Diecezja Tarnowska zwalnia wiernych, a Rzeszowska nie AKTUALIZACJA

  • 17.10.2020, 08:55
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Diecezja Tarnowska zwalnia wiernych, a Rzeszowska nie AKTUALIZACJA
Wzrost zakażeń koronawirusem i wprowadzenie czerwonych stref sprowokowało wydanie odpowiednie aktów i rozporządzeń związanych z dniami świątecznymi.


Wiele parafii zdecydowało się na przeprowadzenie Mszy św. przez internet.

Jutro (18 października) będzie można uczestniczyć w takiej przy udziale naszego portalu. Już o godz. 9.30 wraz z Gorlice.tv przeprowadzimy transmisję z Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance.

Powiat gorlicki dzieli parafie należące do dwóch diecezji między wspomnianą Tarnowską, na zachód od Ropicy Polskiej, oraz Rzeszowską, do której należą Gorlice i większość parafii na wschód.

Diecezja Tarnowska zwolniła wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w kościołach. Rzeszowska w tym momencie nie podjęła jeszcze takiej decyzji.

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wystosował następujące rozporządzenie:

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, biskup tarnowski Andrzej Jeż ponownie udziela na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania.

DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZACHOROWAŃ NA COVID-19

W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach oraz wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, niniejszym pragnę przypomnieć podstawowe zasady postępowania oraz przekazać dodatkowe postanowienia:

Przede wszystkim ożywiajmy naszą modlitwę, prosząc Boga o ustanie pandemii oraz o potrzebne łaski dla dotkniętych tą chorobą i spieszących im z pomocą. Dołączajmy tę intencję do modlitwy różańcowej i modlitwy powszechnej we Mszy św. Warto nadal przywoływać w modlitwie eucharystycznej wstawiennictwa św. Szymona z Lipnicy oraz powrócić do śpiewania suplikacji.

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych (1 osoba na 4m2 w „strefie żółtej” i 1 osoba na 7m2 w „strefie czerwonej”) ponownie udzielam na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania. Tych, którzy z niej skorzystają, gorąco zachęcam do duchowego łączenia się z Najświętszą Ofiarą za pośrednictwem środków społecznego przekazu, oraz do uczestnictwa w niej w dni powszednie. Pamiętajmy przy tym, o słowach naszego Zbawiciela – „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego […], nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało […], ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6 53-54).

Przypominam, że wszyscy przebywający w świątyni powinni mieć zasłonięte usta i nos. Ten obowiązek dotyczy także członków LSO asystujących przy ołtarzu, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach (np. podczas pogrzebów). Wskazane byłoby również zakładanie maseczki na czas posługi w konfesjonale i udzielania Komunii św., jednak nie ma takiego obowiązku, gdyż osoby sprawujące kult religijny są z niego wyłączone. Przypominam, że osoby przyjmujące interesantów w kancelarii parafialnej oraz posługujące w ramach parafialnych bibliotek, poradni itp. również powinny mieć zasłonięte usta i nos.

Proszę, aby przy wejściach do kościoła umieścić informację dotyczącą ilości osób, które mogą w nim przebywać oraz o obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Dozowniki z płynem do dezynfekcji winny być umieszczone w kancelarii parafialnej oraz przy wejściach do kościoła, przy konfesjonałach, w zakrystii a także na kredencji w prezbiterium (lecz nie na ołtarzu) tak, aby wszyscy udzielający Komunii św. mogli zdezynfekować dłonie przed tym obrzędem.

Choć tradycyjną formą przyjmowania Komunii św. jest Komunia do ust, to jednak nadal należy umożliwiać wiernym przyjmowanie jej na rękę, zapraszając w pierwszej kolejności tych, którzy pragną ją przyjąć w taki sposób, lub – jeśli to możliwe – wyznaczając do tego osobnego szafarza. Proszę, by często podawać wiernym informację na ten temat (np. przed Mszą św. lub bezpośrednio przed obrzędem Komunii), zwłaszcza w niedziele i święta.

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcam do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości, z którą związana jest możliwość zyskiwania odpustu zupełnego.

Bardzo proszę, aby w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliźnich, stosować się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe i służby sanitarne.

Decyzja dotycząca organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy zostanie podjęta w późniejszym terminie w oparciu o analizę stanu epidemicznego.

Raz jeszcze zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Nie zapominajmy także o osobach poświęcających swoje życie i zdrowie w walce ze skutkami pandemii i wspierajmy ich naszą modlitwą oraz życzliwością. Wszystkie nasze troski zawierzajmy ufnie Bogu w modlitwie różańcowej przez ręce Najświętszej Maryi Panny. Niech Ona wyprasza nam obfite błogosławieństwo i łaskę ustania pandemii.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                   † Andrzej Jeż

                                                                 BISKUP TARNOWSKI

 

 

Biskup rzeszowski Jan Wątroba, w związku ze stanem epidemii i najnowszymi decyzjami władz państwowych zaostrzającymi reżim sanitarny, 17 października 2020 r. przekazał duszpasterzom i wiernym wytyczne, obejmujące m.in. zwolnienie osób chorych, starszych i zagrożonych z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Poniżej prezentujemy treść wytycznych:

1. Wszyscy mają obowiązek respektować ograniczenia dotyczące liczby wiernych mogących przebywać w danej świątyni.

2. Osoby chore, starsze i zagrożone nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

3. Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta.

4. Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną.

5. Przy wykonywaniu posługi liturgicznej lub duszpasterskiej wszyscy duchowni są zobowiązani do przestrzegania rygorów sanitarnych (dbałość o czystość i dezynfekcję dłoni, konfesjonałów i innych miejsc sprawowania sakramentów, zasłanianie ust i nosa przy bezpośrednim, dłuższym kontakcie z wiernymi).

6. Księża Proboszczowie i pozostali duszpasterze są zobowiązani do kontynuowania pracy formacyjnej z grupami parafialnymi oraz do prowadzenia katechezy przygotowującej do sakramentów świętych. Należy to czynić z uwzględnieniem obowiązujących przepisów państwowych, co może oznaczać np. konieczność wykorzystania większej przestrzeni kościoła zamiast salki parafialnej.

W komunikacie znajdują się również najnowsze przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r. (Dz.U. 2020, poz. 1829): 1. W strefie żółtej w kościele może przebywać 1 osoba na 4 metry kw. całkowitej powierzchni, nie licząc osób sprawujących kult oraz osób posługujących (ministranci, organista, kościelny itp.); 2. W strefie czerwonej – 1 osoba na 7 metrów kw. na tych samych zasadach, co powyżej; 3. W kościele wierni mają zachowywać dystans 1,5 m osoba od osoby oraz zakrywać usta i nos (z wyjątkiem sprawujących kult); 4. Osoby biorące udział w nabożeństwie poza kościołem (na zewnątrz) mają obowiązek zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos. Liczba uczestników nie jest ograniczona; 5. Przepisy te obowiązują także przy pogrzebach, ślubach oraz na cmentarzach; 6. Liczba osób mogących uczestniczyć w zebraniach została ograniczona do 10 w strefie czerwonej i do 20 w strefie żółtej. Dlatego przy prowadzeniu zajęć z większymi grupami (katecheza, grupa duszpasterska) należy skorzystać z kościoła, jeśli na to pozwalają okoliczności i przy zachowaniu norm dotyczących ilości osób w kościele.

W komunikacie Kuria Diecezjalna w Rzeszowie informuje również o odwołaniu spotkań formacyjnych dla księży wyświęconych w latach 2006-2012.

Ponadto w Komunikacie Kurii czytamy o liturgicznym święcie ku czci św. Łukasza Ewangelisty, patronie służby zdrowia. „Ksiądz Biskup poleca w modlitwie opiece tego świętego Patrona wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Otacza także modlitwą i duchowym wsparciem wszystkich chorych i cierpiących” – czytamy w komunikacie. (tn)

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

facioo
facioo 2 dni temu, 12:54
Jeśli jest dyspensa od jednego, to może będzie też od drugiego?
Ja bym prosił o dyspensę od nie cudzołóż i nie kradnij.
Tylko Ten, który wydał przykazania, może je znosić lub zmieniać. Człowiek może zmieniać zakazy i nakazy wydane przez człowieka.
Bo jak
Bo jak 2 dni temu, 10:16
Po sklepach chodza tam sie nie boja a do kosciola strach mozesz stac na polu nikt ci nie broni ryzyko zarazenia jak wszedzie jak bedziesz zachowywal dystans i maska to czym sie zarazisz
Teodor
Teodor 2 dni temu, 08:59
Macie ludzie trochę zdrowego rozsadku to róbcie jak rozum nakazuje, a nie co biskupi powiedzą.
ja
ja 17.10.2020, 22:19
Hm no tak. Chodzisz do pracy to i do kościoła i na składkę. Jak znowu wyludnią kościoły to z czego będą żyć? A i z kolędą może być krucho.
info dla oburzonego hejtu: do kościoła chodzę co niedziela i na składkę daję dobrowolnie.
aa
aa 17.10.2020, 18:23
Najwięcej do gadania mają ci, co i tak do Kościoła nie chodzą.
Katechetka
Katechetka 17.10.2020, 16:55
Biskupa Wątrobe... Chyba poniosło!
merol
merol 17.10.2020, 17:10
Właśnie widać jak biskup Wątroba się "wysilił" ...
...
... 17.10.2020, 15:33
Tylko pytam czy w diecezji rzeszowskiej jest inny Pan Bóg ? chyba że zależy na więcej zachorowań niż dotychczas...
mg1
mg1 17.10.2020, 22:06
Aha, do sklepu boisz się chodzić?
..i bez względnie Komunię Święta na rozdawaną rękę powinni wprowadzić…
..i bez względnie Komunię Święta na rozdawaną rękę powinni wprowadzić lub przyjmowaną duchowo a nie miksowanie jak to robią księża.. jednej osobie na rękę a drugiej do ust! 17.10.2020, 14:58
Kgr
Lachim
Lachim 17.10.2020, 10:14
Ojej jaka łaska, uczestnictwo powinno być zakazane od górnie
Baca
Baca 17.10.2020, 09:42
Dobre pany !
🎱
🎱 17.10.2020, 09:15
Chyba jeden z bardziej odpowiedzialnych biskupów.

Pozostałe