodoły plebańskiej w skansenie w Szymbarku na potrzeby sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena. Aktualnie remontowana jest strzecha. Już niedługo zostanie ogłoszony przetarg na samą ekspozycję militarną sztabu. Zebrani zapoznali się także z projektem planu zagospodarowania terenu dla celów ścieżki edukacyjno-rekreacyjno-sportowej u podnóża kasztelu w Szymbarku, autorstwa państwa Kowalskich.

Pozostali partnerzy projektu również zapowiadają ogłoszenie do końca roku przetargów dotyczących głównie wykonania ścieżek pieszo-rowerowych.

Projekt ma być zrealizowany do końca 2014 roku. Stanowi ważny etap przygotowań do obchodów setnej rocznicy Bitwy Gorlickiej, która przypada 2 maja 2015 roku.

24 września 2009 roku marszałkowie 8 województw, w tym także Małopolski podpisali list intencyjny o utworzeniu ogólnopolskiego szlaku I wojny światowej. Z inicjatywy Województwa Małopolskiego powstał projekt o nazwie pn.  „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”

W części małopolskiej przyszły Szlak ma objąć 8 powiatów i mieć 455 km  długości.  Ma się składać z trasy samochodowej obejmującej 37 miejscowości związanych z walkami I wojny światowej oraz 53 wyselekcjonowane obiekty i miejsca.

Szlak tworzą 3 pętle tematyczne:

- Pierwsza to „Bitwa Gorlicka”, którą realizować będą samorządy: powiat gorlicki, miasto Gorlice, oraz gminy: Gorlice, Łużna, Sękowa, Uście Gorlickie i Biecz. W ramach gorlickiej pętli mają być zrealizowane następujące zadania:

budowa ścieżki edukacyjno-rekreacyjno-sportowej u podnóża kasztelu w Szymbarku

stworzenie ekspozycji militarnej sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena (kasztel Szymbark)

odbudowa  gontyny na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej na Pustkach

remont cmentarza Konieczna Beskidek

wykonanie szlaków i ścieżek pieszo-rowerowych z miejscami odpoczynku, oznakowaniami turystycznymi i historycznymi (6,6 km w Gorlicach, 7,2 km w gminie Gorlice, 1,3 km w gminie Sękowa, 12 km w gminie Biecz)

zagospodarowanie otoczenia kościoła św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej

- Druga pętla „Cmentarze wojenne powiatu tarnowskiego” obejmuje oznakowanie cmentarzy przy pomocy 86 wielojęzycznych tablic tablic informacyjnych

- Trzecia pętla „Bitwa pod Krzywopłotami” dotyczy gminy Klucze i zakłada wykonanie 2 zadaszonych miejsc odpoczynku dla turystów wraz elementami małej architektury i oznakowaniem turystycznym w miejscowościach: Bydlin, Krzywopłoty, Kolbark oraz oznakowanie w miejscowościach Ryczówek, Rodaki i Chechło.

Ważne zadania w projekcie ma mieć do wykonania także Małopolski Urząd Marszałkowski. Chodzi o budowę płaszczyzny wizerunkowej Szlaku poprzez wykonanie: strony internetowej, wielojęzycznej, kolorowej mapy i przewodnika oraz oznakowania drogowego i turystycznego szlaku.   

 Umowa o dofinansowanie projektu pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” została podpisana w listopadzie 2012 roku.

Wartość projektu 6,6 mln zł.

Ewa Żarnowska/starostwo powiatowe

fot: starostwo powiatowe

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego