Burmistrz Świeykowski uczczony w niezwykłym spektaklu. To dopiero początek!

  • 23.08.2021, 14:03
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Burmistrz Świeykowski uczczony w niezwykłym spektaklu. To dopiero początek! Fot. UM w Gorlicach/relacja na fb
Miniony weekend obfitował w ciekawe wydarzenia, które zrealizowano m.in. w przestrzeni miejskiej. W ramach spotkań w teatrem, na gorlickich osiedlach i rynku miejskim zrealizowano niezwykły spektakl ku czci Burmistrza Dni Grozy, ks. Bronisława Świeykowskiego.

 

Spektakl uliczny inni niż wszystko, co do tej pory mogli oglądać Gorliczanie

Rynek stał się sceną, a muzyka, gra aktorska i efekty pirotechniczne stworzyły niezwykły klimat. Opowieść o ks. Bronisławie Świeykowskim przedstawiona przez teatr Terminus a quo zachwyciła.

Emocje, których dostarczył spektakl były intensywne. Była to podróż do przedwojennych Gorlic i czasów, gdy niezwykły burmistrz komisaryczny musiał zmierzył się z tragedią wojny. Bitwa pod Gorlicami i I wojna światowa niosła śmierć i zniszczenie, ale ks. Bronisław Świeykowski dawał ludziom nadzieję na to, że mimo ogromu zniszczeń, mają na swoim czele osobę zaufaną. Poświęcał co mógł, pomagał jak umiał.

Jego ślad pozostanie na zawsze w pamięci Gorliczan i w przestrzeni, którą ukształtowały jego czyny.

 

To dopiero początek realizacji projektu„Bronisław Świeykowski. Burmistrz dni grozy”

Przypomnijmy, że na projekt będzie składało się pięć obszarów działań:

1. „Miasto, które duszą całą ukochałem”

Zadanie obejmuje realizację spektaklu ulicznego, poświęconego życiu Świeykowskiego – przedstawi zarówno czasy przedwojenne, tragiczne wydarzenia I wojny światowej, jak i późniejszy okres. Spektakl odbędzie się w 3 miejscach naszego miasta.

 

2. „Je ne suis pas de ces gens, qui ont peur” – audiobook książki „Z dni grozy w Gorlicach”.

Książka wydaje się być wręcz obowiązkową lekturą dla każdego gorliczanina, który pragnie zgłębić historię swojego miasta. Audiobook dostępny będzie bezpłatne do pobrania ze strony internetowej, a także zostanie umieszczony do odsłuchu w popularnych serwisach.

 

 

3. „Otucha poczęła przejmować nasze dusze i serca…” – interaktywna lekcja historii

Lekcja będzie opierać się na treściach multimedialnych – uczniowie na tabletach będą na bieżąco odpowiadać na pytania zadawane przez prowadzącego. Pytania oraz wyniki rywalizacji będą wyświetlane na dużym ekranie, co umożliwi widowni włączenie się do zabawy. Celem konkursu jest zaangażowanie młodzieży i mieszkańców do głębszego poznania postaci ks. Świeykowskiego, poprzez ciekawą formę multimedialnej zabawy. Quiz sprawdzi wiedzę graczy o bohaterskim burmistrzu oraz Bitwie Gorlickiej. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo, dlatego każda zainteresowana osoba będzie mogła śledzić emocjonujące zmagania uczestników.

 

4. „Wszystkie te krzyże lżej mogłem znieść jako ofiary na ołtarzu miłości Ojczyzny” – spotkanie poświęcone ks. Świeykowskiemu

Spotkanie będzie miało formę krótkiego panelu z udziałem pasjonatów historii. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania i rozmawiać z prowadzącym i zaproszonymi gośćmi. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, bezpłatny i skierowane będzie do wszystkich zainteresowanych. Będzie także transmitowane na żywo, a zapis z niego dostępny będzie także po zakończeniu spotkania. Do filmu dodane zostaną napisy, aby umożliwić osobom niesłyszącym skorzystanie z materiału.

 

5. „Koniec naszej niedoli i niewoli!” – mini murale i pokaz archiwalnych fotografii

Na kilku budynkach w centrum miasta powstaną mini-murale przypominające o niezwykłych zainteresowaniach bohaterskiego burmistrza Gorlic.

 

Dodatkowo na budynku ratusza przez kilka tygodni będą wyświetlane w dużym formacie zdjęcia archiwalne związane z życiem i działalnością ks. Bronisława Świeykowskiego.

 

 

Źródło info: UM Gorlice

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe