Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Vis Nova w Pécsu

Podziel się
Oceń

Węgierskie miasto Pecs było miejscem kolejnego spotkania uczestników projektu Vis Nova. Międzynarodowa obsada realizatorów projektu dokonała podsumowania dotychczasowych działań. Powiat gorlicki wypadł wzorowo w ocenie niezależnych, austriackich ekspertów. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele trzech partnerów. Byli to: pracownicy Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach Daniel Markowicz – koordynator projektu w części gorlickiej, Andrzej Wojciechowski – koordynator finansowy, przedstawiciele Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie: Jarosław Kotyza – koordynator AGH, Magdalena Wojdyła, Wojciech Luboń, Grzegorz Pełka oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Citiés”, Marcin Łojek.

 

 


W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele wiejskich regionów w Niemczech, Austrii i oczywiście gospodarze czyli Węgrzy.
Było to trzecie spotkanie partnerów projektu – mówi Daniel Markowicz. Pierwsze odbyło się w Lipsku i służyło opracowaniu planu pracy na najbliższe miesiące. Drugie miało miejsce w niemieckiej miejscowości Bad Dueben i stanowiło oficjalne otwarcie projektu. Byliśmy tam także  z wizytą w elektrowni na biomasę, gdzie spalane są odpadki kukurydzy, zbóż, a nawet nawóz świński. Teraz po niespełna roku realizacji projektu spotkaliśmy się na Węgrzech w Pécsu – miasteczku doskonale zachowanym w swojej historycznej szacie. W trakcie dwudniowych obrad dokonaliśmy podsumowania naszych dotychczasowych dokonań i zaplanowaliśmy kolejne zadania. Pewną tradycją podczas spotkań stają się wizyty studyjne w miejscach, które szczycą się wykorzystaniem energii odnawialnych. Tym razem, w Pécs byliśmy w elektrowni na zrębki i słomę. To ogromny zakład przerobiony z dawnej elektrowni na węgiel kamienny. 
Spotkanie składało się z dwóch części: konferencji regionalnej oraz warsztatów roboczych. Konferencja miała na celu zaprezentowanie całokształtu rozwoju energii odnawialnych w danym regionie (w tym wypadku w Pécs) w kontekście VIS NOVEJ. Drugiego dnia reprezentant każdego z uczestników spotkania przedstawił swoją prezentację na temat analizy SWOT energii odnawialnych - mówi Andrzej Wojciechowski – Nasza analiza została oceniona najwyżej. Oprócz tego poświęciliśmy dużo uwagi sprawom finansowania projektu, sprawozdawczości, certyfikacji wydatków.

Vis Nova oznacza dosłownie „nową siłę”, „nową moc”. Dla powiatu gorlickiego ta „nowa siła” oznaczać będzie efektywne i innowacyjne zarządzanie energią. Tym projektem wchodzimy w inteligentne technologie energetyczne. Chcemy ten system odnieść w pierwszej kolejności do naszych szkół ponadgimnazjalnych. Do programu pilotażowego wybrana została  nasza szkoła, czyli Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach (Górka). Przy współpracy ekspertów z AGH i Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć Energie Cites wykonane będą analizy energetyczne. Pokażą one jakie działania należy podjąć, aby energia była wykorzystywana w sposób jak najbardziej celowy i kontrolowany. W konsekwencji taki nowoczesny system zarządzania prowadził będzie do spadku zużycia energii, a więc także kosztów utrzymania obiektu – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Na zadania inwestycyjne będziemy mogli przeznaczyć około 400 tys. zł. Pozwoli to m.in. na: montaż lamp oświetleniowych energooszczędnych oraz czujników natężenia światła do sterowania oświetleniem. Umożliwi opomiarowanie pionów energetycznych i stały monitoring oświetlenia oraz oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i zapasowe budynku spełniające warunki Intensywnego Systemu Ewakuacji. Zainstalowane zostaną czujniki temperatury oraz wykonana instalacja alarmowa i p.poż. Całość dopełni inteligentny centralny system zarządzania energią wraz z centrum sterowania. Przewidujemy, że powstanie modelowa klasopracownia, w której uczniowie będą mogli, dysponując dostępem do systemu zarządzania energią, uczyć się w sposób praktyczny, jak efektywnie dysponować energią elektryczną czy cieplną.  Co istotne, modelowe rozwiązanie opracowane dla tej szkoły będziemy mogli w przyszłości zastosować także w innych obiektach – dodaje starosta.

Ewa Żarnowska

fot: Starostwo Powiatowe



Projekt Vis Nova realizowany jest w ramach programu Europa Centralna. Partnerem Wiodącym jest Aufbauwerk Region Leipzig GmbH, Niemcy - dyrektor Silvana Rückert. Pozostali partnerzy to: Powiat Gorlicki, Okręg Północnej Saksonii, Niemcy, Centrum Rozwoju Gospodarczego Okręgu Schwäbisch Hall, Niemcy, Okręg Schwäbisch-Hall, Niemcy, Centrum Doskonalenia Energii Odnawialnych, Wydajności Energetycznej i Środowiska (CERE), Austria, Stowarzyszenie Rozwoju Mikroregionu Tullnerfeld West, Austria, Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Obszaru Południowo-Naddunajskiego, Węgry, Miasto Szekszárd, Węgry, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” (PNEC), Kraków, AGH, Kraków, Korporacja Rozwoju Gospodarczego Okręgu Północnej Saksonii, Niemcy.
Całkowita wartość projektu wynosi ok. 300 tys. euro.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: RealistkaTreść komentarza: Szanowny Panie "D" otwórz książkę i zobacz czym była Bitwa Gorlicka .... czyli wg. Ciebie emisja C02 podczas rekonstrukcji bitwy jest czynem haniebnym, niedozwolonym??? to ja się pytam czy wiesz ile CO2 poszło w kosmos przez 3 lata na Ukrainie ? ja widzę że nawet zielonych to nie interesuje bo jakoś ich nie widać jakby zapadali się pod ziemię .... no jeszcze dodam że pewnie fajerwerki w dniu 31.12 Tobie nie przeszkadzają ...Data dodania komentarza: 5.05.2025, 08:00Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Skończ już proszę cieData dodania komentarza: 4.05.2025, 17:04Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: JakTreść komentarza: Słaba organizacja i lokalizacja zlotu. Organizatorzy jak i fotoreporterzy skupili się tylko na pojazdach ulokowanych na płycie rynku. Reszta została pominięta i zapomniana. Co do nagród i wyróżnień to prawie wszystkie zabrali właściciele pojazdów z poza powiatu a nawet województwa. Przykre jest to dla właścicieli powiatu gorlickiego bo przynajmniej wydawało by się że jest to zlot gorlickich zabytków. A niestety wyglądało to całkiem inaczej. Porażka na całej linii....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:47Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzyny
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12