Kontrole palenisk planowane w kolejnej gminie

 • 26.11.2021, 13:30
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kontrole palenisk planowane w kolejnej gminie Fot. haloGorlice
Najpierw pojawiła się informacja w gminie Sękowa, a teraz o planowanych kontrolach informuje także gmina Ropa. Na początku sezonu grzewczego urzędnicy upoważnieni przez gminę Ropa będą prowadzić planowe kontrole palenisk w gospodarstwach domowych. Uprawnienie to wynika z zapisów tzw. uchwały antysmogowej Województwa Małopolskiego.

 

Ostatnio informowaliśmy o kontrolach planowanych w Gminie Sękowa >>>Gmina Sękowa. Urzędnicy zapukają do niektórych domów i skontrolują paleniska

Podobnych kontroli powinni spodziewać się mieszkańcy Gminy Ropa. Są one konsekwencją przyjęcia tzw. uchwały antysmogowej (Uchwała Nr XXXII/451/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 23 stycznia 2017 r.) Chodzi o egzekwowanie ograniczeń i zakazów, które dotyczą spalania paliw, które mogą wpływać negatywnie na jakość powietrza w województwie.

W zakresie uchwały obowiązuje:

 • zakaz eksploatacji nowych instalacji spalania paliw stałych o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnym rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu,
 • zakaz spalania węgla o udziale frakcji 0-3 mm powyżej 15 % oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 %.

 

W związku z tym w najbliższym czasie mieszkańcy Gminy Ropa powinni spodziewać się kontroli prowadzonych przez upoważnionych urzędników. Będą mieli imienne upoważnienie Wójta Gminy do wejścia na teren nieruchomości i przeprowadzenia przedmiotowych kontroli. Będą one połączone z akcją informacyjną dotyczącą możliwości ubiegania się o dofinansowanie wymiany źródła ciepła oraz konieczności inwentaryzacji źródeł ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zakres kontroli obejmie przede wszystkim:

 • sprawdzenie przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej,
 • weryfikację zakazu spalania odpadów,
 • kontrole urządzenia grzewczego,
 • kontrole stosowanego paliwa.

Co przygotować do kontroli:

 • dokumentację techniczną kotła (jeśli się posiada),
 • instrukcja użytkowania, tabliczka znamionowa czy katalog producenta,
 • świadectwa jakości paliwa (certyfikat),
 • ewentualnie dowód zakupu paliwa.

 

Jednocześnie Gmina Ropa przypomina o obowiązku właściciela nieruchomości jest udostępnienie lokalu i uprawnieniach kontrolujących. Więcej przeczytacie o tym >>>na stronie gminy Ropa

 

Źródło info: UG Ropa

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Drwal
Drwal 26.11.2021, 21:01
Hmm. Jeśli ludzi będzie stać, to będą palić dobrej jakości paliwem, być może grzać elektrycznie i będzie czysto i ekologicznie. Gaz i elektryka są proste i bez mała bezobsługowe, a nikomu nie chce się chyba rąbać drewna i szuflować węgla w kotłowni. Niestety jest duże marnotrawstwo pieniędzy publicznych, skrajna nieudolność rządzących, chaotyczne decyzje ad hoc i ogólnie brak jakiegokolwiek "planu na Polskę". Prościej? Jak emerytka ma zapłacić rachunek za ogrzewanie? Już nadęci politycy z tej, czy tamtej opcji politycznej mówili, że "za 10 tysięcy można żyć na prowincji", czy " za 6 tysięcy pracuje złodziej lub idiota". Pierwsza pani Gersdorf o ile pamiętam, druga, to niejaka Bieńkowska. Jak to ma się do realiów?
Otóż, wedle nowych danych ( to akurat trzeba zweryfikować, bo są to dane wstępne ) wzrósł odsetek ludzi najuboższych w Polsce - nie wszyscy mieszkają w Warszawce! Sam mam blisko dwóch sąsiadów na rencie, którzy palą drewnem, bo ich zwyczajnie nie stać na węgiel! Ludzie w podeszłym wieku muszą rąbać co dzień drewno!
Co, w Wielkich Gorlicach jest inaczej? Ile samotnym emerytom zostaje pieniędzy po zapłaceniu leków, mediów, zrobieniu zakupów! Już tak cudownie mamy w Polsce, jak piszą niektórzy w komentarzach? Żeby nam przypadkiem szejkowie z Arabii Saudyjskiej nie zechcieli prosić o azyl, bo wszystkich nie pomieścimy...
ropczanka
ropczanka 26.11.2021, 20:43
Na jakiej podstawie urzędasy mogą wchodzić mi do domu no nie ma takiej możliwości no chyba że z nakazem prokuratora inaczej absolutnie nie, niby dlaczego mają mi przeszukiwać dom czy jestem o coś podejrzany jeśli tak to zgłosić na Policję to jest bezprawie zgłoszę to do TSUE
Podpis
Podpis 27.11.2021, 09:15
Zgłoś do TSUE, że jesteś uczciwym obywatelem, który nic złego nie zrobił i dlatego nie poddał się dobrowolnej kontroli czym ogrzewa dom i dlatego zgłosił to na policję a teraz oczekuje odszkodowania za walkę ze smogiem. Nie zapomnij wrzucić odpowiedzi do kolejnego komentarza :D
Ja
Ja 26.11.2021, 19:23
Gmina ropa to jeden wielki układ od zmiany wójta miało się to zmienić a okazuje się że pracownia gminy codzienne jeździ sobie gminnym autem do domu a ludzie za to płacą, czyżby wszyscy mieszkańcy ropy mogą korzystać z samochodu gminnego? Jeśli chodzi o opał to jedna wielka ściema dawniej ludzie palili drewnem węglem i żyli dłużej porostu chcą ludzi nabrać na gaz później cena gazu pójdzie 5 razy do góry i kogo będzie stać to będzie miał ciepło w domu a kogo nie to zamarznie w swoim domu.
Podpis
Podpis 27.11.2021, 09:12
Ciekawe, ja myślałem że Gorlice to jest układ układów w Małopolsce gdzie tematy takie jak rafineria to tylko początek serialu. Swoją drogą dziwi mnie, że jak ktoś widzi takie rzeczy i nie idzie z tym do nie pisowskich mediów. Oczywiście dużo lepiej pisać komentarze niż coś zrobić konkretnego, ale taką mamy mentalność :(

W tym magicznym dawniej gdzie paliło się drewnem, jedzenie było 100% naturalne bez konserwantów i nikt antybiotyków nie brał było tak cudownie tylko czemu średnia życia była dużo niższa niż teraz :)

Palenie odpowiedniej jakości czyli wysuszonym drewnem, w odpowiedniej jakości piecu to nie jest problem. Problem to palenie mokrym opałem oraz śmieciami.

Przestań siać panikę o cenach gazu. W tej chwili mamy anomalię, ale gaz to nie olej opałowy i to się uspokoi na wiosnę. Też mi się ta sytuacja bardzo nie podoba, ale absolutnie się nie zgadzam na kolejną teorię spiskową na ten temat.
MrRed
MrRed 26.11.2021, 17:59
do niektórych, powiedzmy sobie prostych ludzi inaczej jak osobiście nie uda sie dotrzec. niestety, popieram akcję
adam1
adam1 26.11.2021, 15:26
A czy nie lepiej obniżyć akcyzę i podatki na gaz? Będzie taniej to ludzie nie będą palić odpadami. Zwiększy się zużycie gazu to wpływy do budżetu z tego tytułu będą takie same albo nawet większe.
Podpis
Podpis 26.11.2021, 15:35
Kaczysta powiedział, że nie można obniżać wpływu do budżetu więc płacz i płać. Oczywiście to nie ma nic wspólnego ze stanem gospodarki oraz realną szansą na to, że nie dostaną środków z EU na odbudowę po pandemii.
Cypisek
Cypisek 26.11.2021, 14:59
Czy uchwała Sejmiku jest wystarczającą podstawą prawną do wejścia na teren prywatnej nieruchomości?
Podpis
Podpis 26.11.2021, 15:37
Czy smród palonego dywanu oraz siwy dym z komina jest wystarczający do tego żebyśmy przestali tolerować palenie śmieciami? Dla mnie sprawa jest jasna. Jak ktoś nie chce dobrowolnie otworzyć to urzędnicy NATYCHMIAST powinni dzwonić po policję i wchodzić do budynku, a potem prosto do kotłowni.
parafa
parafa 26.11.2021, 16:49
skad wiesz jaki jest smród palonego dywanu???musiałeś tak robic
Podpis
Podpis 27.11.2021, 09:04
Każdy, kto chociaż raz w życiu stanął przypadkiem obok takiego domu gdzie się pali dywanami będzie od razu wiedział co jest grane a zapach zapamięta do końca życia.
Uczony
Uczony 26.11.2021, 22:18
Technika idzie ostatnio bardzo do przodu :D Może jest po prostu sensoryczny "wzorzec palonego dywanu" na stronach internetowych Klubu PiS ;P [email protected]ąchaj.Dywan.com

Pozostałe