Strajk pracowników w gorlickim szpitalu [AKTUALIZACJA]

  • 01.03.2021, 09:04
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
Dziś o poranku (1 marca) rozpoczął się strajk pracowników firmy Impel. Chodzi dokładnie o tę część szpitalnej załogi, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Firma Impel od lat świadczy usługi na potrzeby gorlickiej lecznicy.

 

Oto lista postulatów, których realizacji domagają się strajkujący:

1. Umowa o pracę dla wszystkich pracowników.

2. Szacunek do pracownika.

3. Więcej pracowników na oddziałach.

4. Większa liczba godzin na wykonywaną pracę.

5. Dostęp do świadczeń (urlopy, chorobowe).

6. Odzież ochronna.

7. Dodatki Covidove.

8. Szatnie, które będą spełniały minimalne wymogi sanitarne.

9. Wyrównanie strat poniesionych w styczniu i w lutym, związanych z potrąconymi minutami na przerwy (na 1 godz. 4 min; na 12 h – 48 min).

10. Wypłacenia wszystkich przepracowanych godzin.

 

Pracownicy firmy Impel zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia, którzy wykonują świadczenia na rzecz gorlickiej lecznicy, poprosili nas o pojawienie się w szpitalu. Około 40 osób rozpoczyna strajk, który, jak sami zapowiadają, potrwa aż do skutku, czyli do zapewnienia ze strony zarządu firmy o realizacji ich postulatów.

Przypomnijmy, że firma Impel świadczy na rzecz szpitala swoje usługi, między innymi w zakresie utrzymania czystości oraz wydawania posiłków pacjentom.

Osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia są w bardzo trudnej sytuacji. Kilka miesięcy temu dostali do podpisania nowe umowy, na nowych warunkach. Kontrowersje budzi m.in. ten zapis

Zleceniobiorca wykorzystuje samodzielnie w każdej godzinie świadczenia usług niepłatną przerwę w wymiarze 4 minut, z zastrzeżeniem, że przerwy te nie mogą być przez Zleceniobiorcę kumulowane i wykorzystywane łącznie.

Te cztery minuty na godzinę dają miesięcznie około 250 złotych mniej na wypłatę.

W związku tym, że od początku roku pracownicy zatrudniani na podstawie umowy zlecenie, co miesiąc podpisują nowe umowy, więc nie mają prawa na przykład do świadczenia chorobowego.

Ze strajkującymi spotkał się również Marian Świerz, dyrektor gorlickiej lecznicy i chociaż szpital nie jest w tej sprawie stroną to jednak strajk odbywa się pod jego dachem.

Osoby protestujące, zatrudnione w grupie kapitałowej Impel zgodziły się dostarczać posiłki na oddziały. Nie zmienia to jednak brutalnej prawdy, że ich całkowita rezygnacja ze świadczenia pracy w szpitalu sparaliżuje jego działalność – mówi Marian Świerz, dyrektor szpitala.

Protestujące, bo w znacznej większości są to kobiety, zdecydowały się na strajk nie tylko z powodów finansowych, ale z wielu innych, które od miesięcy się nawarstwiały.

Mowa tu choćby o szatni, w której trudno się wyminąć, bo szafki są dosłownie upchnięte w wąskim pomieszczeniu. Strajkujący domagają się również, by na oddziałach zatrudnionych było więcej osób, bo teraz gdy ktoś pójdzie chociażby na chorobowe to nie ma go kim zastąpić, a jego praca musi być nadgoniona przez resztę.

Kobiety podkreślały również, że firma w niedostateczny sposób zaopatruje je w środki ochrony osobistej – maseczki czy kombinezony ochronne. Nie dostały też żadnego dodatku za prace na tak zwanych odcinkach covidowych.

Ciągle słyszymy od szefostwa, że na nasze miejsca jest wielu chętnych, a my jednak sądzimy, że nie jest tak kolorowo z tymi chętnymi, jak może się im wydawać. Oprócz tego, że pracujemy fizycznie po 12 godzin na dobę, to jeszcze często jesteśmy wytykani palcami, jako ci którzy mają styczność z pacjentami chorymi na covid – tłumaczą strajkujący.

Do Gorlic przyjechała także Edyta Lipina, przedstawicielka zarządu grupy kapitałowej Impel. W jednej z sal konferencyjnych szpitala rozpoczęły się rozmowy z protestującymi pracownikami.

AKTUALIZACJA, godz. 15.30

Po godzinie rozmów z protestującymi, Edyta Lipina zaproponowała strajkującym, że zostaną im wyrównane straty finansowe wynikające z niepłatnych czterominutowych przerw. Następnie rozmowy zostały zawieszone, a przedstawicielka firmy konsultowała się ze swoimi szefami. Po nich okazało się, że nie zostanie spełniony główny postulat protestujących, czyli likwidacja umów śmieciowych. Propozycja, jaką dostali to umowy w takim samym brzmieniu a jedynie na dłuższy okres. Protestujący zadeklarowali, że nie podpiszą nowych umów-zleceń, nawet jeśli będą one obowiązywać przez rok czy dwa.

AKTUALIZACJA, godz. 17

Kilkadziesiąt minut temu przedstawicielka firmy Impel zaproponowała strajkującym umowy o pracę. Warunek był jeden – pracownicy mają wrócić do swoich zajęć. Niestety nim otrzymają nowe umowy, na najbliższe dni, maksymalnie do dwóch tygodni, muszą podpisać takie jak do tej pory – umowy zlecenie, na tych samych zasadach co do tej pory. Czas ten jest potrzebny na przeprowadzanie badań i szkoleń BHP.

Wiemy, że część z protestujących zgodziła się na warunki zaproponowane przez firmę.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 
 
 
Barbara Ćmiech

Zdjęcia (7)


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 02.03.2021, 13:03
Wstyd dla Gorlic Starostwa i szpitala jak to możliwe że na oczach wszystkich lokalnych wazniakow inspekcji pracy pani poseł BB można traktować ludzi jak niewolników . Wstyd dla nas wszystkich gorliczan

Alex
Alex 02.03.2021, 12:18
Niestety,dziś pozostałej grupie protestujących,zaoferowano nadal umowę zlecenie lub...umowę o pracę na pół etatu lub ćwierć etatu ,jeśli będzie takie zapotrzebowanie na umowy. Wczoraj oferowano umowę o pracę ,ale nie powiedziano jaką .W dodatku wczoraj pani dyrektor obiecała ,że wrócą pieniądze za niezapłacone godziny za styczen i luty ,a dziś stwierdziła,że...jeszcze nie rozmawiała o tym z zarządem.I tak Impel robi w konia Ol.
joalbonie
joalbonie 01.03.2021, 20:51
A Państwowa Inspekcja Pracy w małopolsce przestała istnieć czy udzielają tylko teleporad jeżeli są łamane prawa pracownicze ONI od tego są niech się wykażą i wezmą za takiego pracodawcę.
ech
ech 01.03.2021, 19:36
Takie to efekty tzw. Solidarności.
Waco
Waco 01.03.2021, 18:54
Brawo dla strajkujących. Trzymajcie się i nie odpuszczajcie !!!!!!
Lachim
Lachim 01.03.2021, 17:03
Wstyd!!! Impel od dawien dawna nie ma dobrych opinii
WP
WP 01.03.2021, 13:13
Kiedyś szpital zatrudniał salowych i było dobrze, ale żeby zaoszczędzić dyrektor pozbył się tych pracowników i nic go nie obchodzi kto sprząta! Układ z kierowniczką i oby przetrwać a ludzie i pacjenci cierpią.
 emeryt
emeryt 01.03.2021, 13:08
Najwyższy czas, pożegnać tę firmę IMPEL. Pamiętam jak salowe sprzedano za srebrniki jak niewolników. Zrobiła to była dyrektorka p. P, przew, Związków p. W. oraz starostwo. Szukano oszczędności, likwidując pralnię, podobno mieli pozbyć się też kuchni. Mamy XXI wiek właściciele firm stawiają pracownikom olbrzymie wymagania za psi grosz. Gdzie są KORY, Legendy " S ", księża, którym rozdaje się medale i olbrzymie emerytury, dlaczego teraz nie walczą o pracownika.
DD
DD 01.03.2021, 12:05
Takie postulaty to doniesienie do Prokuratury,Policji ,PIP,Sanepidu ,chyba z Urzędu ale mogę się mylić .Teraz tylko czekać na reakcję odpowiednich służb ,pożyjemy zobaczymy jak będzie niech halogorlice idzie dalej monitoruje i zada pytanie odpowiednim służbą co w tej sprawie)
ten
ten 01.03.2021, 11:34
Przyglądnijcie się tej firmie bo w takim razie nie dzieje się tam dobrze. I czy tak po prostu nie wstyd gorlickiemu szpitalowi?
Robot
Robot 01.03.2021, 12:59
Dyrektor doskonale wie co tam się dzieje.Byly skargi do niego.
deryk
deryk 01.03.2021, 11:11
pracowałem w szpitalu, widziałem - ludzie sprzątający z impelu mają najgorzej w całym szpitalu. jak najbardziej powinni być zatrudnieni na umowę o pracę w ramach szpitala, a nie firmy zewnętrznej !
Perełka
Perełka 01.03.2021, 10:39
Dlaczego nie zrobią przetargu na dyrektora szpitala, który będzie pracował za najniższą pensje?Też ,by w kasie szpitala zostało trochę kasy,np.na premię dla pracowników sprzątających.
Dav
Dav 01.03.2021, 12:17
Myślisz ze ktoś kompetentny przyjdzie pracować za takie pieniądze ?
Na takim stanowisku potrzeba specjalistów z doświadczeniem.
Z takim dyrektorem to szpital padnie.
Lolek
Lolek 01.03.2021, 10:23
Brak w tych działaniach logiki. Skoro Państwa zatrudnia firma zewnętrzna a nie szpital, w dodatku firma z innego województwa to chyba strajkuje się pod siedzibą firmy z którą ma się podpisaną umowę ...
Olx
Olx 01.03.2021, 11:53
Eh,Boże,kierownictwo jest w szpitalu w Gorlicach..A siedziba w Katowicach
covid
covid 01.03.2021, 10:12
Postępowanie tej firmy jest zagrożeniem dla nas wszystkich, dziś mamy epidemie Covid-19 a pracownicy są zmuszeni do strajku aby mogli pracować ale za godne wynagrodzenie. Ta firma nie liczy się z życiem i bezpieczeństwem pacjentów. W tym czasie gdzie te kobiety strajkują oddziały są nie sprzątanie i nie są dezynfekowane to grodzi katastrofa sanitarną...
Covid
Covid 01.03.2021, 10:09
Postępowanie tej firmy jest zagrożeniem dla nas wszystkich, dziś mamy epidemie Covid-19 a pracownicy są zmuszeni do strajku aby mogli pracować ale za godne wynagrodzenie. Ta firma nie liczy się z życiem i bezpieczeństwem pacjentów. W tym czasie gdzie te kobiety strajkują oddziały są nie sprzątanie i nie są dezynfekowane to grodzi katastrofa sanitarną...
Giedymin
Giedymin 01.03.2021, 10:05
Trzeba skończyć z uśmieciowieniem pracy! To powinni być normalni pracownicy szpitala, na umowie o pracę, z pełnym pakietem praw pracowniczych, a nie na śmieciówce od prywaciarza!
ted
ted 01.03.2021, 09:48
Dość wyzysku przez właściciela, to ludzie pracujący z największym poświęceniem. Leczyłem się w szpitalu i widziałem. To też wynik głupich przetargów. Szpitale nie pozostają bez winy. Pracodawca ma zapewnić odzież ochronną i prać tym bardziej że mamy do czynienia z odzieżą często skażoną. Gdzie Inspekcja Pracy - nie udawajmy że się nic nie stało.
Gumiś
Gumiś 01.03.2021, 11:59
Tu pracownicy Impela są zastraszani przez kierowniczkę,która ma biuro w szpitalu gorlickim ,jest stosowany mobing w pracy , jest kradzież urlopów i wciskanie ludziom ciemnote.Pracuja po 12 godzin ,a wypłacone mają mniej.Kto by taka umowę chciał.
macie
macie 01.03.2021, 19:38
O taką Polskę walczyła Solidarność!
Ja2
Ja2 01.03.2021, 09:20
I mają racje Firma Impel to porażka ,najlepiej żeby pracownik pracował tam za 5 zł na godzinę i się nie odzywał ,to wszystko dzięki naszym przetargą ,wygrywa najtańsza firma a później są tego skutki i to nie tylko chodzi o szpital ale wszystkie obiekty także Państwowe Urzędy,liczy się tylko najtańsza oferta a to ze ludzie pracują później za pół darmo to trudno.Podobno nawet w Urzędzie Pracy zewnętrzna firma ma pracowników na umowę zlecenie ????w Urzędzie Pracy

Pozostałe