Cerkiew chroniona przez Boga... ale i strażaków

  • 11.09.2020, 10:08
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Cerkiew chroniona przez Boga... ale i strażaków fot. H. Bielamowicz/ wikipedia, licencja CC
To jeden z najcenniejszych obiektów na ziemi gorlickiej: od 7 lat Cerkiew Pw. Opieki NMP w Owczarach znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Niedawno zakończone zostały prace nad instalacją gaśniczą, która pozwoli uchronić ten obiekt przed pożarem.

Dobiegły końca prace zabezpieczające przed pożarem zabytkowej Cerkiewki Pw. Opieki NMP w Owczarach. Instalację gaśniczą rekomendowana przez konserwatora zabytków do szczególnie ważnych obiektów drewnianych wykonała Spółką Usług Pożarniczo – Ochronnych „SUPO – Cerber” Sp. z o.o .

Pomysł i dokumentacja techniczna instalacji powstała 2017 r i została sfinansowana z środków Powiatu Gorlickiego i Gminy Sękowa. Prace wykonawcze o wartości 500 831,00 zostały podzielone na II etapy i prawie w całości zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstała instalacja działa automatycznie przy nawet niewielkim symptomach pożaru wytwarzając mgłę wodną, która skutecznie zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się ognia. Tego typu instalacja zabezpiecza przed pożarem także kościółek UNESCO w Sękowej.

O tym, jak poważnym zagrożeniem dla tego typu obiektów może być pożar przekonaliśmy się kilka lat temu w czasie pożaru, który dosłownie strawił Kościół w Libuszy. Pisaliśmy o tym >>> TUTAJ. Zachowanie w doskonałym stanie tak ważnych obiektów dla naszego regionu, jakim jest m.in. Cerkiew w Owczarach jest więc jednym z priorytetów działania lokalnych władz.

 

Źródło info: UG Sękowa

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

taki sobie
taki sobie 11.09.2020, 10:53
Nie UM tylko UG Sękowa.
No i nie "rozprzeszczenianiem" tylko "rozprzestrzenianiem".
Wstyd!
Fio
Fio 11.09.2020, 23:05
to cytat dosłowny
http://www.sekowa.pl/strefa_mi…
chociaż mogli sprawdzić i poprawić
Q
Q 11.09.2020, 18:48
Każdy może się pomylić, trochę szacunku.

Pozostałe