Z szacunku dla tego życiodajnego płynu, nie marnujmy jej

  • 22.03.2021, 10:02
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Z szacunku dla tego życiodajnego płynu, nie marnujmy jej Fot. ilustracyjne / freepik.com
Dziś (22 marca) obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, jego obchody będą nieco inne niż w latach ubiegłych.

 

To międzynarodowe święto zostało ustanowione dla pokreślenia wagi i znaczenia, jak wielką rolę odgrywa woda dla człowieka.

W cieniu świętowania na alarm biją wszystkie organizacje związane z poszanowaniem tego życiodajnego płynu, podkreślając jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Zwrócenie szczególnej uwagi na problem z wodą przyczynia się do pogłębiania dyskusji na temat jej dostępności w warunkach klimatu umiarkowanego, gdy bardzo często bywa marnotrawiona

Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Akcję informacyjną na temat tego jak, jak ważna w życiu człowieka jest woda, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie postanowiło przenieść do Internetu >>>TUTAJ

Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

 

W Polsce retencjonujemy tylko 6,5% średniorocznego odpływu z rzek – to zdecydowanie za mało, gdyż powinniśmy gromadzić ok. trzy razy więcej wody, żeby zapewnić jej odpowiednią ilość na potrzeby ludzi, gospodarki i rolnictwa. Jest to możliwe i konieczne do zrobienia, gdyż w Europie poziom retencji wynosi średnio 20%, zaś w niektórych krajach, np. w Hiszpanii aż 40%!

Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas wszystkich

Ograniczanie zużycia wody w niektórych obszarach pozwoli na lepsze gospodarowanie jej zasobami, przez co kolejne pokolenia ludzi będą miały zagwarantowany bezpieczny dostęp do czystej wody. Istnieje wiele sposobów oszczędzania wody takich jak korzystanie z prysznica zamiast brania długich kąpieli czy zakręcanie wody podczas mycia zębów.

Przez wiele lat panował trend na utwardzanie przydomowych podwórek

Kostka, którą wykładane są podjazdy czy też większe powierzchnie np. parkingi jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ale znacznie zmniejsza zdolność retencji gleby. Sprawia, że woda, zamiast stopniowo wsiąkać w podłoże, po prostu spływa, często do kanalizacji deszczowej lub do rowów, które ją odprowadzają do rzek. To zjawisko sprzyja suszy, a także podtopieniom, które pojawiają się na skutek nawalnych opadów deszczu. Warto odchodzić od uszczelniania powierzchni kostką brukową i zastąpić ją np. elementami ażurowymi, które z biegiem czasu przerastają roślinnością i wchłaniają wody opadowe.

Dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest zamiana trawnika na kwietne łąki - pachnące, oddające wilgoć środowisku, wspomagające bioretencję. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia, tak jak w przypadku przydomowych trawników. Poza tym można je wysiewać niemal wszędzie – przed domem, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzyniach czy  większych donicach. Kwietne łąki poprawią też mikroklimat i retencję glebową oraz wzmocnią ochronę przed powodziami błyskawicznymi.

Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń!

 

źródło info: https://wody.gov.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe