Czy nasi też się zbuntują? Akcja #otwieraMY

  • 14.01.2021, 14:27
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy nasi też się zbuntują? Akcja #otwieraMY
Bunt przedsiębiorców z branży turystycznej i gastronomicznej już za kilka dni może stać się faktem. Sami o sobie mówią: nie mamy już nic do stracenia. Jesteśmy bankrutami i musimy zacząć na siebie zarabiać. A chętnych, by skorzystać z takich usług nie brakuje.

 

Nie liczcie na to, że w poniższym tekście znajdziecie informację o tym, którzy z gorlickich przedsiębiorców postanowili zrobić tak, jak tysiące innych w całej Polsce: otworzyć swoje biznesy, mimo zakazu. Jeśli ktokolwiek z Was zastanawia się, gdzie może wynająć w regionie miejsce na nocleg z pysznym śniadaniem i możliwością skorzystania z oferty agroturystycznej, wystarczy wziąć telefon w dłoń. Co usłyszycie?

Wie Pan, oficjalnie to my jesteśmy zamknięci, ale jak Pan przyjedziesz, to się jakoś dogadamy.

 

Restauracje nie przyjmują klientów, ale na pytanie, czy można by zjeść obiad z rodziną możecie uzyskać odpowiedź:

Może już za kilka dni, proszę pytać...

Czy ktoś mówi o tym na głos? Tak. W sieci rozwija się akcja #otwieraMY, w ramach której na interaktywnej mapce pojawiają się kolejne informacje od samych przedsiębiorców, którzy wskazują, że w najbliższy poniedziałek (18 stycznia 2021 r.) zakończą okres swojego zamknięcia i otworzą się na potrzeby swoich klientów. Narażają się tym na kary, ale dla niektórych z nich nie ma znaczenia czy ich biznesy będą dogorywać i wymuszą zamknięcie, czy zaciągną kolejne pożyczki, czy też zaryzykują i w najgorszym przypadku bankructwo przypieczętuje nałożona na nich kara.

Mapę, na której pojawiają się kolejne punkty możecie zobaczyć >>>TUTAJ. Przedsiębiorców, którzy w ten sposób manifestują swój sprzeciw jest z godziny na godzinę coraz więcej. Najbliższa lokalizacja, w której przedsiębiorcy postanowili przyłączyć się do akcji #otwieraMY? Klub muzyczny w Nowym Sączu.

Już za kilka dni zobaczymy czy i w Gorlicach bunt stanie się faktem.

To, co zaskakuje, to otwartość, z którą przedsiębiorcy zaczynają mówić o tym, że zamierzają sprzeciwić się dalszym obostrzeniom. To już nie próba omijania prawa  i wymyślania nowych, czasem niemal prześmiewczych, form funkcjonowania. To jawny sprzeciw. Zima zaczęła się na dobre, a to oznacza, że przedsiębiorcy związani z branżą turystyczną i gastronomiczną, szczególnie w miejscowościach górskich chcieliby liczyć zyski. Niestety, wielu z nich załamało ręce słysząc, że obostrzenia przedłużono do 31 stycznia. Wszystko po to, by ograniczyć transmisję koronawirusa.

Jedni piszą, że nasze ograniczenia są niczym w porównaniu z restrykcjami, jakie pojawiają się za granicą. Inni podkreślają jednak, że tam możliwości odbudowy gospodarki są inne, większe niż nasze. Wielu z naszych przedsiębiorców mogłoby powiedzieć:

My po prostu nie mamy już teraz czego włożyć do garnka. Musimy zacząć zarabiać.

 

A osób, które chcą skorzystać z takiej oferty nie brakuje

Ekstremalny przykład łamania zakazu pojawił się ostatnio w publicznych mediach. Jedni siedzą pokornie w domach, inni szusują na stokach narciarskich. Nie ważne, czy będą musieli przeprosić i się publicznie ukorzyć. Czasu spędzonego na stoku, na wypoczynku z rodziną nikt im już nie odbierze.

Niektórzy pokazują absurdy proponowanych rozwiązań: przedszkola i klasy I-III mają działać normalnie, ale siłowniom odmawia się możliwości uruchomienia, nawet w najściślejszym reżimie sanitarnym, dlaczego? Czy uzasadniają to jakiekolwiek dane z badań? Kiedy właściciele siłowni walczyli o otwarcie pisali wprost: żadna z siłowni nie stała się ogniskiem zakażeń, dlaczego więc w nas uderzacie?

Ciekawsza, chociaż zdecydowanie mniej eksponowana jest strona klientów: Ci ruszają do nowo otwieranych miejsc masowo. Przecież przedsiębiorcy mogliby się otworzyć i nie spotkać się z odzewem. Klienci chętnie wynajmowali schowki na narty, by się w nich, a podróże służbowe z dziećmi – by skorzystać z ferii były częstym widokiem w miejscowościach nadmorskich. Skoro jest klient, to musi znaleźć się dla niego oferta.

Pieniądze leżą na drodze, trzeba je tylko podnieść. Ale podnosić nie wolno.

Kolejki przed sklepami w naszym regionie mogą być doskonałym przykładem tego, jak bardzo iluzoryczne są obowiązujące obostrzenia.

 

Czy od poniedziałku będziemy mogli zjeść obiad w gorlickiej restauracji?

Wielu z nas z radością spędziłoby popołudnie w restauracji. Zamówienie posiłku na wynos nie zastąpi atmosfery klubu i spokojnej rozmowy z najbliższymi. Czy koronawirus jest jeszcze dla nas prawdziwą groźbą, czy to już tylko problem, nad którym przeszliśmy do porządku dziennego?

Ośnieżone naturalnie stoki kuszą, trasy do narciarstwa biegowego zapraszają, restauracje niedługo uchylą swoje drzwi, by łamiąc w sposób oczywisty prawo dać ludziom tego czego oczekują – poczucie powrotu do normalności.

Jako odbiorcy takiej oferty mamy możliwość zadecydowania: czy ważniejsze jest takie wsparcie przedsiębiorców czy też niechętnie, ale postanowimy pozostać w domach i patrzeć, jak na naszych oczach świat się zmienia...?

Ostatnie słowo zawsze należy właśnie do klienta.

Niezależnie od decyzji przedsiębiorców, to klienci zadecydują o tym, czy będzie to decyzja właściwa czy też nie.

 

A tak było dziś w Krynicy-Zdroju: pijalni wprawdzie nie otworzono, ale pod jej budynkiem przeprowadzono cichy protest:

 

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

HellOKitty
HellOKitty 15.01.2021, 10:04
czytałem właśnie, że błosi też się buntują, tam masowo - 50tys przedsiębiorców z branży gastronomicznej. to musi zacząć działać. bo będziemy mieć zaraz masę bezrobotnych, którzy załamią system na kilka sposobów: nie dostarczą pieniędzy do budżetu państwa, a jeszcze będą oczekiwać, że dostaną stamtąd jakies wsparcie. a w kasie już nie ma pieniędzy które możnaby rozdać.
Zwykły człek
Zwykły człek 15.01.2021, 07:52
Popieram Patriota! Czym się różnią sklepy i kościoły od hoteli i restauracji?! Dość tej błazenady, popieram przedsiębiorców.👍
Prezes
Prezes 15.01.2021, 06:36
Otworzyłem firmę mimo zakazu i dostałem kare administracyjną.
Inspektor
Inspektor 15.01.2021, 05:05
Za otwarcie będą naprawdę wysokie kary.
adam1
adam1 14.01.2021, 23:57
Powinni otworzyć, oczywiście zachowując zdrowy rozsądek i podstawowe środki bezpieczeństwa
MrRed
MrRed 14.01.2021, 20:15
Widzialem ile miejsc zamknięto. To straszne. Nie zachecam ale uwazam ze zazczepieni i ozdrowiency powinni mocnjuz korzystac ze wszystkiego i prowadzic swoje biznesy w pelni . Klienci po szczepieniu lub ozdrowiency takze powinni miec di wszystkiego dostep. I juz. Nor
Patriota
Patriota 14.01.2021, 18:53
Popieram. Nie rozumiem jakim cudem w restauracji przy zachowaniu reżimu sanitarnego jest większe ryzyko zachorowania niż w sklepie czy kościele! Tak samo wprowadzić w restauracjach np. 1 osoba na 10m2 sali + maseczki.
W hotelach w pokoju normalnie mąż z żoną na urlopie i jak się zarażą? W częściach wspólnych maseczki i dystans. Po wyjeździe np. ozonowanie pokoju i 48h nie można do niego wpuścić gości.
Da się? Da. Tylko trzeba chcieć "Komora losująca nowe obostrzenia jest pusta. Następuje zwolnienie blokady".
Tymczasem sklepy na takich samych zasadach funkcjonują. Pytam więc, dlaczego restauracje czy hotele nie mogą? Bo co? Tranzyt? Ludzie się przemieszczają i mogą przywieźć wirusa? Przecież on raz, że jest w całym kraju, więc i tak tam będzie gdzie przyjadą, a dwa ludzie i tak jeżdżą chociażby do rodziny czy pracy!
Druga sprawa: nikt nie zmusza do korzystania z hoteli czy restauracji. Nie chcesz? Nie idź, nie jedź, nie nocuj. To aż taki problem dla was? Przecież w sklepie czy kościele macie większą szanse na zarażenie bo tam nie jest razem z wami 5 obcych osób tylko pewnie z 50! Opamiętajcie się ludzie! Ciągnijcie to dalej, to nas chiny wykupią albo niemcy i znów za 2 czy 3 lata będziecie płakać jak za platformy, że "wszystko co polskie sprzedane"!
~~~~ja
~~~~ja 14.01.2021, 16:53
Mam nadzieję, że rząd skutecznie ich zmusi do szybkiego oddania pieniędzy z poprzednich tarczy i oczywiście nie da z tej z której wypłaty mają się na dniach rozpocząć.
Bez górali i ich hotelików, stoków itd. naprawdę świat się nie zawali więc powinni ich tak karać aby nawet naprawdę musieli działalności pozamykać... to i tak się odrodzi a te "cwaniaki" od nie wierzącego w pandemię płaskoziemcy dostaną nauczkę.
Po prostu karać, kontrolować (sanepidy nie sanepidy) na każdym kroku i wszelkimi możliwymi środkami... Nie chcą współpracować ok, dlaczego rząd ma im pobłażać narażając obywateli na zachorowania i przedłużające się obostrzenia.
Izabell
Izabell 15.01.2021, 11:36
Jakich tarczy one sa tylko na papierze nikt gotowki nie widzial zwlaszcza dribni przedsiebiorcy czy restauratorzy moze dostali z firm panstwowych ale nie prywaciarze o czym ty piszesz popytaj lokalnych czy cos dostali to sie zdziwisz i to bardzo a zyc trzeba za cos i oplacic zusy i inne rzeczy a z czego maja brac pandemii nie ma to tylko wyrezyseriwana zabawa u bedzie trwala tak dlugo dopoki kase na tym da sie zrobix i tyle ludzie chorowali i cgorowac beda otworzcie przychodnie lekarze do roboty to i chorych ubedzie
~~~~ja
~~~~ja 15.01.2021, 12:16
@Izabell Jak nie widział to podaj nazwy (poszukamy NIP w KRS) albo od razu NIP i sprawdzimy czy nie dostali czy tylko tak powiedzieli pracownikom jak przyszło do wypłaty, bo najwygodniej powiedzieć "ja też nie mam, przecież mam zamknięte" a naiwni pracownicy jeszcze obstają za nimi.
Wszystko czarno na białym można sprawdzić i sprawdziłem kilka losowych restauracji i hoteli u nas i każdy coś dostał i nie są to male kwoty. Poza tym za kilka dni mają być kolejne pieniądze.
https://sudop.uokik.gov.pl/sea…
Niki
Niki 15.01.2021, 10:52
Aleś ty głupi. Hotele, restauracje to nie tylko górale!!! To dotyczy całego kraju. A ty pewnie bierzesz darmochę 500+ to nie musisz pracować na utrzymanie. Na ciebie pracują hotelarze, restauratorzy bo z ich podatków to 500+ dostajecie. 😖😖😖
~~~~ja
~~~~ja 15.01.2021, 11:15
@Niki po pierwsze nie mam dzieci i nigdy nie brałem 500+ ani żadnych innych zasiłków (poza dla bezrobotnych około 3 miesiące przez 20 lat pełnoletności). Po drugi paranoiku co to ma wspólnego z PiS? Tylko w Polsce tak jest czy Kaczyński ma świecie ma władzę absolutną? Kto na mnie pracuje? To znaczy że jako pracownik nie wypracowuję zysku a jeszcze ktoś do mnie dopłaca? Weź nie pier**l top jedno, drugie nie znasz kogoś a piszesz bzdury o jakimś 500+ to jest jakaś psychoza ale wydaje mi się, że to się leczy... Zgłoś się do lekarza jak na główkę nie pomoże to może choć na nogi.
tralala
tralala 15.01.2021, 09:20
Pan/i z budżetówki?
~~~~ja
~~~~ja 15.01.2021, 08:40
Kto twierdzi, że nic nie dostał niech podaje nazwę lub od razu NIP
https://sudop.uokik.gov.pl/sea…
Jan
Jan 14.01.2021, 20:02
Cwaniakiem to Ty jesteś.Wiele przeciebiorcow nie załapało się na pseudo tarcze a i tez nie w pełni ta tarcza funkcjonuje i wielu wypadkach trzeba dżudo czekać na zwrot pieniędzy za straty mam znajomego który pracuje w restauracji i niestety właściciel o polowe musiał mu obciąć wypłatę bo przychody o ponad polowe spadły a i restauracja nie otrzymała pomocy z transzy.Ty zapewne czlowieczku o pieniadze nie musisz się martwić to kozaczysz oglądaj dalej tą propagandę w TVP czy w TVN to obudzisz się na bruku buraku jeden.
Polak
Polak 14.01.2021, 18:42
Ale co mają oddać, jak większość po dziś dzień nic nie dostała?
midi
midi 14.01.2021, 18:01
lecz sie człowieku
Właściciel
Właściciel 14.01.2021, 16:45
Otwieramy wszyscy razem! , albo oni albo my! Otwieramy od poniedziałku!!
Gorliczanin
Gorliczanin 14.01.2021, 16:28
Popieram w stu procentach, nie ma zgody na bezprawne działania ze strony pisowskiego rządu!!! Mam nadzieję, że gorliccy przedsiębiorcy dołączą do ogólnopolskiej akcji i w końcu pozwolą nam, klientom, gościom korzystać z ich usług...
DOŚĆ TEGO!!!
Niki
Niki 14.01.2021, 15:09
Władza bimba z ludzi. Sami jeżdżą, latają a ludziom odcinają środki do życia. Najlepszy przykład Emilewicz. Obrzydliwe, bezczelne babsko kpi i kłamie prosto w oczy. Na taki i wywieźć to towarzystwo. Powinni wszyscy się otworzyć i pracować i niestety płacić podatki na te hieny.
Agulina
Agulina 14.01.2021, 15:38
Gdzieś dzwoni,ale nie wiadomo w którym kościele?Radzę do końca sprawdzić fakty.
***** ***
***** *** 15.01.2021, 07:35
Agulina typowa wyborczyni pis... choćby przed kamerami coś odwalili, to i tak będą zaprzeczać :D
szef
szef 14.01.2021, 14:52
otwierać wszystko ,kto ma zachorowac to zachoruje, tylko stan wyjątkowy może zamnąć działalnośc gospodarczą
dsdfgfg
dsdfgfg 14.01.2021, 23:38
oho. minusują cię pisowskie psy. oni za 500 zł sprzedadzą całą rodzinę. gospodarkę zrujnują ale ksiądz po kolędzie wbije
~~~~ja
~~~~ja 15.01.2021, 09:21
@dsdfgfg A co ma PiS do tego? Tylko w Polsce są podobne obostrzenia? Są kraje w których obowiązują znacznie większe i tam też rządzi Kaczyński? Widać do niektórych pustych łbów to nie dociera wszędzie widzą politykę a w ogóle to mają jakąś paranoję z tym PiS-em.
Jak już sprzedaliśmy się to nie za 500+ a właśnie za życie naszych rodzin! Ale tego bezmózg, który Covid (na jego szczęście) zna tylko ze słyszenia nie zrozumie...
Kuba
Kuba 15.01.2021, 11:47
O czym ty piszesz w gorlicach wieksza polowa mieszkancow juz covid przeszla nue bylo jakos strasznych strat w ludziach i niestety wiekszosc z tych co umarla to niestety przez brak dostepu do lejarza zeby nie bylo rozmawialem z lekarzem w szpitalu tez robiles 0rzeciw ciala tez mam jak i cala moja rodzina z tego co mowil wieksza polowa przesz malo objawowo lub bezobjawow i ci co sie zglaszaja na przeciwciala a jest ich mnistwo to prawie 80% je ma wiec nie siej paniki girzej grype wuekszisc przeszla w zeszlym roku a otwierac powinni juz wszystko po troche bo zyc za cos trzeba i oplaty tez trzeba zrobic a pieniadze z nueba nie leca powietrzem tez sie nie najesz zmienisz zdanie jak do gara nie bedziesz mial co wlozyc choroby sa byly i beda i umierac tez ktos musi wieczni nue jestesmy nie wiem czy pamietasz ale przed ta cala pandemia tez umuerali i jakos nikt nie przezywal to sa tragedie ale dla rodziny a nie dla calego kraju jakos zyc trzeba a nie wegetowac jak sie boisz siedz w domu ale daj zyc innym
Frania
Frania 14.01.2021, 22:15
Tak najlepiej gdyby to byl ktos z twojej rodziny

Pozostałe