Jechał z prędkością 249 km/h! Ponad 3,6 km pokonał w minutę czterdzieści sekund...

  • 23.06.2019, 08:48
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Jechał z prędkością 249 km/h! Ponad 3,6 km pokonał w minutę czterdzieści sekund... fot. Agnieszka Wołkowicz / UMA
61 zawodników znalazło się na liście startowej do podjazdów treningowych i wyścigowych 3 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 6 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska.

 

Podczas trzech porannych podjazdów treningowych kierowcy natrafili na wszelkie możliwe warunki pogodowe: poranne zamglenie, deszcz i ostre słońce. Podczas pierwszego treningu najlepiej poradził sobie Szymon Łukaszczyk ( Mitsubishi Lancer EVO V AMS), przelotny deszcz, który pojawił się podczas drugiego podjazdu treningowego spowodował wycofanie się oczekujących na start aut z grupy Super Cars na stanowiska serwisowe celem zmiany opon. W tym podjeździe najszybciej pojechał ( jeszcze na suchej nawierzchni) Robert Sługocki ( Mitsubishi Lancer). Trzeci trening należał znów do znakomicie dysponowanego Łukaszczyka. 

O godz. 14.00, zgodnie z harmonogramem,  wystartował pierwszy podjazd wyścigowy. Niedługo po rozpoczęciu wyścigu  trasę opuścił Radosław Ćwięczek ( Honda Civic Type R), niszcząc przy okazji zabezpieczenia z opon. Po odbudowie zabezpieczeń wznowiono podjazd, swój start powtórzył zawrócony z trasy Maciej Serafin ( Renault Clio). Na zmiennej, miejscami wilgotnej nawierzchni nawierzchni najszybciej pojechał Łukaszczyk, czasem 1:42,698 pobijając ubiegłoroczny rekord trasy Waldemara Kluzy i wyprzedzając o prawie 2,7sekundy Kluzę ( Skoda Fabia)  i Tomasza Myszkiera ( Skoda Fabia WRC 4x4) o ponad 5 sekund. Średnia prędkość Łukaszczyka  na liczącej 3610 m trasie wyniosła 127 km/h, maksymalna odnotowana prędkość tego kierowcy to 249 km/h.

Wśród aut napędzanych na jedną oś, dla których od tego roku jest prowadzona odrębna klasyfikacja, najszybszy okazał się Gabriel Kubit ( Honda Integra). 

W grupie A różnica pomiędzy Robertem Sługockim ( Mitsubishi Lancer EVI x R 4) a Romanem Baranem ( Mitsubishi Lancer) wynosiła zaledwie 0,3 sekundy, co zapowiadało ciekawą walkę w drugim podjeździe N zdecydowanie prowadził Kamil Strama. 

Drugi podjazd wyścigowy rozpoczął się na suchej nawierzchni, jednak na trasie pojawił się coraz bardziej intensywny deszcz. Jeszcze na suchej nawierzchni rozstrzygnęła się rywalizacja w Gr. N. Szybciej od Stramy pojechał tym razem Konrad Biela ( Mitsubishi Lancer) i to on wygrał w tej grupie 3 Rundę GSMP. W A/PL Serafina wyprzedził Adam Wojtunik. W związku z nasilającym się deszczem organizatorzy zarządzili przerwę, podczas której oczekujący na start zawodnicy mieli szanse na zmianę opon ze slicków na pośrednie bądź deszczowe. Po wznowieniu startu w Grupie A znów szybciej pojechał Robert Sługocki, który w wynikach 3 Rundy GSMP zwyciężył z Romanem Baranem o 1,7 sekundy i Pawłem Saneckim ( Honda Civic Type R). W narodowej grupie E 0 zwyciężył Janusz Grzyb ( Honda Civic TypeR) a w A/PL, także Honda Civic Adam Wojtunik.

Gdy na starcie pojawiły się samochody z najmocniejszych Grup SC i E 1, deszcz przestał padać, choć nawierzchnia pozostała wilgotna. Znów najszybciej pojechał Łukaszczyk, zdecydowanie wyprzedzając Dubaia i Myszkiera. Grupa E 1 padła łupem agresywnie, ale precyzyjnie jadącego Tomasza Myszkiera, na drugim miejscu zameldował się Michał Ratajczyk.

Ostatecznie w 3 Rundzie GSMP, w klasyfikacji generalnej zwyciężył Szymon Łukaszczyk, na miejscu drugim sklasyfikowano Waldemara Kluzę, trzeci był Tomasz Myszkier.

1. Szymon Łukaszczyk​3:33,987

2. Waldemar Kluza​​3:40,295

3. Tomasz Myszkier​​3:41,164

4. Dubai​​​​3:43,714

5. Tomasz Ratajczyk​​3:44,823

Wśród aut napędzanych na jedną oś równych sobie nie miał tym razem Gabriel Kubit.

Tylko dwóch kierowców rywalizowało w GSMP Samochodów Historycznych. Podobnie jak podczas 1 i 2 Rundy, rozgrywanych w maju w Załużu, w sobotę wygrał lider klasyfikacji Marcin Kacperek, szybszy po dwóch podjazdach od Stanisława Pałki o 58 sekund.

Równolegle z GSMP startowała 1 Runda Pucharu Południa w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich. Zawody będą rozgrywane podczas wyścigów na Magurze Małastowskiej i jesienią w Korczynie. W klasie R 1 w pierwszej Rundzie pucharu zwyciężyła Angelika Mróz, w klasie R 2 Łukasz Wajs ( FSO 125p) a w R 3 Grzegorz Krzemień.

Podane wyniki są nieoficjalne.

Podczas zawodów kierowcy włączyli się do akcji charytatywnej na rzecz zniszczonych podczas ostatnich opadów Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czernichowie. Wszyscy złożyli swoje podpisy na specjalnie na tę okazję zadrukowanej koszulce, która trafi na specjalną aukcję. 

W tym roku również działa internetowe Radio Wyścigowe, dostępne, podobnie jak wyniki Online w komputerach, telefonach komórkowych czy tabletach. Wystarczy wejść na stronę www.wyscigmagura.pl i zeskanować zamieszczony tam kod QR. 

Wyniki online oraz podgląd trasy z kamer Gorlice.tv (relacjonującej na żywo tegoroczne zawody) dostępne są na stronach www.wyscigmagura.pl, www.gsmp.pzm.pl  oraz www.wyniki-online.pl

 

materiał nadesłany

Tomasz Stasiowski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jj
Jj 24.06.2019, 14:38
Piękny sport
janus
janus 23.06.2019, 09:10
byłem wczoraj , jadę i dziś! super emocje! organizacja perfekcyjna!

Pozostałe