Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

XX Mistrzowski Kurs Muzyczny rozpoczęty

Podziel się
Oceń

W poniedziałek 4 lutego w Dworze Karwacjanów odbył się koncert kwartetu CAMERATA inaugurujący XX Mistrzowski Kurs Muzyczny Gorlice 2013. Impreza muzyczna, która potrwa do 8 lutego zorganizowana jest przez Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. I. J. Paderewskiego w Gorlicach, Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej oraz Biuro Koncertowe Haliny Promińskiej w Warszawie.

Mimo chłodu gorlicka publiczność jak co roku przybyła na koncert, a w sali im ks. B. Świeykowskiego trudno było znaleźć puste miejsce.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta w Gorlicach.

W programie poniedziałkowego spotkania znalazły się następujące utwory: L.van.Beethoven- kwartet smyczkowy c-moll op.18 nr 4 oraz J.Brahms – sekstet smyczkowy B-dur op.18

W inauguracyjnym koncercie Kursów Mistrzowskich obok kwartetu Camerata w składzie: Włodzimierz Promiński - I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz - II skrzypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann – wiolonczela gościnnie wystąpiły Katarzyna Budnik – Gałązka – altówka i Marta Kordykiewicz- wiolonczela.

Kwartet CAMERATA jest to jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej niemal 25-letniej działalności zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków.

Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji m.in: Alte Oper Frankfurt, Tokyo Bunka Kaikan Recital Hall, Sibelius Conservatory Great Hall (Helsinki), Bruxelles Great Hall of the Conservatory, Concert Hall of the Radio Luxembourg, Sophia Philharmonic, Great Hall of the Conservatory of Bern, Monachium (the Great Hall of University), Sala Silvestre Revueltas Conjuto Cultural Ollin Yolotztli (Mexico City).

Brał udzial w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie , Sintra Festival (Portugalia).

Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż - I nagroda, Tokyo - III nagroda, Monachium - III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka.

Kwartet Camerata nagrał ponad 20 płyt CD dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane - "Diapason d'Or" (magazyn Diapason nr 410 - 1994 r) i "Sforzando" (miesięcznik Crescendo nr 14 - 1995r).

Płyta KWARTETU CAMERATA z muzyką Schuberta, nagrana przez firmę DUX została ogłoszona przez miesięcznik płytowy Studio "Płytą Roku 1995", a płyta firmy Ricercar, zawierająca kwartety Moniuszki i Dobrzyńskiego była nominowana do tej nagrody w 1997 roku.

Działalność Kwartetu Camerata została uhonorowana w 1991 roku przyznaniem nagrody im. St.Wyspiańskiego. Zespół był pięciokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" (za nagrania kwartetów Schuberta, Dworzaka, Smetany, Szymanowskiego), a w roku 1999 zdobył to trofeum w kategorii muzyki kameralnej za płytę "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego.

W marcu 2004 członkowie zespołu odebrali z rąk Ministra Kultury odznaczenia "Zasłużony działacz kultury"

Poza koncertami i nagraniami, zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 1992 roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach. W dowód uznania otrzymał w 2003 roku od władz Gorlic symboliczne klucze do bram miasta, a w 2005 roku doroczną nagrodę Starosty Gorlickiego "Mosty Starosty".

W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Katarzyna Budnik-Gałązka to absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza, ad. dr hab. Andrzeja Gębskiego i as. Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Obecnie zatrudniona na stanowisku asystenta w klasie altówki prof. Piotra Reicherta na macierzystej uczelni.

Laureatka licznych konkursów: 47. Międzynarodowego Konkursu im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy, 2008, I nagroda), 15. Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria, 2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. Jana Rakowskiego (Poznań, 2008, I nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. Maxa Rostala w Berlinie (Niemcy, 2009, II nagroda), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (Niemcy, 2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera) oraz IV Międzynarodowego Konkursu im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza, 2010, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego).

Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja). W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na wielu renomowanych festiwalach, w tym na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" w Zakopanem, czy też Kammermusikfest Lockenhaus (na specjalne zaproszenie Gidona Kremera).

Marta Kordykiewicz urodziła się w Warszawie w 1990 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w ZPSM nr 3 im G. Bacewicz u Michała Nyżnyka. Ukończyła z wyróżnieniem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza, a obecnie jest studentką I roku studiów magisterskich na UMFC w Warszawie w klasie prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów, m.in. w Stalowej Woli (I miejsce), w Warszawie (I miejsce), w Łodzi (II miejsce - 2004 i I miejsce - 2008), zdobyła także nagrody na VII Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach w (I miejsce), II Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (I miejsce) oraz w 2012 roku na IX Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu (I miejsce i nagroda specjalna). Brała udział w konkursach zespołów kameralnych w Sochaczewie (I miejsce - 2004 i I miejsce - 2008), Częstochowie (I miejsce), Sierpcu (Grand Prix i nagroda specjalna) i Łodzi (I miejsce). Zdobyła też nagrody na międzynarodowych konkursach młodzieżowych we Wrocławiu (II miejsce) i w Poznaniu (I miejsce) oraz na Festiwalu Zespołów Kameralnych w Oleśnicy (II miejsce) i na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (wyróżnienie). Jest także laureatką XXVII Festiwalu "Tydzień Talentów".

Koncertowała w wielu prestiżowych miejscach w Polsce i zagranicą - w Niemczech, Holandii, Belgii, na Słowacji, we Włoszech, na Węgrzech, na Ukrainie i w Grecji. Brała udział w festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. Musica Mundi Festival (Belgia), Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach (Warszawa), Festiwal Beethovenowski (Głogówek), Carl Orff Music Festival (Włochy), Marschner Festival Hinterzarten (Niemcy), Festiwal Muzyki Polskiej w Györ, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie, The 6th International Festiwal of the Aegean (Grecja), festiwal "Bravo Maestro" w Kośnej Dolnej oraz festiwal "Gorlicka Jesień Muzyczna". W 2011 roku uczestniczyła w projekcie orkiestrowym Balic Youth Philharmonic, zrzeszającym uzdolnionych, młodych muzyków z krajów nadbałtyckich oraz, razem z kwartetem, w festiwalu Internationales Musikfest Goslar - Harz, jako zespół zaproszony przez Apollon Musagete Quartett.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Łańcucie, w Goch (Niemcy), w Zakopanem, w Brukseli, w Gorlicach, w Przemyślu, w Alberobello (Włochy) w Dilsberg (Niemcy), w Janowcu, w Nieborowie, w Radziejowicach i w Kołobrzegu, pracując pod kierunkiem znakomitych dagogów, takich jak Andrzej Orkisz, Claus Reichardt, Michael Flaksman, Roman Hoffmann, Tomasz Strahl, Paweł Głombik, Dominik Połoński, Rafał Kwiatkowski, Arto Noras, Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer. W latach 2003 - 2009 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (2005, 2008), Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2007, 2008) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). W roku 2011 otrzymała stypendium "Erasmus", w ramach którego przez pół roku kształciła się w Hochschule für Musik und Darstellende Kust w Mannheim, pracując pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Očić.

BP

źródło: www.gorlice.art.pl

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 25°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego