Czy mieszkańcy bloków przy ul. Kościuszki dogadają się? Problem może ciągnąć się latami. 

  • 19.09.2019, 21:32
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Czy mieszkańcy bloków przy ul. Kościuszki dogadają się? Problem może ciągnąć się latami.
Tematy zagospodarowania budynku byłej kotłowni oraz wyjazdu z osiedla skupiły mieszkańców bloków przy ul. Kościuszki na wspólnym spotkaniu w kawiarence przy ul. Ariańskiej w Gorlicach.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele samorządu wiceburmistrz Łukasz Bałajewicz, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Gorlicach Daniel Markowicz, a także Jadwiga Wójtowicz, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego. Obecny był również prezes spółdzielni mieszkaniowej Krzysztof Jędrzejowski, przedstawiciel policji oraz radni i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Pierwszy z zaplanowanych tematów dotyczył zagospodarowania budynku po byłej kotłowni, który to stoi bezczynnie między blokami osiedla. Mieszkańcy wystąpili do władz miasta z zapytaniem o możliwość zagospodarowania tego obiektu pod użytek mieszkańców, organizując w nim np. klub seniora. Problemem żywo zainteresowała się p. Stanisława Boryczka, która w imieniu mieszkańców opowiedziała o wizji wykorzystania tego obiektu.

Budynek jest własnością Skarbu Państwa - odpowiedział Łukasz Bałajewicz. W 2003 roku ten obiekt został przekazany w drodze darowizny na rzecz Miasta Gorlice w celu budownictwa komunalnego. W 2015 roku darowizna ta została odwołana, czyli notabene wróciła na stan Skarbu Państwa, dzisiaj jest własnością Wojewody. Przedstawiciele miasta podejmowali próby przywrócenia własności, jednak jej właściciel stawiał warunek, aby podać konkretny cel jego wykorzystania, będący zgodny z ustawą (przyp. red. - żłobek, przedszkole, klub seniora).

W dalszej części spotkania mieszkańcy przerzucali się wizjami obrazującymi to, co w tym miejscu można by było zorganizować, począwszy od zagospodarowania przestrzeni pod działalność socjalną, przez założenie klubu dla seniorów, miejsca dla młodzieży, na przedszkolu kończąc.

Dyskusję uciął jeden z byłych mieszkańców osiedla Roman Wilk, który dwukrotnie przeprowadzał ekspertyzę techniczną związaną ze stanem tego obiektu.

W latach 90-tych był wykonany projekt adaptacji tego budynku. I wtedy i dziś, ten budynek nadaje się do jednego, do rozbiórki. Totalnej. Zapomnijcie o przebudowie, adaptacji. To jest próchno, brak fundamentu. Mimo, że mury wyglądają na solidne, to są one tak spękane, bez fundamentu, na terenie podmokłym, to się nie nadaje do niczego - dodał były mieszkaniec osiedla.

Temat zakończył Łukasz Bałajewicz deklaracją ze strony Urzędu Miasta o wystąpienie do Wojewody o wykonanie ekspertyzy technicznej tego budynku, żeby stwierdzić, w jakim jest stanie.

Liczę na to, że po ekspertyzie to właściciel sam ten budynek rozbierze - zakończył Łukasz Bałajwicz.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (111)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pod Lodownią
Pod Lodownią 23.09.2019, 19:03
O kim to świadczy że przy blokach macie porozwalane same flaszki po alkoholu? Tylko o Mieszkańcach!
Kkk
Kkk 24.09.2019, 17:11
Mieszkam już 25 lat na tym osiedlu i nigdy nic takiego nie widziałem 🤔
Pod Lodownią
Pod Lodownią 24.09.2019, 20:49
Zobacz przy ogrodzeniu ''tam za budynkiem ciucholandu''
Gorlice Centrum.
Gorlice Centrum. 23.09.2019, 15:26
Zachowujecie się gorzej niż Cygany! Bo jak by Cygany się tak zachowywali w Maszkowicach, to wszystkie problemy by rozwiązali w jednym tygodniu i wszyscy by poszli skąd przyszli. Cygany się nie biją i nie kradną i nie piją na dworze, nawet nie dewastują swojej posiadłości. A u nich Policja tylko czeka na okazję by zadzwonili na Policję, to wylecą wszyscy i tak powinno być na Kościuszki, to by się każdy pilnował i było by Bezpiecznie. WSTYD MIESZKAŃCY!!
Ks.
Ks. 23.09.2019, 14:33
Na każdym osiedlu jest takie zamieszanie, gdy jest przełom i ze średniowiecza przechodzi się do cywilizacji. To znaczy że nie będzie żadnych psów, kotów, ogrodów. Tylko będą duże parkingi, drogi i wolne tereny. Czyli Polska 2020.
Iza
Iza 23.09.2019, 14:28
Ten przejazd pod blokiem 24 A, powinien być płatny skoro jest prywatny.
Kierowca
Kierowca 23.09.2019, 14:13
Wystarczy zapłacić za przejazd lub postawić flaszkę i można nawet na prywatnej autostradzie zawracać i takie mamy w Polsce Prawo.
Ciucholand
Ciucholand 23.09.2019, 13:48
Tam naprawdę powinna zostać powołana Komisja Rozwiązywania Problemów, bo się wybiją jak na wojnie.
Donek
Donek 23.09.2019, 09:13
Wyburzyc cale osiedle i spokuj
Inka
Inka 23.09.2019, 08:25
Przepisy są po to by je przestrzegać, czy komu pasuje czy nie.
Kierowca
Kierowca 22.09.2019, 23:52
Zrobili znaki zakazu bo wjazd i wyjazd był nielegalny, więc do nikogo nie można mieć pretensji, a co do słupków to tam ulica była za ciasna z brakiem chodnika i też by to nie przeszło bo zawadza ciucholand i było niebezpiecznie dla Pieszych.
Wojtek
Wojtek 23.09.2019, 11:11
Bzura jak sam komendant policji powiedział ze nie stwarza zagrożenia...trzeba było wybrać się na zebranie 😡
Psycholog
Psycholog 23.09.2019, 13:49
Policja mówi to co chcecie słyszeć, by nie doszło do tragedii.
Ministrant
Ministrant 22.09.2019, 23:21
Niech Mieszkańcy zapamiętają sobie zasadę raz na wieki, że każdy ma prawo do prywatności.
zuza
zuza 22.09.2019, 22:44
Opiekować to się można dziećmi i wnukami a nie sąsiadami, co komu do tego jak ktoś żyje!
Obiecanki
Obiecanki 22.09.2019, 22:22
Będzie droga tylko Mieszkańcy muszą podpisać o wyburzeniu pięciu bloków mieszkalnych i będzie duże rondo.
zuza
zuza 22.09.2019, 21:55
Powinna powstać taka strona osiedlowa by na bieżąco rozwiązywać problemy.
Skle
Skle 22.09.2019, 21:04
Mnie lubili w Stróżówce. Tak mnie lubili że musiałam zlikwidować sklep i pewnie tam wrócę
Centrum
Centrum 22.09.2019, 21:00
budynku po byłej kotłowni powinien zostać rozebrany a nie by był kolejny club plotek bo jeszcze widzę że mało jest tam problemów.
inka
inka 22.09.2019, 20:22
PIS tylko może ten problem rozwiązać jak wygra wybory
Blok 26 A.
Blok 26 A. 22.09.2019, 20:18
Proszę sobie dzieci uświadomić że pod blokiem 24 A, jest teren prywatny i tam nie ma tam placu zabaw by było tak głośno.
Ola
Ola 24.09.2019, 14:43
Brawo....no ale to trzeba uświadomić od małośći.
Tirowiec
Tirowiec 22.09.2019, 19:51
Tam się jedzie gdzie droga prowadzi i chyba normalne że w Miastach bywają objazdy i często jest tak że należy pół dużego Miasta zjechać by dotrzeć co celu, bo co z tego że widać budynek jak nie ma drogi.
Tadeusz
Tadeusz 22.09.2019, 22:24
Alternatywne rozwiązanie prowadzące ruch w okolicy bloku 24a funkcjonowało 2 miesiące i jak sam komendant policji dodał nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych wiec po co szukać dziury w całym! Wszystkie władze się zgadzają tylko dwie panie z parteru maja problem na 300 albo więcej mieszkańców!!
Ancykrys
Ancykrys 22.09.2019, 21:51
Powiedział co wiedział buahaha... Weź się opanuj chłopie.
Spadochroniarz
Spadochroniarz 22.09.2019, 19:42
A gdzie mają parkować mieszkańcy 26b?
kolo
kolo 23.09.2019, 08:42
w swoich zielencach
==
== 22.09.2019, 22:45
W Krakowie.
xxx
xxx 22.09.2019, 17:42
Tam nadal panują zasady średniowiecza '' Co ludzie powiedzą'' Zebranie było po to by rozwiązać problem a problem jest nadal więc stwierdzam że to był kolejny Teatrzyk i zamieszanie.
kot
kot 22.09.2019, 20:27
Przecież mają w Spółdzielni Panią Prawnik a skoro jest taka dobra to niech myśli jak rozwiązać zagadkę
Marysia
Marysia 22.09.2019, 19:01
Dokładnie taka prawda.. prezes spódzielni rozkłada ręce.. 🙄Brakuje nam pani Marioli sprawa potoczyła by się zupełnie inaczej..
Zbigniew
Zbigniew 22.09.2019, 20:32
Co by zrobiła ????
xxx
xxx 22.09.2019, 20:25
Brakuje Pani Marioli? Pani Mariola to Kobieta która nie daje się wykiwać! A kto powiedział że Polityka jest łatwa?!

Pozostałe