Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Mosty Starosty 2012 rozdane

Podziel się
Oceń

W sobotę 14. stycznia w Dworze Karwacjanów odbyła się uroczystość,  podczas której rozdane zostały tegoroczne Nagrody Mosty Starosty oraz Nagroda Przęsła. Zebranych gości powitał Zdzisław Tohl - Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, zaś spotkanie prowadził Starosta Powiatu Gorlickiego Mirosław Wędrychowicz. Wieczór uświetnił  krótki koncert fortepianowy,  podczas którego Adam Stępień, uczeń VI klasy PSM w Nowym Sączu zagrał utwory Lista, Beethovena i Rachmaninowa.

 

 

Później zebrani mogli obejrzeć prezentację podsumowującą dokonania powiatu gorlickiego w roku 2011, zaś  Starosta złożył wszystkim noworoczne życzenia. Wręczenie statuetek poprzedziło uroczyste  przedstawienie członków kapituły konkursu oraz krótki film zrealizowany przez Regionalną Telewizję Gorlicką prezentujący postacie osób nominowanych do nagrody.

Laureatem  nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2012 został  Szymon Modrzejewski - za wybitne osiągnięcia w ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Szymon Modrzejewski, prezes Stowarzyszenia Magurycz, od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie powiatu gorlickiego. Dzięki społecznej pracy wolontariuszy, którą organizuje, możliwym było przywrócenie przestrzeni publicznej wielu zaniedbanych przez lata obiektów – kapliczek, krzyży, pomników.

Szczególnego podkreślenia wymagają przedsięwzięcia zrealizowane we wsi Nowica.  Stowarzyszenie Magurycz i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wspólnie wybrały obiekty małej architektury – kamienne, przydrożne krzyże i kapliczki wymagające natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. W latach 2005 – 2007 Stowarzyszenie Magurycz przeprowadziło ich konserwację, a następnie oczyściło 3 greckokatolickie cmentarze zlokalizowane we wsi. Począwszy od 2006 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wraz ze Stowarzyszeniem Magurycz realizuje projekt „Kamienie Wojny”, którego celem jest odtworzenie cmentarzy wojennych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie naszej wsi w kształcie, jaki nadał im wybitny architekt Duszan Jurkowič. W roku 2008 został zakończony remont cmentarza nr 59, a w roku 2009 rozpoczęto prace na cmentarzu nr 58, których zakończenie planujemy przed setną rocznicą bitwy gorlickiej. Prace, którymi kierował Szymon Modrzejewski zawsze były prowadzone z szacunkiem należnym pochówkowi i dbałością o przywrócenie remontowanych obiektów historycznej formy.

Wyróżnienia otrzymali:

Gabriela Ślawska - za całokształt działalności popularyzatorskiej w dziedzinie historii

Jej działalność wydawnicza jest ważnym elementem promocji miasta Biecza i Ziemi Gorlickiej, utrwalania ich historii i tradycji. Jest głęboko zaangażowana w działania zmierzające do przywrócenia do użytkowania i działania historycznego Szpitala św. Ducha w Bieczu.  Gabriela Ślawska jest długoletnim, emerytowanym pracownikiem Muzeum w Bieczu. W ramach pracy zawodowej m.in. gromadziła unikalne zbiory harcerskie Muzeum, jest współautorką artykułu „ Z przeszłości harcerstwa w Bieczu opublikowanego w roku 1983.Po przejściu na emeryturę współtworzyła Towarzystwo Kulturalne imienia Biskupa Marcina Kromera w Bieczu, a obecnie jest jego Prezesem. W ramach tego towarzystwa prowadzi szeroką działalność wydawniczą – są to bądź reedycje prac historycznych dotyczących przeszłości Biecza, przewodników turystycznych itp., bądź nowe opracowania o charakterze regionalistycznym, wiele z nich jest jej autorstwa.

Aleksander Gucwa – za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii

Jako przewodniczący społecznego komitetu wybudował pomnik poświęcony katastrofie lotniczej w  Banicy – Krzywej oraz uaktualnił tablicę pamiątkową na pomniku w Olszynach. Co roku pod pomnikiem prowadzi lekcje patriotyczne dla młodzieży gimnazjalnej.

W sierpniu 2011 r. odbyła się promocja jego książki Odwaga i Nadzieja” czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn, w której opisuje historię zestrzeleń Halifaxa FS-P(JP295) i Liberatora GR-R(EW275) z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w sierpniu 1944 r. Zawiera ona wiele dotąd niepublikowanych fotografii oraz biogramy wszystkich lotników.

Aleksander Gucwa w 1968 r. rozpoczął pracę pedagogiczną na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego w SP w Stróżnej a następnie w Siarach.  Od 1976 r. do chwili obecnej pracuje jako nauczyciel WF  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej. Jest także instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza PL, posiada instruktora lekkiej atletyki, piłki ręcznej, narciarstwa klasycznego a także instruktora Powszechnej Samoobrony i SIP.

Za działalność społeczną został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi; Złotą Odznaką ,Za zasługi dla woj. nowosądeckiego”, Złotą Odznaką ,,Za zasługi dla obrony cywilnej” Złotą Odznaką Honorowa PZLA, Złotym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”; Medalem 90 lat Lotnictwa i Medalem 20–lecia SSLW od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Poznaniu, w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o polskich lotnikach; kilkoma Nagrodami Kuratora Oświaty i Wychowania, szeregiem Nagród Dyrektora Szkoły i Wójta Gminy i wieloma podziękowaniami od władz lokalnych i regionalnych oraz od Zarządu Wojew. SZS. Ostatnio otrzymał odznakę za zasługi od Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Dr Roman Kryk – za osiągnięcia w tworzeniu filmów dokumentalnych.

Roman Kryk ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Filologii Ukraińskiej. Pracowała jako dziennikarz - ekspert ds. wschodnich w Radiu Wolna Europa (program „Co nowego na wschodzie” oraz korespondent PAP i TVP w Kijowie. Jego artykuły prasowe publikowały: Gazeta Wyborcza, Ozon, Nasze Słowo, Dziennik Zachodni, Nowy Dziennik (USA), „Zustriczi”, Harazd.net, wydał trzy numery czasopisma „Perturbancje” (1989-90).

Film „Dweri Łemkiwszczyny”. z 2011 roku oraz o rok wcześniejszy „Ostatnia podróż do domu” to dokumentalne produkcje założonej w 2010 roku przez Romana Kryka Fundacji „Losy Niezapomniane”, która bada losy Ukraińców objętych w 1947 r. akcją „Wisła”.  Premiera filmu  - „Dweri Łemkiwszczyny”, odbyła się pod koniec 2011 roku w Gorlicach.

Rafał 'Boni' Boniśniak - za cenne inicjatywy w zakresie kultury muzycznej.

Na scenie zadebiutował w 1992 roku. Od tego czasu współpracował z wieloma wybitnymi artystami (min: David MacDonald, The Sakala Brothers, Tomek Kamiński, Brunershaft, Artur Barciś) koncentrując i nagrywając. Występował na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Niemczech, Litwie, Kanadzie, Malawi oraz Zambii.  Ważniejsze nagrania fonograficzne obejmują ponad 50 albumów, w tym 6 nagranych z własnym zespołem New Day, z którym z powodzeniem koncertował w latach 2003 – 2010. Od 2005 roku pracował jako realizator i producent w swoim HEADMAN MUSIC STUDIO, a przebywając w Afryce zdobywał doświadczenie w Don Bosco Studio w Lilongwe ( Malawii), gdzie jako realizator zetknął się z wybitnymi muzykami z Czarnego Lądu. Rok 2008 zaowocował powstaniem własnego, nowego studia – PAPAYA STUDIO w Lipinkach, w Beskidzie Niskim, gdzie obecnie pracuje realizując swoje i innych muzyczne pasje jak i pomysły. Obecnie oprócz prowadzenia własnej firmy, znajduje również czas dla osób niepełnosprawnych,  pracując jako muzykoterapeuta w DOR Caritas w Gorlicach i angażuje się w działalność charytatywną na terenie powiatu gorlickiego.

Przęsło - nagrodę dla młodych obiecujących twórców otrzymał zespół  Zespół Back Off - za propagowanie polskiego rocka o zabarwieniu alternatywnym.

Back OFF powstał w 2008 roku w Gorlicach.  Na początku 2011 roku na stanowisku wokalisty po współpracy z Mateuszem Bierytem, Andrzejem Poliwką oraz Michałem Szpakiem stanął Patryk Kmiecik. Latem 2011 roku zespół zrezygnował z większości dotychczas wykonywanego materiału i nagrał świeże demo - Endorfina. Obecnie występują w skaldzie: Patryk Kmiecik – wokal, Ewa Borcz - skrzypce, wokal, Łukasz Chrzanowski – gitara, Piotr Przyrowski – gitara, Maciej Sawicki – bas, Krzysztof Trybus – bębny.

Osiągnięcia zespołu: zwycięzca V edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Muzycznych "Rockowa Noc 2010" na Rzeszów Breakout Days; zwycięzca IV edycji przeglądu Scena Muzzo 2010 w klubie Lizard King w Krakowie; zwycięzca oraz laureat nagrody publiczności na Wielkiej Bitwie Gorlickiej 2009; zwycięzca przeglądu "Rockowe Wieczory" 2010 w Rzeszowie; finalista Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Alternatywnej 2010 w Dobrym Mieście (Dobremiastock Festival 2010); zakwalifikowanie się do 2. etapu łódzkiego festiwalu "Łódźstock 2009"

Opracowanie Paweł Nowicki

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: RealistkaTreść komentarza: A może zamiast skupiać się na przeszłości to skupmy się na przyszłości tego miasta, aby ofiara przodków którzy oddawali życie za to miasto nie poszła na marne? Zamiast kolejnych lumpeksów czy budki z kebabem stwórzmy w końcu przemysł, aby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać i chcieli tu zakładać rodziny.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 13:38Źródło komentarza: Gorlice chcą muzeum I Wojny Światowej. Powołano Społeczną Radę Europejskiego Muzeum Frontu WschodniegoAutor komentarza: DumnyTreść komentarza: LO Biecz najlepsze!!!!Data dodania komentarza: 8.07.2025, 12:12Źródło komentarza: Matura 2025. Jedna piąta uczniów nie poradziła sobie z egzaminem dojrzałościAutor komentarza: aaTreść komentarza: Do zbierania szparagów u baora matura niepotrzebna.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 12:04Źródło komentarza: Matura 2025. Jedna piąta uczniów nie poradziła sobie z egzaminem dojrzałościAutor komentarza: WwTreść komentarza: Samochód dostawczy bardzo ładnie wykadrowany, żeby nie widać było napisów firmy, dla której pracował kierowca. To się nazywa prywatyzacja zysków z dostarczania przesyłek, a uspołecznienie kosztów: kurierzy zakładają działalność gospodarczą i kupują samochód z dotacji, przez dwa lata mały zus, pracują kilkanaście godzin na dobę, nie obowiązują ich przepisy o czasie pracy kierowców, a potem .. A potem tak to się kończy.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 09:34Źródło komentarza: Gorlice. Kolizja na ul. Kościuszki. Renault staranował seata [FOTO]
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego