Pamięci 32 zamordowanych. Sprawa z dziećmi w tle

  • 07.11.2017, 09:58 (aktualizacja 07.11.2017, 10:15)
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Pamięci 32 zamordowanych. Sprawa z dziećmi w tle
Odnowienie pomnika to gest symboliczny. Zupełnie niesamowite są jednak okoliczności jego odświeżenia. Pamięć o II Wojnie Światowej to nie tylko przedmiot rozmów dorosłych - także dzieci mogą uczyć się tych trudnych prawd.

 

Niedawno wypiękniał, zapomniany już nieco, pomnik „Smutne twarze” autorstwa Janusza Krauzego. Rzeźba upamiętnia wydarzenia z II wojny światowej, gdy nad rzeką Ropą rozstrzelano 12 Polaków i 20 Żydów.

Burmistrz Miasta Gorlice opowiada o okolicznościach tej zmiany tak:- Zdawałem sobie sprawę, że stan pomnika nie jest najlepszy, a do jak najszybszego działania w kwestii poprawy jego wyglądu zdopingował mnie list od dzieci z Zawodzia! - przesłały one własnoręcznie napisany i podpisany list, w którym opowiedziały o swoich zajęciach w plenerze i prosiły o zadbanie o ten detal architektoniczny.

Zainspirowane przez dorosłych, takie małe zdarzenia zapadają w dziecięce serca bardzo głęboko. To właśnie one, za kilka lat będą mogły opowiadać, że miały aktywny udział w przeprowadzeniu takiej zmiany w mieście.- Bardzo cieszy mnie zaangażowanie w życie naszego miasta jakie pokazali Ci młodzi ludzie, mam nadzieję, że jak najwięcej gorliczan weźmie z nich przykład! – mówi Burmistrz Rafał Kukla. Milenka, Maja, Sebastian, Kuba, Maks i Magda - bardzo Wam dziękuję i cieszę się, że wreszcie udało nam się sprawić, że pomnik prezentuje się godnie.

Prace związane z renowacją pomnika wykonał artysta rzeźbiarz Zdzisław Tohl. Objęły one pogłębienie i uczytelnienie reliefu, impregnację pomnika środkiem ochronnym. Ponadto wykonana i zamontowana została nowa tablica inskrypcyjna o treści: „Wyrośliśmy z tej matki ziemi i tu w jej służbie polegliśmy 1939-1945 Społeczeństwo Ziemi Gorlckiej”.źródło: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (3)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe