Mało internetu w smartfonie? Oto, jak zmniejszyć jego zużycie

  • 24.05.2022, 13:36
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

kobieta przeglądająca internet w swoim telefonie Fot. materiały partnera
Internet mobilny w smartfonie niestety bywa tak intensywnie wykorzystywany, że jego zużycie następuje zaskakująco szybko. Regularne oglądanie klipów video, wysyłanie zdjęć, używanie dziesiątek aplikacji – to prowadzi do sytuacji, w której sieć mobilna w smartfonie może się szybko skończyć. Co zrobić, żeby to zmienić?

 

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym limit danych w ramach abonamentu powinien wystarczyć na niego dłużej. Na co warto w tym kontekście zwrócić uwagę?

 

Korzystanie z sieci bezprzewodowej

Nie obawiaj się sieci Wi-Fi - jeśli masz możliwość korzystania z nich, podłączaj się właśnie pod tego typu łącze. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych źródeł, do których masz zaufanie. Nie chodzi więc o sieci Wi-Fi w galerii handlowej – tego raczej unikaj. Jeśli jednak często bywasz u rodziny lub przyjaciół, podłącz się do ich Wi-Fi, dzięki czemu nie będziesz narażać systemu swojego telefonu na ciągłe używanie pakietów LTE. Podobne uwagi dotyczą np. sieci w pracy – pod warunkiem, że jest ona zabezpieczona i np. nie posłuży do przejmowania danych z telefonów pracowników.

 

Pakiet z nielimitowanym internetem

To oczywiście najprostsze rozwiązanie - wystarczy zamienić standardowy pakiet LTE na internet bez limitu, a wszelkie obawy o wyczerpanie sieci znikają. Często klienci obawiają się wysokiej ceny takiej usługi. Nieograniczony internet mobilny nie musi być jednak wcale drogi. Do sprawdzenia, ile kosztuje taki abonament świetnie sprawdzają się porównywarki cenowe. Np. w serwisie PanWybierak.pl można szybko i łatwo zweryfikować, która firma zapewnia internet mobilny bez limitów i w jakiej jest on cenie.

 

Redukcja danych przez internet

Czy wiesz, że przeglądarki internetowe umożliwiają system opcję oszczędzania danych? To rozwiązanie, dzięki któremu system dokonuje kompresji zawartości witryn tak, by przy następnej odsłonie nie dochodziło do pełnego poboru danych. To doskonały sposób na to, by zmniejszyć pobór MB w sytuacji, gdy regularnie odwiedzasz konkretną stronę internetową.

 

Zmniejszenie wielkości pobieranych multimediów

Ciekawym rozwiązaniem jest ograniczenie pobieranych zdjęć przez internet. Można wskazać przeglądarce i systemowi, by samoczynnie ładowały się grafiki tylko niewielkie. Większe - a więc obciążające pakiet LTE - robiłyby to wyłącznie pod kontrolą użytkownika. Wystarczy w ustawieniach ustawić tego rodzaju optymalizację, aby mieć lepszą kontrolę na zużyciem sieci w smartfonie.

 

Ustawienie limitu danych

Niewiele osób wie, ile internetu pobierają konkretne aplikacje internetowe. Dobrze w tym kontekście ustawić sobie wewnętrzne ograniczenia, dzięki którym smartfon zaalarmuje np.. wtedy, gdy dojdzie do przekroczenia granicy 2 GB. Wtedy dana osoba wie, że dalsze korzystanie z sieci jest – owszem - możliwe, ale będzie oznaczało już dodatkowe opłaty do abonamentu. To doskonały sposób na kontrolę zużycia multimediów wtedy, gdy uwielbiasz np. oglądać Netflix podczas podróży.

 

Aktualizacje przez sieć bezprzewodową

Poważnym błędem jest aktualizowanie smartfona i pobieranie dużych ilości danych bez podłączenia pod Wi-Fi. To potrafi błyskawicznie wyczerpać nawet całkiem spory pakiet danych. Nie masz sieci stałej w domu? Poczekaj z aktualizacją, aż będziesz np. w biurze lub na uczelni i skorzystasz z możliwości sieci bezprzewodowej.

 

 

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe