Powiatowa sesja oświatowa

  • 04.11.2019, 08:16
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Powiatowa sesja oświatowa Foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Analiza i ocena stanu realizacji zadań oświatowych przez powiat gorlicki za rok szkolny 2018/2019 ze szczególnym uwzględnieniem wyników egzaminu maturalnego oraz wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w szkołach prowadzonych przez powiat oraz danych dotyczących naboru do szkół ponadpodstawowych była tematem przewodnim XI sesji Rady Powiatu Gorlickiego.

Informacje dotyczące liczby uczniów w szkołach, wyników egzaminów maturalnych i zawodowych w roku szkolnym 2018/2019, przedstawił Tadeusz Mikrut – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu.

Liczba uczniów w poszczególnych placówkach w roku szkolnym 2018/2019 przedstawiała się następująco:

I LO w Gorlicach – 580 uczniów

ZSZ w Gorlicach – 517 uczniów

ZST w Gorlicach – 428 uczniów

ZSE w Gorlicach – 433 uczniów

ZS Nr 1 w Gorlicach – 684 uczniów

LO w Bieczu – 166 uczniów

ZSZ w Bieczu – 237 uczniów

ZSO w Bobowej – 213 uczniów

ZSZ w Bobowej – 143 uczniów 

SOS-W w Szymbarku – 100 uczniów

SOS-W w Kobylance – 40 uczniów

Młodzież korzystała także z zajęć pozaszkolnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach (763 uczestników zajęć artystycznych) oraz w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Bieczu (607 uczestników zajęć sportowych).

Z różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczonej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną wraz z filią w Bieczu skorzystało ponad 2 800 uczniów i wychowanków przedszkoli, ponadto poradnia wydala 937 opinii i 134 orzeczenia.

Powiat gorlicki może poszczycić się dobrymi wynikami matur. Zdawalność matur w sesji 2019 roku w liceach wyniosła 97,33 procent, a w technikach 79,95 procent, co daje szkołom powiatu gorlickiego wysoką pozycję w Małopolsce. Uczniowie techników i szkół branżowych zdawali egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe w kilkunastu różnych specjalnościach w formie egzaminu pisemnego i praktycznego.

Równie wysokie wyniki osiągnęli uczniowie szkół w turniejach i olimpiadach. 16 uczniów zdobyło indeksy na wyższe uczelnie (w tym 3 w dwóch olimpiadach). Na wysokim, bo aż 8 miejscu (na 22 powiaty) z wynikiem 67 pkt. uplasował się powiat gorlicki w klasyfikacji szkół w ramach Licealiady Młodzieży Szkolnej.

W roku szkolnym 2018/2019 w jednostkach oświatowych realizowanych było:

  • 5 projektów w ramach RPO tj.: „Modernizacja kształcenia II”, „CKZ w powiecie gorlickim”, „Małopolskie Talenty”, „Wzmacnianie kompetencji kluczowych uczniów” na kwotę prawie 1,5 mln złotych (realizowały je: ZSE w Gorlicach, ZS Nr 1 w Gorlicach, ZSZ w Gorlicach, CKPiU w Gorlicach, I LO w Gorlicach, LO w Bieczu, ZSZ w Bobowej i ZSO w Bobowej),
  • 9 projektów Małopolska Chmura Edukacyjna na kwotę prawie 468 tys. zł (realizowały je: ZSE w Gorlicach, ZS Nr 1 w Gorlicach, LO w Bieczu, ZST w Gorlicach, I LO w Gorlicach),
  • 8 projektów w ramach POWER – ERASMUS+ na kwotę prawie 1,1 mln zł (realizowały je: ZSZ w Gorlicach, I LO w Gorlicach, LO w Bieczu, ZSZ w Bobowej, ZST w Gorlicach, ZSZ w Bieczu i ZSO w Bobowej).

Oświata to jeden z podstawowych filarów powiatu i dokładamy wszelkich starań, by była stabilna – podkreśla starosta Maria Gubała. Niezwykle cieszy nas fakt wysokiej zdawalności matur w liceach. Jest on wyższy o ponad 3 punkty procentowe w stosunku do województwa, a w stosunku do krajowego jest wyższy o 6 punktów procentowych. Ważnym wyznacznikiem dobrej jakości kształcenia są liczne sukcesy uczniów w olimpiadach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych. Aż 16 uczniów zdobyło indeksy na wyższe uczelnie, a w tym 3 w dwóch olimpiadach. Mamy również liczną grupę młodzieży aktywną w różnych dyscyplinach sportowych. Zarząd Powiatu przykłada dużą wagę do poprawy stanu bazy oświatowej, wyposażenia, w szczególności w pomoce dydaktyczne. Dziękuję szkołom i placówkom oraz pracownikom Wydziału Edukacji za dużą aktywność w pozyskiwaniu środków europejskich. Dość wspomnieć, że ubiegłym roku szkolnym realizowane były 22 projekty, w większości wieloletnie o łącznej wartości ponad 3,1 mln zł.

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ann
ann 25.11.2019, 09:51
Zdawalność zdawalnością ale ważniejsze wyniki-a te takie sobie.

Pozostałe