Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Pro Publico Bono

Podziel się
Oceń

16 marca w szymbarskim Kasztelu odbyła się uroczysta gala połączona z wręczeniem nagrody „PRO PUBLICO BONO”, do której w tym roku nominowano 6 osób. Służba bliźniemu i swojej Małej Ojczyźnie – to główny cel ich życia. W podzięce za to co robią, od 2009 roku przyznawana jest nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego „PRO PUBLICO BONO”. Laureatów tegorocznej edycji wyłoniła kapituła pod kierunkiem przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Marka Bugno.

 

 

Nagroda PRO PUBLICO BONO obejmuje następujące dziedziny: służba bliźniemu,  w tym szczególnie ochrona zdrowia i działalność charytatywna, edukacja narodowa, kultura i dziedzictwo narodowe oraz rozwój regionalny, czyli działalność na rzecz wspólnoty lokalnej i ochrony środowiska przyrodniczego.

Tegoroczni nominowani to:

GABRIEL  ANTOSZAKnominowany za stałą gotowość  przekazywania cząstki siebie drugiemu człowiekowi,  za krzewienie ideałów czerwonokrzyskich, za organizację w Gorlicach I Dnia Dawcy Szpiku Kostnego.

KSIĄDZ ARKADIUSZ BARAŃCZUK nominowany za zaangażowanie w dzieło ratowania zabytków sakralnych powiatu gorlickiego, za krzewienie prospołecznych postaw, za niesienie pomocy potrzebującym ponad podziałami narodowymi i religijnymi.

ROMAN DZIUBINA nominowany za zaangażowanie w działania na rzecz ludzi złotego wieku, za popularyzację wiedzy o historii Gorlic i Ziemi Gorlickiej.

GRZEGORZ KOSIŃSKInominowany za kształtowanie i rozwijanie sportowych talentów, za propagowanie zdrowego stylu życia, za posykiwanie środków finansowych na rozwój kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

ROZALIA SAKOWSKA - nominacja za 40-letnią działalności na rzecz rozwoju  środowisk wiejskich powiatu gorlickiego, za krzewienie osiągnięć Kół Gospodyń Wiejskich, za kultywowanie i szerzenie dziedzictwa kultury ludowej Ziemi Gorlickiej.

HALINA WSZOŁEK – nominacja za kultywowanie wartościowych tradycji Kół Gospodyń Wiejskich i przenoszenie ich na współczesny grunt lokalnych społeczności, za działalność charytatywną oraz wybitny wkład w rozwój wsi Sitnica.

Nagroda przyznawana jest na wniosek Rady Powiatu, Starosty, organów administracji samorządowej oraz związków, stowarzyszeń i fundacji posiadających siedzibę na terenie Powiatu Gorlickiego.

Kapituła nagrody pod przewodnictwem Marka Bugno, w składzie: Mirosław Wędrychowicz, Karol Górski, Karol Tenerowicz, Bogusław Lenard, Tomasz Płatek po przeanalizowaniu wszystkich kandydatur postanowiła, że statuetka nagrody głównej powinna trafić w ręce księdza Arkadiusza Barańczuka. Wyróżnienia przyznano paniom Rozalii Sakowskiej i Halinie Wszołek.

Odbierając z rąk przewodniczącego nagrodę ksiądz Arkadiusz, szczerze zdziwiony i wzruszony powiedział: „Mam nadzieję, że Państwo tutaj zebrani, szczególnie szacowna kapituła się nie obrazi, ale chciałbym tą statuetkę przekazać komuś, kogo poznałem dzisiaj, ale dzięki tej osobie, bardzo skromnej, wiem ile jeszcze muszę zrobić, zapraszam Panią Rozalię, której chciałbym przekazać tą piękną statuetkę”.

Przekazanie przez księdza Arkadiusza nagrody w ręce pani Rozalii Sakowskiej zaskoczyło zebranych ale też pokazało jak trafna była decyzja kapituły.

Ksiądz Arkadiusz Barańczuk swoją pracą udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. W powiecie gorlickim te słowa wprowadza w czyn od 1998 roku – najpierw jako proboszcz  parafii w Zdyni z filią w Koniecznej i parafii w Gładyszowie z filią w Regietowie, a następnie także jako dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia w Gładyszowie. Zaangażował się w dzieło ratowania zabytków sakralnych Ziemi Gorlickiej pozyskując na ten cel środki finansowe z różnych dostępnych źródeł. Wyremontował kaplicę w Regietowie Górnym oraz cerkiew w Zdyni i Koniecznej. Doprowadził do renowacji ikonostasu w Zdyni. Za te dzieła otrzymał w 2011 roku wyróżnienie w ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego. Ksiądz Barańczuk wybudował także nową cerkiew w Regietowie. Doceniając trud pracy swojego duszpasterza w  tych dziełach pomagają mu parafianie.

Arkadiusz Barańczuk to także twórca i dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” w Gładyszowie. Eleos oznacza miłosierdzie. Ośrodek organizuje wyjazdy kolonijne oraz wycieczki dla dzieci i młodzieży. Prowadzi bezpłatną wypożyczalnię wózków inwalidzkich, łóżek szpitalnych oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego. Dofinansowuje dożywianie dzieci w szkołach, pozyskuje i rozprowadza wśród potrzebujących odzież oraz artykuły żywnościowe i pomaga finansowo osobom, które znalazły się w trudnych sytuacjach życiowych. W swoich działaniach kieruje się słowami Pisma Świętego „Ochotnego dawcę Bóg miłuje...”

Wręczenie nagrody „PRO PUBLICO BONO” swoimi występami uświetniły zespoły - Cantores Karwacjanum, Młodzi duchem oraz ZARAZ, a całość zakończył bankiet.

(BP)

Laureatem pierwszej edycji nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Pro Publico Bono został Dyrektor Okręgu CARITAS w Gorlicach, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach ksiądz Jerzy Gondek, a wyróżnienia otrzymali: Janina Augustyn i Mieczysław Kormanek.

Druga statuetka trafiła do Jana Spólnika z Szymbarku - wychowawcy wielu pokoleń młodzieży oraz opiekuna zabytków, a wyróżnienia otrzymały: Barbara Wiatr i Barbara Brach.

W 2011 roku statuetkę otrzymał Stanisław Kozieł, a wyróżnienia: Marek Podraza oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży "Sprawne Smoki".

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego