Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorlice

Podziel się
Oceń

Honorowe obywatelstwo – szczególny tytuł nadawany osobie o wielkich zasługach dla miasta, regionu lub kraju, za promowanie miasta czy regionu, wielkie zasługi, ogromny autorytet moralny czy trwały ślad w historii. Tytuł Honorowego Obywatela Gorlic nadano do dnia wczorajsze takim osobowościom jak:

 

 

Władysław Długosz – od 11 września 1913 r.

Ks. Bronisław Świeykowski – od 4 lipca 1921 r.

Włodzimierz Kunz – od 17 listopada 1994 r.

Jerzy Hoffman – od 26 lutego 1999 r.

Marian Zgórniak – od 25 kwietnia 2002 r.

Ks. Prałat Józef Micek – od 19 lutego 2004 r.

István Kovács – od 19 lutego 2004 r.

W czasie ostatniej sesji Rady Miasta radni Gorlic bez dyskusji, bez żadnej refleksji, przy trzech głosach przeciw i dwóch wstrzymujących się postanowili nadać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorlice Kazimierzowi Kotwicy.

Główną zasługą pana Kotwicy wydaje się być fakt, że był z zawodu dyrektorem. Plon jego „wybitnej” działalności na przemysłowej niwie Gorlic zbieramy od pewnego czasu w naszym mieście. Rozbuchana, megalomańsko wielka fabryka, która w okresie realnego socjalizmu (miał on trwać długo i być drogą do budowy komunizmu) stała się podstawą bytu miasta, w momencie urealnienia reguł gospodarczych okazała się być kolosem na glinianych nogach. Zamiast stanowić bazę dla rozwoju miasta i powiatu, zafundowała nam strukturalne bezrobocie i kilkanaście lat niepewności.

Nadanie tego honorowego tytułu przez radnych Gorlic, to jakby symboliczne splunięcie w twarz tym wszystkim, którzy pokładając nadzieję na przyszłość swoją i swoich dzieci lata temu podjęli pracę w FMWiG "Glinik", a dzięki "wychowankom" takich mistrzów jak Pan Kotwica, znaleźli się na marginesie społecznym.

Z ideą przyznania Honorowego Obywatelstwa Miasta Gorlice, byłemu (w latach 1963-1981) dyrektorowi FMWiG "Glinik", wystąpiła grupa radnych oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Oddział w Gorlicach.

(Lek)

fot: Andrzej Bąkosz

Kotwica Kazimierz  - Urodził się w roku 1932 w Zbydniowie. Studia ukończył w 1955 roku na Wydziale Metalurgii AGH w Krakowie. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw przygotowania produkcji w Hucie Stalowa Wola. W roku 1963 został naczelnym dyrektorem Fabryki Maszyn i Sprzętu Wiertniczego „Glinik” w Gorlicach i stanowisko to pełnił nieprzerwanie przez 18 lat, do 1981 roku. W 1972 roku dr inż. Kazimierz Kotwica objął stanowisko docenta w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadząc zajęcia na Wydziale Maszyn Górniczo-Hutniczych. Pracował na stanowisku I zastępcy generalnego dyrektora Zakładów Rolno-Przemysłowych Kombinat w Dębicy, pełniąc równocześnie funkcję naczelnego dyrektora Zakładów Rolno-Przemysłowych w Krakowie. W latach 1989-1993 był dyrektorem Przedsiębiorstwa Handlowo – Produkcyjnego „Avita” w Krakowie pełniąc równocześnie funkcję sekretarza Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego „Kraina” w Ivanofrakovsku. W latach 1993- 1994 kontynuował pracę jako dyrektor Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego „Aniwaks” w Skawinie, a w latach 1995-1996 pracował w Domu Maklerskim w Krakowie na stanowisku specjalisty w zakresie Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W 1996 roku pełnił funkcję doradcy dyrektora naczelnego przedsiębiorstwa „Ampli” w Tarnowie oraz doradcy właściciela firmy „Apia” w Krzeszowicach. W 1997 roku objął stanowisko dyrektora Spółki Centrum Biurowe „Lubicz” w Krakowie. W 1961 roku został posłem na Sejm PRL, a w 1987 członkiem Rady Społeczno – Gospodarczej przy Sejmie. Od 1966 do 1975 pełnił funkcję prezesa Rady Oddziału Wojewódzkiego NOT w Rzeszowie, a następnie od roku 1981 prezesa Rady Oddziału Wojewódzkiego NOT w Nowym Sączu, będąc równocześnie członkiem Rady Głównej NOT. W 2003 roku głosami wyborców ziemi gorlickiej został wybrany Radnym Województwa Małopolskiego.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: XTreść komentarza: Kto zezwolił na wpuszczenie obcych foodtrucków na teren festiwalu? Czy nie można było skrzyknąć rodzimych przedsiębiorstw gastronomicznych? To z ich podatków gmina ma dochody więc jest to chyba w naszym interesie by w pierwszej kolejności zarobili lokalsi. Druga sprawa która nie daje mi spokoju - dlaczego mieszkańcy Gorlic muszą masowo zmieniać kotły a taki helikopter może sobie latać nad miastem bez przeszkód produkując przy tym setki ton CO2 ?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:48Źródło komentarza: Dni Gorlic 2025: świetlne show, koncerty i tłumy na rynku [FOTO/VIDEO]Autor komentarza: PiniądzTreść komentarza: Panie piniądz !Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:59Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: RealistkaTreść komentarza: Szanowny Panie "D" otwórz książkę i zobacz czym była Bitwa Gorlicka .... czyli wg. Ciebie emisja C02 podczas rekonstrukcji bitwy jest czynem haniebnym, niedozwolonym??? to ja się pytam czy wiesz ile CO2 poszło w kosmos przez 3 lata na Ukrainie ? ja widzę że nawet zielonych to nie interesuje bo jakoś ich nie widać jakby zapadali się pod ziemię .... no jeszcze dodam że pewnie fajerwerki w dniu 31.12 Tobie nie przeszkadzają ...Data dodania komentarza: 5.05.2025, 08:00Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12