Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich oraz Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Nowym Sączu rozpoczęło się podsumowaniem dotychczasowych działań. O inwestycjach zrealizowanych w gorlickim Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego mówili Katarzyna Sikora asystent projektu oraz Marian Janusz naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Obecnie prowadzonych jest tam 6 szkoleń. Organizowane będą kursy spawalnicze oraz szkolenia dla kadr. W ofercie znalazły się także kursy i konferencje dla rolników. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wybudowanie sali audiowizualnej. Będzie to nowoczesny i funkcjonalny obiekt umożliwiający organizowanie spotkań, odczytów, prelekcji z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego.
W trakcie konferencji przedstawicielka Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Barbara Malczyk poinformowała także o zmianach w regulaminie przyznawania dotacji w kolejnym naborze wniosków do projektu. Zmiany mają w znacznym stopniu ułatwić otrzymanie dofinansowania na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu przedsiębiorcy, których wniosek został odrzucony w pierwszym naborze mają szansę na jego ponowne, pozytywne rozpatrzenie. Kolejny nabór ma być ogłoszony jeszcze w lutym br.
Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie wizyty studyjnej w Szwajcarii, w której udział wzięły między innymi osoby związane z kształceniem zawodowym i ustawicznym w powiecie gorlickim, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego, przedstawiciele Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Uczestnicy wizyty mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda system kształcenia zawodowego w Szwajcarii, zapoznać się z wiodącymi instytucjami działającymi w tej dziedzinie oraz wziąć udział w wykładach i prezentacjach na temat założeń szwajcarskiego systemu szkolnictwa.
W trakcie wyjazdu uczestnicy odwiedzili między innymi Federalne Biuro ds. Kształcenia Zawodowego i Technologii (OPET Bundesamt fur Berufsbildung und Technologie BBT) w Bernie, Instytut SFIVET zajmujący się szkoleniem specjalistów, realizowaniem projektów badawczo-rozwojowych i udzielającym wskazówek dla organizacji zawodowych w zakresie wdrażania rozporządzeń i programów. Zobaczyli także szkoły zawodowe oraz instytucje prowadzące kształcenie zawodowe w zakresie branż przemysłowych.
- Wizyta studyjna była dla nas spotkaniem z zupełnie innym systemem kształcenia zawodowego, wychodzącym nierzadko z zupełnie innych, oryginalnym jak dla nas założeń systemowych. Uczestnicy mieli kontakt z wiodącymi instytucjami kształcenia zawodowego w Szwajcarii. Każde spotkanie składało się z części teoretycznej i praktycznej, także z udziałem uczniów i pracowników poszczególnych szkół i firm – mówi Daniel Markowicz inspektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach.
Przypomnijmy, iż uczestnikami projektu „Lokalne Inicjatywy są: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (lider), Powiat Nowosądecki, Powiat Gorlicki i Małopolska Organizacja Turystyczna. Całkowita wartość projektu to ponad siedem milionów franków szwajcarskich. Projekt sfinansowany jest w 90 % przez Szwajcarię, a w 10 % przez MARR S.A. Ze środków własnych. Zostanie zakończony w kwietniu 2015 roku.
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału społeczno-gospodarczego na terenie subregionu, podniesienie konkurencyjności lokalnej przedsiębiorczości, wzmocnienie kompetencji mieszkańców subregionu poprzez wykorzystanie nowoczesnych form szkolenia zawodowego i kształcenia ustawicznego, doradztwa oraz wizyt studyjnych oraz stworzenie spójnego i skutecznego systemu marketingu terytorialnego subregionu.
Tekst: Paulina Kwaśniak-Karp
Zdjęcia: Daniel Markowicz
Napisz komentarz
Komentarze