Od MAK-a do strażaka...i na imieniny Babci Anieli

  • 13.11.2017, 12:08 (aktualizacja 13.11.2017, 12:43)
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Od MAK-a do strażaka...i na imieniny Babci Anieli
Gimnazjaliści z Klęczan pracują na najwyższych obrotach - w ramach projektu Młodzi-Aktywni-Kreatywni postanowili zrobić coś niezwykłego. Tak też zrobili -  zaktywizowali lokalną społeczność przygotowując niezwykle wiele atrakcji.

 

Dla mieszkańców Klęczan oraz społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Klęczanach jesień okazała się bogata w wydarzenia, których inicjatorami byli uczniowie klas gimnazjalnych. Od czerwca bieżącego roku realizują oni bowiem - pod kierunkiem Pani Edyty Duran i Pani Iwony Felenczak – Pyż - projekt Młodzi – Aktywni – Kreatywni (stąd nazwa MAK) opracowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Klęczany „Jaskółka” przy wsparciu finansowym MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w ramach PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH.
Celem projektu jest zwiększenie aktywnego i konstruktywnego uczestnictwa młodzieży i społeczności lokalnych Gminy Gorlice w życiu społecznym i publicznym.
W związku z tym grupa młodzieży (Julia Furmanek, Martyna Kamińska, Dominik Nigbor, Patryk Rafalski, Aleksandra Stempkowicz, Julia Wal, Weronika Wielopolska, Wiktoria Wielopolska, Karolina Pyznar, Oliwia Zawiła) przygotowała dwie inicjatywy, w których uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych wsi Klęczany.Pierwsza inicjatywa OD MAK-a DO STRAŻAKA to spotkanie przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Klęczan – z naczelnikiem Panem Andrzejem Czeluśniakiem na czele – z uczniami, rodzicami, nauczycielami.


Młodzież z projektu MAK ceni pracę OSP, dlatego chciałaby wiele się od niej nauczyć, a w przyszłości zasilić szeregi strażaków. Gimnazjaliści postanowili więc utworzyć Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i zorganizować zajęcia, które przybliżą pracę OSP. Spotkanie rozpoczęło się od szkolenia dotyczącego pierwszej pomocy.
Można było obejrzeć kilka filmików, przypomnieć sobie numery telefonów alarmowych, a – co najciekawsze – przećwiczyć na fantomach działania w przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy przedmedycznej.
W kolejnej części spotkania Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza stanęła do rywalizacji sportowej z przedstawicielami OSP. Sprawność fizyczna jest bowiem niezbędnym elementem pracy strażaka. Odbyło się pięć konkurencji: przeciąganie liny, ringo, skoki w workach, tor przeszkód, strzelanie karnych.
Okazało się, że rywalizację „o włos” wygrali gimnazjaliści. Pani Dyrektor Jadwiga Kalisz pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im pamiątkowy puchar.
Na zakończenie obie drużyny – MDP i OSP – udały się na poczęstunek. Przy gorącym bigosie omówiły plany dalszej współpracy.Druga inicjatywa to IMIENINY BABCI ANIELI – przedsięwzięcie, w którym – obok uczniów - wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności:
Małgorzata Wójtowicz – przedstawicielka Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Klęczany „Jaskółka” w Klęczanach; Wiesław Kalisz – absolwent Szkoły Podstawowej w Klęczanach;
Michał Liput – katecheta w Szkole Podstawowej w Klęczanach; ksiądz w Parafii Kryg pw. Matki Bożej Królowej Polski; Edyta Duran – nauczyciel polonista w Szkole Podstawowej Klęczanach; Maria Szymczyk, Maria Bajorek, Maria Stanula, Helena Cetnarowska- przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Klęczanach.
W programie inicjatywy znalazły się:
• Spektakl wielopokoleniowy z udziałem młodzieży, nauczycieli i przedstawicieli społeczności lokalnej.
• Poczęstunek.
• Muzyczne rozmaitości – zabawa przy dźwiękach przebojów kilku pokoleń.

Listopad też zapowiada się ciekawie dla grupy MAK. Weźmie ona udział w debatach prowadzonych aktywnymi metodami, podczas których zaprezentuje rezultaty projektu i poruszy temat możliwości jeszcze większego zaangażowania wspólnoty lokalnej w życie publiczne.
Efektem końcowym projektu będzie powołanie Młodzieżowej Rady - instytucji, która zapewni młodym ludziom udział w procesie podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z młodzieżą na poziomie lokalnym.

Edyta Duran

materiał nadesłany 

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (33)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe