Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Beskid pełen kultury

Podziel się
Oceń

24 sierpnia 2013 roku (sobota) w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbył się wernisaż malarstwa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie „Łosie – inspiracją dla malarzy” Plener III, natomiast 25 sierpnia w Cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem rozpoczął się Festiwal Bortniańskiego. Zarówno w Łosiu jak i w Bartnem zgromadziła się bardzo liczna grupa miłośników sztuki.

 

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych powstało w roku 1964, dzięki grupie zapaleńców zainteresowanych działalnością związaną ze sztuką. Głównym celem statutowym TPSP jest upowszechnianie kultury w Lublinie, a całą swoją działalność skupia na krzewieniu wśród społeczeństwa zamiłowania do sztuk pięknych i kształtowaniu kultury plastycznej wśród jego członków a także mieszkańców Lublina. Zbiorowa wystawa członków Towarzystwa której wernisaż odbył się w Zagrodzie Maziarskiej pokazuje, że lubelscy artyści krzewią zamiłowanie do sztuk pięknych również daleko od siedziby swojego Towarzystwa. Oczywiście fakt, że w Łosiu mieszka jedna z członkiń TPSP, Helena Januś, nie jest tu bez znaczenia. Obrazy pani Heleny również nalazły się na tej wystawie.

Greckokatolicka Cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana  w Bartnem gościła w swoich progach koleją edycje Festiwalu Bortiańskiego. Z nazwy festiwalu można wnosić, ze Bartne posiada jakieś związki z osobą patrona tego festiwalu Dymitrem Bortniańskim, żyjącym na przełomie XVII i XIX wieku śpiewakiem, muzykiem i jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki cerkiewnej. Kto tak pomyśli będzie miał racje, ród Bortniańskich wywodzi się z Łemkowszczyzny, ze wsi Bartne (łem. Bortne). Ojciec kompozytora, Stefan Szkurat, osiadły na Ukrainie w Głuchowie, zmienił nazwisko na bardziej szlachecko brzmiące Bortniański (od nazwy rodzinnej wsi). Matka kompozytora pochodziła z rosyjskiego rodu szlacheckiego Tołstych.

W programie niedzielnego koncertu znalazły sie występy chórów: Chór Cantores Karwacjanum (Gorlice) – dyrygent Anna Cisoń, Chór dziecięco-młodzieżowy Parafii Prawosławnej w Bartnem – dyrygent Maria Cidyło, Chór Kolegiaty p.w. Bożego Ciała w Bieczu – dyrygent Beata Bochnia.

BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Zagroda Maziarska - wernisaż wystawy

Cerkiew Kosmy i Damiana - koncert

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMajowa promocja dla klientów
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12