Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, 38-312 Ropa - u nas kupisz: ceramika, armatura, płytki, wanny, kabiny, meble łazienkowe - OFERUJEMY: wizualizację 3D, fachowe doradztwo - SPRAWDŹ OFERTĘ - tel. 733 920 260

Betonowa pustynia? Niekoniecznie!

Podziel się
Oceń

Już niebawem upłynie kolejny termin zakończenia prac rewitalizacyjnych przy gorlickim rynku. Niestety wydaje się, że mieszkańcy naszego miasta już pogodzili się z faktem, że nowa odsłona rynku, to niepraktyczna i nieprzyjazna betonowa pustynia. Czy jednak musi tak być? Jak uratować betonowy, pusty gorlicki rynek i sprawić aby stał się atrakcyjny? Jedna z możliwości wydaje się być bardzo ciekawa!

 

Nie jest to jakieś wielkie odkrycie - wiele miast, również polskich, sięgnęło już po takie rozwiązania i efekty są naprawdę imponujące. Mowa o obrazach 3D usytuowanych w miejskich przestrzeniach. Najbliższe z nich można obejrzeć na zaporze w Czorsztynie, czy na górnym rynku w Wieliczce. Kilka innych przykładów przedstawiamy również w artykułach poniżej.

Malowidła tego typu mają taką specyficzną cechę, że można je oglądać tylko z jednego miejsca. Efekt perspektywy i nachylenia sprawia, że pozorne 'maziaje' i plamy farby układają się w trójwymiarowe obrazy.

Malowidło na tamie w Czorsztynie sprawia wrażenie zapadnięcia się tamy i wlewania wody do jej środka. Wieliczka postawiła na swoją historię i na rynku namalowano groty kopalni soli, dodatkowo wzbogacone rzeźbami historycznych górników.

Efekty są naprawdę ciekawe i z całą pewnością powodują, że taki obiekt staje się niezwykle atrakcyjnym punktem turystycznych wycieczek.

Czy gorlicki rynek, a zwłaszcza jej część naprzeciwko ratusza nie wydaje się Wam idealnym miejscem na tego typu dzieło? Ja uważam, że nasz rynek jest do tego wprost stworzony - idealnym punktem widokowym na nachylony rynek jest przecież chodnik przed wejściem do Urzędu Miasta.

Pozostaje tylko pomysł na ciekawy projekt (np. związany z historią miasta, Bitwą Gorlicką, czy Łukasiewiczem..?) i znalezienie środków na PROFESJONALNE wykonanie takiego obrazu.

Wydaje mi się, że miasto powinno jakoś zrehabilitować się za kiepski efekt końcowy gorlickich remontów. Taki projekt z pewnością mógłby stać się dumą miasta i zamiast opowiadać o gorlickim rynku z zażenowaniem, moglibyśmy z czystym sumieniem polecać odwiedzenie Gorlic i zrobienie sobie ciekawego zdjęcia na betonowym, ale jednak ciekawym gorlickim rynku. Ewentualne koszty z pewnością zwróciły by się z nawiązką!

WEŹ UDZIAŁ W SONDZIE PO LEWEJ STRONIE!

Czekamy na Wasze opinie na ten temat - zachęcamy do komentowania! Zamierzamy również zwrócić się z oficjalnym pismem do władz miasta aby wypromować ten pomysł. Mamy nadzieję, że urzędnicy odpowiedzialni za promocję miasta dostrzegą niesamowite plusy takiej atrakcji, która dodatkowo pomógła by zatrzeć nieprzyjemne doznania związane z jakością rewitalizacji.

Robert Berkowicz

Zobaczmy jak to wygląda w innych miastach niedaleko nas:

Tama w Czorsztynie, artykuły i zdjęcia: Moc żywiołów - źródło podhale24.pl

Rynek w Wieliczce, artykuły i zdjęcia: Solny Świat - malowidło 3D - źródło: www.wieliczkacity.pl - Zajrzyj do kopalni wprost z rynku - źródło: www.rmf24.pl - W Wieliczce odsłonięto niezwykłe malowidło - źródło: www.rmf24.pl

Kilka ciekawych artykułów prezentujących wiele niesamowitych obrazów 3D: Sztuka sięgnęła bruku - źródło: artstore.pl - Rekordowy obraz 3D na chodniku - źródło: interia.pl - Street Art 3D Manfred Stader -

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAutogaz LPG MAR-GAZ, jedyny przedstawiciel sieci Czakram w Gorlicach - montaż - serwis - naprawa instalacji gazowych samochodowych LPG, Gorlice, ul. Dębowa 2 - tel. 502 177 785
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
Reklama15, 16 listopada 2025 - Ekspedycja Słodkości, Ekspedycja Orientalna, DARMOWE DMUCHAŃCE - Arena Gorlice
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Tadeusz BatyrTreść komentarza: Nie masz pojęcia, o czym piszesz. Zbiornik Rożnowski i Soliński - zgoda, funkcja energetyczna, kolejno 50 MW i 200 MW. Ale jak zerkniesz na miks energetyczny polski, to hydroenergia to 1%, Tymczasem, elektrownia wodna na Klimie ma...1,1 MW - śmiech na sali, 100 przydomowych instalacji PV. Dezinformujesz, z lenistwa albo z korzyści. Obstawiam to drugie.Data dodania komentarza: 14.11.2025, 16:35Źródło komentarza: Góra nie chce przyjść do Mahometa, Mahomet musi udać się do góry. Sprawa Klimkówki w WarszawieAutor komentarza: WwTreść komentarza: Nikt nie odważy się napisać, że Klimkówkę osusza Zielony Ład, bo prąd trzeba kręcić. Taki jest priorytet. Słuchajcie sobie w Polskim Radio wesołych komunikatów "Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wynosi ponad 50%..." To właśnie o tym.Data dodania komentarza: 14.11.2025, 14:16Źródło komentarza: Góra nie chce przyjść do Mahometa, Mahomet musi udać się do góry. Sprawa Klimkówki w WarszawieAutor komentarza: jaTreść komentarza: Warszaw przyśle wojsko z cysternami i napełnią zalew po brzegiData dodania komentarza: 14.11.2025, 12:40Źródło komentarza: Góra nie chce przyjść do Mahometa, Mahomet musi udać się do góry. Sprawa Klimkówki w WarszawieAutor komentarza: jaTreść komentarza: 200zł/m-c 66lat temu to był majątekData dodania komentarza: 14.11.2025, 12:07Źródło komentarza: Oszuści wykorzystali naiwność seniorek, kobiety straciły fortunę
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego