Poniedziałek coraz bliżej. Czy popieracie akcję #otwieraMY?

  • 15.01.2021, 18:48
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Poniedziałek coraz bliżej. Czy popieracie akcję #otwieraMY? Fot. ilustracyjne/ pixabay.com
Jest piątek wieczorem. W chwili pisania tego artykułu dowiedzieliśmy się, że w czwartkowy wieczór wprowadzono przedłużenie obostrzeń, które pierwotnie miały obowiązywać do 17 stycznia 2021 roku włącznie.

 

W czwartkowy wieczór opublikowano rozporządzenie, które w kilku słowach odebrało wielu osobom jedną z ostatnich cząstek nadziei:

Wyrazy „17 stycznia 2021 r.” zastępuje się wyrazami „31 stycznia 2021 r.”


Ten fragment rozporządzenia oznacza przedłużenie na kolejne dwa tygodnie obostrzeń nałożonych m.in. na lokale gastronomiczne czy siłownie. To oznacza, że zgodnie z prawem dalej nie będziemy mogli skorzystać z wielu usług, a przedsiębiorcy nie będą mogli ich legalnie świadczyć.


Jeszcze niedawno przedsiębiorcy przewidywali dwa scenariusze:

  • Pierwszy, optymistyczny obejmował sytuację, w której społeczny sprzeciw, który wyraziliście i Wy pod naszym artykułem, spowoduje, że pojawią się pewne nowe możliwości. Zakładając ten scenariusz, przypuszczano, że w ostatniej chwili pojawi się rozporządzenie, którego treść będzie uwzględniała głośny sprzeciw. Oczekiwano, że możliwe jest  poluzowanie niektórych restrykcji. Wprowadzenie ścisłych wytycznych sanitarnych m.in. dla walczących o swoje przetrwanie lokali gastronomicznych, hoteli, pensjonatów czy klubów fitness miało dać szansę tym biznesom znów zacząć zarabiać.

    Wielokrotnie już powtarzano, że nawet wyśrubowane oczekiwania względem higieny przy jednoczesnej możliwości otworzenia przedsiębiorstw może być dla wielu lepszym rozwiązaniem, niż ciche i spokojne dogorywanie.

  • Drugi, realistyczny, zakładał, że w ostatniej chwili pojawi się rozporządzenie, które potwierdzi w pełni zapowiadane wcześniej obostrzenia. To miało oznaczać, że zgodnie z prawem, wiele biznesów nie będzie mogło być czynnych. Oznacza to, że restauratorzy nie powinni wybiegać z marzeniami o obsługiwaniu kolejnych klientów w lokalu, a właściciele siłowni, nawet ci, którzy przemianowali je na kościoły, będą musieli pozostawić je zamkniętymi. W takiej sytuacji otwarcie kolejnych lokali będzie wiązało się z ryzykiem kontroli, najprawdopodobniej policji i sanepidu, którzy w podobnej formie, jak czynią to i teraz, będą sprawdzać, czy obostrzenia są przestrzegane. Nie ma znaczenia, w jaki sposób oceniać będziemy regulację: otworzenie biznesu będzie oznaczało ryzyko nałożenia kar administracyjnych na właścicieli. Ten scenariusz właśnie się spełnił.

 

Co powinni zrobić przedsiębiorcy w tej sytuacji? To pozostaje niewiadomą.

We Włoszech podobne, ścisłe obostrzenia obowiązują od listopada i przedsiębiorcy dowiedzieli się o ich dalszym przedłużeniu. Ich bunt jest jednak masowy. Złamanie prawa, czy konstytucyjne nieposłuszeństwo, jak niektórzy je nazywają, promują dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, głównie z branży turystycznej i gastronomicznej.

Czy protest będzie miał podobny, masowy charakter w Polsce? Tego nie wiemy.

Dajcie znać, czy ruszycie korzystać z ponownie otwieranych usług, czy też całkowicie sprzeciwiacie się tej koncepcji i będziecie korzystać tylko możliwości w pełni legalnych?

 

Zapraszamy do udziału w ankiecie!

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gorliczanin
Gorliczanin 17.01.2021, 11:42
Tak, popieram strajk. Z pewnego źródła wiem, że Amnezja ma się otworzyć. Podobnie zrobią: bohomaz, stokrotka i bar pod kotem na Zawodziu :p Także służby mają pełne ręce roboty
pebeem
pebeem 16.01.2021, 13:57
dlaczego nie możemy poznać wyników ankiety. Czyżby nie po myśli?
Redakcja haloGorlice
Redakcja haloGorlice 16.01.2021, 16:02
Wyniki opublikujemy w poniedziałek. Po myśli ;)
~~~~ja
~~~~ja 16.01.2021, 16:55
Dziękujemy za stronniczość :)
Alaaa
Alaaa 16.01.2021, 11:48
Jacy biedni przeciebiorcy buora nasze podatki w roznych tarczach dostaja postojowe niech ida na zasilek dla bezrobotnych. zobacza jak zwykli ludzie zyja karac wysokimi karmi. nie ma wyjadkow wszyscy musimy przeszczegac przepisow nie ma swietych krow
julka
julka 18.01.2021, 10:41
nie ma podstawy prawnej by kogo kolwiek karac a poza tym wieksza czesc tych przedsiebiorcow pieniadze z tarczy ma tylko na papierze bo nadal ich nie dostala
Zdrowy rozsądek
Zdrowy rozsądek 17.01.2021, 11:38
Bezrobotni nic nie robią. Przedsiębiorcy zainwestowali swoje pieniądze (swoje, a nie z mopsu, gopsu i Bóg wie czego), pracują na swój majątek całe życie, zatrudniają ludzi, muszą utrzymać swoje rodziny, płacą ZUS i inne składki, o których ludzie nie mają nawet pojęcia, do tego często mają kredyty na rozwój firmy. Obecne pseudo tarcze pomijają mnóstwo firm i branż. Forsowany lockdown jest wprowadzony rozporządzeniem, co przekłada się na jego zasadność. Więcej wiedzy, mniej TVP.
tralala
tralala 16.01.2021, 16:41
Pani na etacie w budżetówce?
Niki
Niki 16.01.2021, 16:12
Ty durniu jak ktoś ma firmę i jeszcze ludzi zatrudnionych to za co ma im płacić, a czynsze, a podatki, ZUS. Ale jak się bierze 500+ i siedzi za to z piwem to się pisze takie dureństw!!!!
~~~~ja
~~~~ja 16.01.2021, 18:39
Myślę, że w podobny sposób się odzywasz do pracowników, otwieraj śmiało a i tak nikt rozsądny nie będzie u ciebie pracował.
Dzido
Dzido 16.01.2021, 13:11
A czemu Ty nie jesteś przedsiębiorcą? Tylko obrażasz i piszesz głupoty. ,,Biorą naze podatki,, widac ze nie wiesz na czym polega prowadzenie działalności. Jak taki pracosawca Cie zatrudnia to placi za ciebie zus podatek itd. Wysokosc tych skladek jest to przynajmnjej jednatrzecia Twojego wynagrodzenia. Więc daruj sobie takie glupie teksty. To panstwo utrzymuje sie tylko i wylacznie dzieku prywatnym przedsiębiorcą...
adam1
adam1 16.01.2021, 15:44
Ludzi nie mają pojęcia ile pracodawcy płacą za nich podatków , zusów i innych opłat. Gdyby każdemu wypłacano pełną sumę jaką naprawdę zarobił w miesiącu i każdy sam musiał zanieść do skarbowego kilka tysięcy miesięcznie to ten złodziejski system szybko by upadł.
seba
seba 16.01.2021, 10:24
oni otworzą to znowu zakazenia pójdą w góre i nas wszystkich pozamykają bo bedzie lockdown
K.K.
K.K. 16.01.2021, 17:15
Dziwne że Biedronce czy Lidlu wirusa nie ma, a w restauracjach jest ?
Gruby
Gruby 16.01.2021, 09:18
Nie popieram ..Jest wirus wiec ludzie nie powini sie spotykac w restauracjach czy pubach nie umra od tego ale popieram zeby ci ludzie kupowali jedzenie na wynos
tralala
tralala 16.01.2021, 08:26
"Złamanie prawa, czy konstytucyjne nieposłuszeństwo"

Złamanie bezprawia.
~~~~ja
~~~~ja 16.01.2021, 08:13
Chcecie być solidarni z właścicielami małych restauracji to je popierajcie ale nie w sensie bezsensownego otwarcia tylko zamówcie coś na wynos. Tylko w ten sposób naprawdę im pomożecie.
~~~~ja
~~~~ja 16.01.2021, 07:20
Oczywiście, że popieramy akcję dążącą do zniszczenia konkurencji czyli zamknięcia małych restauracji w których można było tanio a dobrze zjeść.
Prawda jest taka że jeszcze będziecie płakać, bo skrupulatne kontrole sanepidu, skarbówki itp przetrwają tylko największe restauracje, hotele itd a mniejsze zostaną na lodzie bez pieniędzy z tarczy i bez możliwości prowadzenia działalności po kontroli sanepidu, która wykaże kosztowne to usunięcia uchybienia... tyle nawojują.
Polak
Polak 15.01.2021, 22:00
Uważam, że zarówno restauracje, hotele jak i fitnes mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym, więc zamknięcie ich było czymś absolutnie zbędnym.
Rozczarowany
Rozczarowany 15.01.2021, 21:15
Mam ochotę iść z rodziną do restauracji, i wydać dużo kasy, otwierać.
Ona
Ona 15.01.2021, 20:58
Niech sie otwieraja tylko ludzie napewno nie beda sie narazac na mandaty i tak nie beda chodzic po restauracjach beda swiecic pustkami niestety
Xxxxx
Xxxxx 15.01.2021, 20:54
Pracodawcom zawsze jest malo ludzie pracuja u nich za najnizsza krajowa. Po 10 godz dziennie obiady w okresie letnim cenili sobie pi 200 zl. Pensjonaty byly pelne czyli nie byli bez dochodow ale zawsze im malo niech pipracuja troche za 1900 zl. Jak sporo ludzi ti zobacza jak sie zyje niech nie placza ze maja zle bo sa ludzie ktorzy zyja za 1200 zl na miesiac ale pracodawcow zawsze za malo
Ja
Ja 16.01.2021, 10:33
Sprobuj sam otworzyć cokolwiek prywatnego.Pociagnij to przez 1 rok bez ulg .Wtedy zabieraj głos. Według ciebie ,pracodawcy ,,śpią,,na pieniądzach? Więc POKAZ CO POTRAFISZ! ZA ROK MOZEMY POGADAĆ
rama
rama 16.01.2021, 12:10
kara dla gastronomii bo już sami nie wiedzieli co ma ile kosztować..lepiej cały czas a mniejszymi łyżkami może dotrze do niektórych
rayan
rayan 15.01.2021, 19:53
Ja nie mam co otwierać ale jestem za otwieraniem.
MrRed
MrRed 15.01.2021, 19:44
otwierajcie! odwagi! jestem z Wami!

Pozostałe