Droga krajowa nr 28. Inwestycja z Nowego Sącza do Ropy i z Ropy do... granicy województwa małopolskiego. Kiedy?

  • 25.03.2020, 19:25
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Droga krajowa nr 28. Inwestycja z Nowego Sącza do Ropy i z Ropy do... granicy województwa małopolskiego. Kiedy? fot. Piotr Gaborek - zdjęcia i video z drona
Minister infrastruktury zatwierdził ostatnio 10 programów inwestycyjnych dotyczących dróg krajowych. Ich wartość łączna to ponad 582 mln zł.

Dzięki tym funduszom poprawi się m.in. bezpieczeństwo drogowe w siedmiu województwach – lubuskim, opolskim, podlaskim, wielkopolskim, śląskim, zachodniopomorskim, a także małopolskim.

Nasze województwo celowo zostało wymienione jako ostatnie aby zwrócić na nie baczną uwagę. Bo z tego co podają ministerialne strony, to droga krajowa nr 28 (przebiegająca przez pow. gorlicki) ma być głównym beneficjentem tego dalekosiężnego planu.

Czytamy, że w woj. małopolskim nastąpi rozbudowa DK 28 na odc. Nowy Sącz - Ropa. Zadanie to ma objąć podniesienie nośności nawierzchni drogi krajowej nr 28 o łącznej długości ok. 24,2 km do 11,5 kN/oś. Ponadto w ramach inwestycji planuje się przebudowę trzech skrzyżowań z drogami samorządowymi, pięciu obiektów mostowych, przepustów drogowych, poprawę parametrów urządzeń technicznych drogi, budowę i przebudowę chodników i ścieżek pieszo-rowerowych, budowę pasów wyprzedzania, wykonanie kanału technologicznego, zatok autobusowych, przebudowę istniejących zjazdów i wzmocnienie korpusu drogi przez stabilizację osuwisk.

Dalej możemy przeczytać, że na rozbudowę może liczyć także dalszy ciąg DK28, a więc odcinek z Ropy do granicy woj. małopolskiego. Ale uwaga.

W ramach tego zadania przewiduje się podniesienie nośności drogi krajowej nr 28 o długości 17,5 km do 11,5 t, przebudowę trzech obiektów mostowych, przebudowę przepustów, wykonanie kanałów technologicznych, budowę zatok autobusowych, chodników i ciągów pieszo-rowerowych, wzmocnienie korpusu i stabilizację osuwisk, przebudowę istniejących zjazdów.

Zapowiadany okres realizacji to lata 2024-27.

Jednak możemy tu dopatrzeć się wyjątku, że inwestycja ta nie obejmuje odcinka o długości 7,3 km w Gorlicach, który realizowany będzie w ramach odrębnego zadania, dla którego Minister Infrastruktury uzgodnił program inwestycji 10 października 2019 r. Najprawdopodobniej chodzi o inwestycję w ramach projektu, o którym Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk mówił już w październiku ubiegłego roku (pisaliśmy o tym w osobnym artykule - link).

W obu tych przypadkach na usprawnienie i polepszenie sytuacji drogowej w naszej części regionu musimy poczekać jeszcze kilka lat. Niestety.

skorzystano z art. gov.pl

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prezes Budowlany
Prezes Budowlany 26.03.2020, 23:06
W Gorlicach nikt już łopaty do ziemi nie wbije, bo się boi ile osób przyjdzie oglądać jego Inwestycje. Podobnie jak w spalarni zwierząt na Kościuszki, a po co się tłumaczyć skoro to samo można zrobić w Nowym Sączu bez problemów. A problemy można szukać i to skutecznie, bo nic nie jest extra idealnie, a czepiać to się można nawet tego że Kościuszko nie ma na Kościuszki swego pomnika.
Były Lokator.
Były Lokator. 26.03.2020, 22:28
Są osoby co robią za Naszych spowiedników i namawiają by Mieszkańcy Zawodzia na siebie wzajemnie donosili, by pokazywać swą skuteczność jacy to są bardzo potrzebni i Nam dają od lat rozgrzeszenia, likwidacja skrętu z osiedla, likwidacja skrętu na osiedle, likwidacja planu ronda, likwidacja planu ronda turbinowego. Tylko pomyślcie jedno, kto na tym najbardziej cierpi ?! My sami. Jak nie było donosów, to się nikt nie rozkręcał i był spokój z problemami.
Nocny Kierowca
Nocny Kierowca 26.03.2020, 20:08
Inwestycje przewidziały kryzys i pewnie zostanie wszystko na jakiś czas zablokowane, a Gorlicom życzę tylko bieżących remontów i kamer i oświetleń na każdej uliczce asfaltowej, by było tylko bezpiecznie dla wszystkich.
Jan
Jan 26.03.2020, 10:16
Proszę zapytać pani poseł Barbary B. gdzie jest rondo turbinowe . To było rondo wyborcze ??
Były Inwestor
Były Inwestor 25.03.2020, 20:18
Wiecie dlaczego inwestorzy mijają Gorlice? Bo chcą spać spokojnie i nie chcą mieć niekończących się zgłoszeń od mieszkańców i pracowników z Kościuszki i każdy się trzyma od problemów z daleka.

Pozostałe