Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Nauczyciel radnym gminy

Podziel się
Oceń

Nauczyciel jest radnym Rady Gminy, na jakiej podstawie nauczyciel ten ma uczestniczyć w sesjach i komisjach, które wypadają w godzinach jego pracy w szkole? Co z wynagrodzeniem za taki czas? Jak powinien dyrektor udokumentować ten fakt?

Odpowiedź:

Radny gminy jest obowiązany do udziału w sesjach rady i posiedzeniach komisji oraz innych organów, do których został wyznaczony jako radny. Radnemu zatrudnionemu na etacie przysługuje usprawiedliwione zwolnienie od pracy na czas trwania posiedzeń komisji lub sesji rady (jeżeli oczywiście odbywają się one w czasie, który jest dla radnego czasem pracy na rzecz zatrudniającego go pracodawcy). Udzielenie wolnego na czas posiedzeń rady lub jej komisji jest obowiązkiem pracodawcy.

Za czas zwolnienia od pracy radnemu nie przysługuje wynagrodzenie, a koszty związane z udzieleniem dnia wolnego powinna pokrywać dieta, jaką radny otrzymuje za udział w posiedzeniach rady lub jej komisji.

W celu udokumentowania udziału radnego w sesji lub komisji, pracodawca ma prawo żądać od radnego przedstawienia dokumentu poświadczającego jego rzeczywisty udział w posiedzeniu, np. podpisanej przez radnego listy obecności, zaproszenia na posiedzenie lub zaświadczenia wydanego przez organ, w pracach którego radny uczestniczy. Radny powinien także poinformować pracodawcę o zaplanowanych posiedzeniach rady gminy lub komisji na tyle wcześnie, by pracodawca mógł zorganizować tryb pracy zakładu na czas nieobecności radnego.

Można także ustalić z pracownikiem – radnym, że każdorazowo przed posiedzeniem rady czy komisji będzie przedkładał pracodawcy odpowiedni wniosek o udzielenie dnia wolnego, ze wskazaniem terminu i okresu nieobecności.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, pracodawca radnego jest zobowiązany przepisami do zwolnienia go od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy.

Zwolnienie od pracy radnego na czas wykonywania mandatu dotyczy czynności ściśle określonych przez ustawodawcę, tj. uczestniczenia w pracach organów gminy, w tym organów wewnętrznych rady (np. komisje, zespoły kontrolne komisji rewizyjnej). Wynika z tego, że w zakresie przedmiotowego przepisu nie mieści się np. wyznaczenie dyżurów radnego w trakcie jego czasu pracy.

Zwolnienie pracownika od pracy na czas wykonywania obowiązków radnego (tj. udziału w sesji lub komisji) następuje bez zachowania wynagrodzenia. Przepisy co prawda nie określają tego wprost, jednakże należy mieć na uwadze, że podczas zwolnienia radny nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy, zatem wynagrodzenie w macierzystym zakładzie mogłoby mu przysługiwać tylko wtedy, gdyby przepis szczególny tak stanowił. Takiego przepisu jednak nie ma, zatem radny rady gminy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia od macierzystego zakładu pracy za czas nieobecności w pracy z powodu udziału w posiedzeniach tejże rady. Stanowisko takie wyraził m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 maja 1994 roku w sprawie o sygn. akt I PZP 22/94).

Powyższe oznacza zatem, że wynagrodzenie miesięczne należy odpowiednio umniejszyć (o liczbę nieprzepracowanych godzin). Przyjmuje się jednocześnie, że otrzymywana przez radnego dieta za udział w posiedzeniach rady/komisji oraz zwrot kosztów dojazdu na sesje, powinien radnemu zrekompensować nieodpłatne zwolnienie od pracy.

Udział radnego w posiedzeniach rady lub jej komisji może być poświadczony stosownym dokumentem wydanym na żądanie pracodawcy, np. poprzez dostarczenie kopii listy potwierdzającej obecność radnego na konkretnym posiedzeniu rady lub komisji, ale także pisma zwołującego sesję, zaproszenia na posiedzenie komisji lub też zaświadczenia wydanego przez organy gminy w tym zakresie. W praktyce stosuje się także pisemne wnioski składane przez radnego do pracodawcy z prośbą o udzielenie czasu wolnego od pracy w konkretnym wymiarze i terminie, w którym ma odbyć się powiedzenie rady/komisji.

Zastosuj!

Zwolnienie pracownika – radnego od pracy na czas trwania sesji rady lub posiedzenia komisji rady, może także być odpłatne (tj. nie powodować umniejszenia wynagrodzenia z tego tytułu za czas nie świadczenia pracy), jeżeli zamiast przysługującego mu na mocy art. 25 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, wolnego, radny skorzysta w ten dzień z urlopu wypoczynkowego lub ustali z pracodawcą, że swoją nieobecność odpracuje w czasie wolnym. W takim wypadku, za czas urlopu lub za odpracowane godziny, pracownikowi należy wypłacić pełne wynagrodzenie.

Przeczytaj też:

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 roku, poz. 506) – art. 25 ust. 3

 

Joanna Koralewska-Szyszka
Wychowawca z klasą


Napisz komentarz

Komentarze

marta 10.11.2023 17:21
Nie można stosować zamiennie kilku przepisów byleby tylko pracownik - radny nie stracił wynagrodzenia. Proszę o prześledzenie legislacji w tym zakresie, tj. wykładni ustaw, zmian przepisów wykonawczych ministrów pozbawiające radnych zachowania prawa do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu pełnienia mandatu radnego oraz orzecznictwa z zakresu wyjaśnienia czym jest dieta i jakie to wywołuje konsekwencje po stronie organu gminy jak i pracodawcy, szczególnie że mamy obowiązek pełnienia mandatu radnego oraz obowiązek zwolnienia takiego pracownika od pracy, w którymi to nakazami w ogóle nie pozostają w relacji przepisy np. art 151 kp (tam jest dowolność pracodawcy zwolnienia pracownika przeciw obowiązkowi jego zwolnienia z art. 25 usg) nie mówiąc już o innych rozwiązaniach. Likwidacja prawa radnego do zachowania wynagrodzenia za czas pełnienia mandatu radnego powinna dać do myślenia, ponieważ praktyka usilnego zakwalifikowania sytuacji takiego pracownika do jakiegokolwiek przepisy byleby tylko miał i dietę i wynagrodzenie przede wszystkim przeczy uchwale SN (I ZPZ 22/94) ale dalszemu rozwojowi orzecznictwa.

ja 30.03.2020 14:45
Wielu biednych nieudaczników (nauczycieli i nie tylko)chce sobie po prostu dorobić... P.S."Do polityki nie idzie się dla pieniędzy".B.Szydło

lipinianin 30.03.2020 13:44
w naszej gminie komisje odbywają się po godzinach pracy (po południu) i radni mają podwójne wynagrodzenie

zyz 07.03.2020 14:29
Bardzo ważne wyjaśnienie. Powinni znać je wszyscy Radni, również ci którzy codziennie pracują w samorządzie. Praca etatowa jest tylko źródłem dochodu, a urlop nienaruszony.

zyx 28.02.2020 09:44
Jak słyszę nauczyciel to myślę: Osoba wyspecjalizowana w podręczniku ze swojego przedmiotu, nic nie wiedząca o świecie za to z bardzo dużym ciśnieniem na sławę i kasę.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego