Ruszył sezon wyprzedaży. Miejcie się na baczności!

 • 24.11.2021, 11:35
 • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Kobieta odbiera paczkę od kuriera Fot. ilustracyjne/freepik
Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na spore rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas zakupów przez internet, by nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.

 

Kupuj bezpiecznie w sklepach stacjonarnych

Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji musimy zachować podstawowe zasady ostrożności.

 • Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie więcej gotówki.
 • Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
 • Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.


Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie

Handel w sieci cieszy się niezmierną popularnością. Niestety pomimo wielu zalet zakupów przez internet musimy pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ cyberprzestępcy nie próżnują i co rusz wymyślają nowe metody, by nas oszukać. Aby nie stać się dla nich łatwym celem:

 • Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych korzystając z tabletu lub smartfona czy też z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
 • Często zmieniajmy hasła, które wprowadzamy logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
 • Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddajmy się presji czasu.
 • Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.
 • Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
 • Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie policję.

Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie zgłośmy się do najbliższej komendy policji.

 

Źródło info: KMP w Nowym Sączu

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe