Szymbark. Osuwisko w końcu przestanie być zagrożeniem.

  • 24.07.2019, 10:58
  • Aleksandra Nowak

Podziel się:

Oceń:

Szymbark. Osuwisko w końcu przestanie być zagrożeniem. Foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Osuwisko w Szymbarku zostało zabezpieczone. Od lat, z tym problematycznym terenem, borykał się samorząd powiatowy.

Pracownicy i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Szymbarku w końcu mogą odetchnąć z ulgą. Zakończyły się właśnie prace związane ze stabilizacją osuwiska, które niosło zagrożenie dla tego miejsca.

Osuwisko rozwinięte w dolnej partii zbocza, mające długość 36 m i szerokości około 39 m, napierało od północnej strony na szkołę. Czynnikami powodującymi występowanie czynnych ruchów była infiltracja wód opadowych i roztopowych. Osuwisko co rok ulegało odmłodzeniu, zwłaszcza we wschodniej części, obejmując coraz to wyższą partię zbocza.    

Zabezpieczenie osuwiska polegało przede wszystkim na odwodnieniu, czyli wykonaniu drenażu powyżej osuwiska, ujmującego wody powierzchniowe i odprowadzenie tych wód do systemu projektowanych studni, a następnie do istniejącej kanalizacji deszczowej. Ponadto założono rury drenarskie i zastabilizowano osuwisko za pomocą koszy siatkowo-kamiennych, a u ich podnóża wykonano korytko betonowe odprowadzające wodę. Powierzchnię skarpy wyrównano i obsiano roślinnością krzewiastą.

Jak przyznaje starosta Maria Gubała, wykonanie tych prac było możliwe dzięki przyznanej dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stabilizacja osuwiska zwiększyła bezpieczeństwo uczniów i zabezpieczyła budynki przed degradacją.

Całkowity koszt prac wyniósł ponad 395 tys. złotych, przy czym wykorzystano środki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości prawie 298 tys. złotych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Aleksandra Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe