Ku czci Świeykowskiego: będą murale, spotkania, książka, spektakl i wiele więcej!

  • 05.05.2021, 08:17
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Ku czci Świeykowskiego: będą murale, spotkania, książka, spektakl i wiele… Fot. ilustracyjne / haloGorlice
Ksiądz Bronisław Świeykowski zapisał się w pamięci wielu mieszkańców miasta jako postać unikatowa i wybitna. Ksiądz, burmistrz, przewodnik duchowy, ale i przyrodnik, człowiek wykształcony, pełen otwartości i wrażliwości.

 

„Bronisław Świeykowski. Burmistrz dni grozy”

Pod takim tytułem miasto Gorlice i Gorlickie Centrum Kultury promowało projekt, który uzyskał wysokie dofinansowanie z Muzeum Historii Polski. 

Postać burmistrza Świeykowskiego idealnie nadawała się do tego, by przedstawić ją jako człowieka, który wyprzedzał swoją epokę. W ramach konkursu „Patriotyzm Jutra” możliwe będzie przypomnienie tej postaci nie tylko turystom i pasjonatom historii, ale także mieszkańcom. Jak wyjaśnia UM Gorlice:

Bronisław Świeykowski to nie tylko bohaterski burmistrz Gorlic z okresu operacji gorlickiej, ale także nietuzinkowa osobowość! Wkrótce przekonamy się o tym, oglądając ciekawy spektakl uliczny o życiu Księdza, słuchając audiobooka książki „Z dni grozy w Gorlicach”, biorąc udział w multimedialnym quizie i spotkaniu poświęconemu naszemu bohaterowi, a także dzięki mini muralom –  fragmentom wielkiej entomologicznej kolekcji Świeykowskiego, które ozdobią ściany gorlickich budynków!

Głównym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o ks. Świeykowskim – realizowane wydarzenia pozwolą na przekazanie historii w interesujący i nowoczesny sposób, przy aktywnym udziale mieszkańców.

 

Projekt „Bronisław Świeykowski. Burmistrz dni grozy” zakłada zróżnicowane działania, które mają utrwalić w pamięci współczesnych niezwykłego księdza i poszerzyć wiedzę o jego życiu wśród wszystkich zainteresowanych. Na projekt będzie składało się pięć obszarów działań:

 

1.„Miasto, które duszą całą ukochałem”

Zadanie obejmuje realizację spektaklu ulicznego, poświęconego życiu Świeykowskiego – przedstawi zarówno czasy przedwojenne, tragiczne wydarzenia I wojny światowej, jak i późniejszy okres. Spektakl odbędzie się w 3 miejscach naszego miasta.

2. „Je ne suis pas de ces gens, qui ont peur” – audiobook książki „Z dni grozy w Gorlicach”.

Książka wydaje się być wręcz obowiązkową lekturą dla każdego gorliczanina, który pragnie zgłębić historię swojego miasta. Audiobook dostępny będzie bezpłatne do pobrania ze strony internetowej, a także zostanie umieszczony do odsłuchu w popularnych serwisach.

3. "Otucha poczęła przejmować nasze dusze i serca…” – interaktywna lekcja historii

Lekcja będzie opierać się na treściach multimedialnych – uczniowie na tabletach będą na bieżąco odpowiadać na pytania zadawane przez prowadzącego. Pytania oraz wyniki rywalizacji będą wyświetlane na dużym ekranie, co umożliwi widowni włączenie się do zabawy. Celem konkursu jest zaangażowanie młodzieży i mieszkańców do głębszego poznania postaci ks. Świeykowskiego, poprzez ciekawą formę multimedialnej zabawy. Quiz sprawdzi wiedzę graczy o bohaterskim burmistrzu oraz Bitwie Gorlickiej. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo, dlatego każda zainteresowana osoba będzie mogła śledzić emocjonujące zmagania uczestników.

4. "Wszystkie te krzyże lżej mogłem znieść jako ofiary na ołtarzu miłości Ojczyzny” – spotkanie poświęcone ks. Świeykowskiemu

Spotkanie będzie miało formę krótkiego panelu z udziałem pasjonatów historii. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania i rozmawiać z prowadzącym i zaproszonymi gośćmi. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, bezpłatny i skierowane będzie do wszystkich zainteresowanych. Będzie także transmitowane na żywo, a zapis z niego dostępny będzie także po zakończeniu spotkania. Do filmu dodane zostaną napisy, aby umożliwić osobom niesłyszącym skorzystanie z materiału.

5. „Koniec naszej niedoli i niewoli!” – mini murale i pokaz archiwalnych fotografii

Na kilku budynkach w centrum miasta powstaną murale przestawiające po jednym okazie owadów z kolekcji bohaterskiego burmistrza Gorlic. Grafiki mają na celu zainteresować odbiorcę i zachęcić do poszukiwania i pogłębiania wiedzy na temat Świeykowskiego, nie tylko jako bohatera, ale także niezwykłej osobowości i miłośnika przyrody.

 

Dodatkowo na budynku ratusza przez kilka tygodni będą wyświetlane w dużym formacie zdjęcia archiwalne związane z życiem i działalnością ks. Bronisława Świeykowskiego!

 

Źródło info: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe