Cześć i chwała Bohaterom. W rocznicę godziny „W” zawyły syreny.

  • 01.08.2019, 18:10
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Gorlicach
loadingŁaduję odtwarzacz...
75 lat temu, 1 sierpnia, dokładnie o godzinie 17.00 Warszawskie Dzieci poszły w bój. To właśnie wtedy w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.

Blisko 23 tysiące młodych ludzi, dowodzonych przez komendanta warszawskiego okręgu AK płka Antoniego Chruściela (ps. "Monter"), rozpoczęło walkę o wyzwolenie stolicy. 

Przez 63 dni trwała nadzieja na zwycięstwo. Przez 63 dni w ogniu walki wykuwał się mit podtrzymujący w latach powojennych to, co w nas najważniejsze, najpiękniejsze i najwznioślejsze.

W sumie w walkach udział wzięło ok. 50 tysięcy powstańców,  około 18 tys. spośród nich zginęło, a 25 tys. zostało rannych. Chociaż powstanie było skazane na niepowodzenie, to jego znaczenie było ogromne i stało się jednym z istotnych kroków ku wolności.

I jak co roku w całym kraju, również w Gorlicach zawyły syreny i na chwilę wszyscy zatrzymali się, by podziękować za wolność. Sercem akcji była ulica 3 maja, gdzie w pobliżu ronda setki gorliczan zebrało się, by odśpiewać hymn i wznieść flagi.

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (24)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Koko
Koko 02.08.2019, 11:40
Witam co do wczorajszego dnia było to piękne słowa cześć i chwała bohaterom!!!! Ale widocznie jeśli chodzi o władzę miasta to odpowiedzieć sobie sami na pytanie kto i kiedy jak tam liczy się chyba już kampania wyborcza jedna już była na przodzie aby pokazać się miastu przed wyborami!!!! Czas chyba już zmienić system
Maciej
Maciej 02.08.2019, 08:49
Dlaczego Urząd Miasta nic nie przygotował, kolejny już raz? Można wyświetlić na nrynku film o PW albo zaprosić na scenę dzieci z GCK, MDK do zaśpiewania piosenek o Warszawie (tak jak w innych miastach). Narodowcy to "specyficzne środowisko", dlaczego miasto oddaje pole do organizacji czegokolwiek właśnie tym ludziom? Poza tym, Gorliczanie nie są w stanie się zatrzymać o godz. 17 nawet na minutę, tylko pakują zakupy na parkingu pod Biedronką jak tylko się da, albo przechodzą swobodnie obok osób zebranych przy rondzie (niedzielni patrioci). Pani Bahbaha organizuje celebrowanie wypadku pod Smoleńskiem, ale przy okazji rocznicy PW ustawi się do zdjęcia. Swoją drogą- w tym mieście ledwo można przejść ulicą żeby fotograf regionalnego portalu nie publikował naszego wizerunku gdzie chce i jak chce. Czy fotografowani, zwlaszcza na pojedynczych zdjęciach, udzielili zgodę?
Luk skywalker
Luk skywalker 02.08.2019, 07:32
a gdzie są prawdziwi patrioci?
Zdrowy Rozsądek
Zdrowy Rozsądek 01.08.2019, 21:38
"Chociaż powstanie było skazane na niepowodzenie, to jego znaczenie było ogromne i stało się jednym z istotnych kroków ku wolności."

Niestety nie bylo zadnym krokiem ku wolności. Stracilismy wiele wartościowych ludzi, umysłów. Elit które mogły i miały budować nową Polskę po okupacji. Skończyło się na tym ze ich wszystkich wyrżnięto, a Warszawa zrownala sie z ziemią.

Dowódcy odpowiedzialni za doprowadzenie do tej narodowej tragedii jaka bylo to powstanie, powinno zostac powieszeni za zdradę (ci którzy przeżyli). A juz na pewno historia nie moze sie teraz o ich pamięci dobrze wypowiadać...

Chwała bohaterom, ktorzy polegli wypełniając beznadziejne rozkazy.
~~~~ja
~~~~ja 02.08.2019, 06:53
A może Ci ludzie tego chcieli, po prostu choć na chwilę poczuć się wolni? Przecież spora część mieszkańców dołączyła do powstańców w trakcie jego trwania a mogła uciekać.
Na ten temat mogą wypowiedzieć się tylko biorący odział w postaniu.
Nie wiem komu zależy na umniejszeniu naszej dumy, w naszej burzliwej historii mieliśmy wiele nieudanych powstań ale jedno z nich wynika. Polacy to dumy naród i jak trzeba potrafią bohatersko walczyć za ojczyznę i o tym pamietajmy.
Nam dzisiaj wiedzącym jaki był bilans powstania łatwo oceniać natomiast w tamtym czasie wielu rzeczy nie można było przewidzieć np. tego, że Hitler w odwecie każe zburzyć Warszawę.
~~~~ja
~~~~ja 02.08.2019, 09:57
Tak ocena tyle, że z perspektywy łatwo wydawać wyroki a Churchill, na którego cytaty się powołujesz to lepiej aby na temat Polków się nie odzywał.

Właśnie taką postawą próbujesz zniechęcać przyszłych (gdyby było trzeba) dowódców, bo przecież później znajdzie się ktoś kto obarczy ich odpowiedzialnością w przypadku niepowodzenia.
Dzięki takim jak ty Polska zawsze będzie na kolanach.

Zapewne należysz do tych co gdy krzywdzą ich kobietę uciekają ewentualnie ze strachu nie robią nic zamiast postawić się mimo, że nie masz zbyt wielkich szans, bo przeciwnik jest dwa razy większy.
Zdrowy Rozsądek
Zdrowy Rozsądek 02.08.2019, 11:06
Porównanie mało adekwatne.

Mądrość stawiam wyżej niż bezmyślną odwagę. Trzeba czasami kierować się rozsądkiem bardziej niż emocjami. I nie jestem nawet przeciwnikiem oddawania życia w jakiejś sprawie, ale tutaj z góry było wiadomo, że sprawa jest przegrana.

Churchill w wielu sprawach Polakom nie pomógł, aniżeli zaszkodził, czymkolwiek by nie zawinił to zdanie jest po prostu prawdą. (Aluzja do rządów PiS potwierdza aktualność tego cytatu)
Zdrowy Rozsądek
Zdrowy Rozsądek 02.08.2019, 08:52
Ocena wydarzenia jest jasna też i wielu ludzi potrafiło przewidzieć co się stanie już wtedy dlatego rząd Polski w Londynie czy Anders byli przeciw. Jest to porażka na całej linii za którą odpowiedzialni są dowódcy jak np. Okulicki. Anders chciał ich dać pod sąd! To już o czymś świadczy.

I dlatego mial rację Churchill mówiąc ze Polska to "naród najodważniejszy z odważnych prowadzony przez najpodlejszych z podłych."

Tak jak mówiłem, hańba dowódcom. Pamiętajmy o Polakach którzy polegli wypełniając ten nieszczęśliwy rozkaz. To oni są prawdziwymi bohaterami.
paw
paw 01.08.2019, 19:44
Pięknie!Tak ma być!

Pozostałe