Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Trzech cięło - pracownie działaja

Oceń

  Dwie nowoczesne pracownie  dydaktyczne powstały w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Stało się to za sprawą projektu systemowego „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Dariusz Styrna – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego ds. Kształcenia Zawodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Mirosław Wędrychowicz – Starosta Gorlicki oraz Adam Tarsa – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Nakładem 284 tysięcy złotych powstały 2 pracownie: maszyn, aparatów i urządzeń elektrycznych oraz elektrotechniki i elektroniki.

 

Obiekty Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach wymagają gruntownych remontów, a pracownie sporych nakładów na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych i nowego wyposażenia. Od początku 2010 roku Centrum przechodzi gruntowne przeobrażenia mające na celu unowocześnienie bazy materialnej, a w ślad za tym podniesienie poziomu kształcenia zawodowego. Szansę na zmianę wizerunku stworzył dla Centrum m.in. projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.
Nakładem 284 tysięcy złotych - po dwóch miesiącach prac - Centrum, a właściwie uczniowie i nauczyciele,  otrzymali 2 nowoczesne i doskonale wyposażone pracownie:

- maszyn, aparatów i urządzeń elektrycznych

- elektrotechniki i elektroniki.

Jedna z nich została wyposażona w stoły monterskie i ślusarskie, krzesła przemysłowe, szafki metalowe oraz biurko. Do drugiej zakupiono  specjalistyczne, dydaktyczne wyposażenie stanowisk obejmujące: zestaw komputerowy, zestaw narzędzi do prac elektrycznych i elektrotechnicznych, autotransformatory, mierniki uniwersalne, oscyloskopy cyfrowe, zestawy edukacyjne do samodzielnego montażu i materiały do ćwiczeń.
Z nowych pracowni cieszą się uczniowie odbywający w nich praktyczną część nauki wybranego przez siebie zawodu oraz nauczyciele i dyrekcja CKPiU. Satysfakcji ze sprawnego realizowania projektu oraz skutecznego wdrożenia programu modernizacji Centrum nie ukrywał starosta Mirosław Wędrychowicz.
Na tym nie kończą się jednak dobre informacje dla Centrum. Za sprawą kontynuowanego w dalszym ciągu projektu w 2011 roku powstaną pracownie: techniki komputerowej i AutoCada oraz instalacji i montażu elektrycznego. Zakupiony będzie także wózek jezdniowy.

Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” jest  realizowany od 1 września ubiegłego roku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Obejmuje całe województwo małopolskie, a jednym z jego uczestników jest powiat gorlicki. W ramach projektu do szkół prowadzących nauczane zawodowe oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, na przestrzeni 4 lat, trafi 7,2 mln zł na wzmocnienie kształcenia zawodowego. Z tej kwoty 6,4 mln zł stanowi dofinansowanie na zajęcia pozalekcyjne oraz różnego typu kursy i szkolenia zawodowe, dające dodatkowe umiejętności i kompetencje, a 824 tys. zł na doposażenie szkół. Powiat gorlicki dołoży z własnego budżetu prawie 13% wartości projektu. W dodatkowych zajęciach w skali powiatu gorlickiego na przestrzeni 4 lat weźmie udział około 3 tysiące uczniów. Powstanie 7 zupełnie nowych pracowni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i pomoce dydaktyczne do nauki zawodu. Z cała pewnością przełoży się to na jeszcze wyższy poziom nauczania oraz lepsze kwalifikacje zawodowe absolwentów szkół prowadzonych przez powiat gorlicki.


Przypomnijmy

Zarząd Powiatu Gorlickiego od 2009 roku  realizuje projekt gruntownej modernizacji Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Chodzi o:
- przebudowę obiektów Centrum w Gorlicach i Bieczu wraz z ich termomodernizacją;
- wyposażenie Centrum w nowoczesne maszyny i urządzenia do nauki zawodu;
- wdrożenie najnowocześniejszych metod nauczania.
17 maja 2010 r. starosta Mirosław Wędrychowicz i wicestarosta Karol Górski  podpisali umowę z marszałkiem Małopolski Leszkiem Zegzdą na realizację projektu „Modernizacja Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach jako wzmocnienie oferty Południowomałopolskiej Sieci Edukacji Zawodowej” realizowanego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość tego projektu wynosi 3,9 mln zł i pozwoli na utworzenie w Centrum 5 nowoczesnych pracowni z branży samochodowej i mechanicznej. 
Kolejne projekty zaplanowane do realizacji  w Centrum to:
- termomodernizacja CKPiU warsztaty w Bieczu i Gorlicach – wartość 2,8 mln zł (Biecz już wykonany)
- modernizacja 4 pracowni z zakresu urządzeń elektrycznych i elektroniki, zakup wózka jezdniowego oraz przeprowadzenie specjalistycznych kursów spawania metodą MAG i TIG – wartość 1,3 mln zł (2 pracownie już wykonane)
- remonty, zakup wyposażenia, a także modernizacja pracowni spawalni elektrycznej o wartości kilku milionów złotych w ramach projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” (projekt tuż przed podpisaniem umowy)
Ponadto Zarząd Powiatu Gorlickiego wydał z własnego budżetu w 2009/2010 r. już na remonty CKPiU około 300 tys. zł. Te działania świadczą o słuszności decyzji podjętej prawie 3 lata temu o przekształceniu warsztatów szkolnych w Gorlicach i Bieczu w jedno Centrum  Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Pozwoliło to na aplikowanie i pozyskanie już wielomilionowych dotacji z funduszy unijnych. Zarząd Powiatu podejmuje kolejne starania w tym względzie. Konsekwencją tych działań będzie stworzenie kompleksowej i bardzo nowoczesnej oferty edukacji zawodowej na bazie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

Ewa Żarnowska

http://www.powiatgorlicki.pl/


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023