Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Urlop zaczyna się tutaj! Już w sobotę wielkie otwarcie! – wakacje.pl | Gorlice, ul. Sienkiewicza 2
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A
Reklama X edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza w Karpackiej Troi 19-21 sierpnia 2022

Witamy Was chlebem, solą i szczepionką. Presja rośnie?

Oceń

W czasie najbliższych dożynek z pewnością jest coś, co przykuło uwagę wielu z Was: możliwość szczepienia. W niektórych przypadkach informacja ta jest tak silnie eksponowana, że wydaje się przesłaniać same imprezy towarzyszące dożynkom w poszczególnych gminach.
Witamy Was chlebem, solą i szczepionką. Presja rośnie?
Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Pod wczorajszym wywiadem z mężczyzną, który postanowił nie poddać się szczepieniu, prowadziliście bardzo interesującą dyskusję. W jej centrum stał problem: czy szczepienie się jest rzeczywiście kwestią odpowiedzialności zbiorowej czy też powinniśmy przyjąć perspektywę pojedynczej osoby i właśnie nią się kierować? Czy interes jednostki jest ważniejszy niż interes zbiorowości czy w tym przypadku nie możemy tego w taki sposób przedstawiać?

 

Samorządy zachęcają jak umieją

W czasie czekających nas dożynek uczestnicy imprez będą mogli skorzystać z zaproszenia do szczepienia jednodawkowym produktem Johnson&Johnson. Mimo, że to tylko zachęta i podkreślana jest dobrowolność szczepienia, presja wydaje się coraz większa.

Liczby mówią same za siebie: tempo szczepień spada. Na stronie rządowej liczby zmieniają się nieznacznie. Pojawił się bardzo ciekawy wskaźnik związany z dynamiką szczepień w poszczególnych gminach.

Sprawdzamy dane aktualne na godzinę 13 (13 sierpnia):

 1. miasto Gorlice – 42% zaszczepionych pełną dawką (przyrost osób w pełni zaszczepionych od 1 sierpnia: 0,87)
 2. gmina wiejska Gorlice – 34,7% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,07)
 3. gmina Sękowa – 36% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,46)
 4. gmina Biecz – 31% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,53)
 5. gmina Uście Gorlickie – 30,1% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,28)
 6. gmina Bobowa – 33,2% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 2,55)
 7. gmina Łużna – 31,4% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,49)
 8. gmina Lipinki – 28,3% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 0,9)
 9. gmina Moszczenica – 29,3 zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,21)
 10. gmina Ropa – 25,1% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 0,99)

 

Nie działa ani kij ani marchewka?

Magicznego poziomu 70% wyszczepionych na razie nie udało się osiągnąć w żadnej gminie. Najbliżej są obecnie Podkowa Leśna, Warszawa i Poznań (gminy miejskie). W trzech gminach w Polsce nie osiągnięto jeszcze poziomu 20% wyszczepionych: to gminy wiejskie: Czarny Dunajec, Biały Dunajec i Jeżowe). Nie zachęcają nagrody rzeczowe ani finansowe. Niedawno pojawił się kolejny pomysł: zachęta do szczepienia nie ma wychodzić od rządu czy samorządowców, ale najbardziej zaufanych członków społeczności: druhów OSP.

Jak czytamy na stronie Konkursu #SzczepimySie z OSP:

#SzczepimySię z OSP

Program #SzczepimySię z OSP składa się z 3 części:

 • Premia na Start: 3 tys. zł dla jednostki OSP za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką.
 • Premia za Szczepienia OSP: 20 lub 40 zł (w zależności od wieku zaszczepionej osoby) dla OSP za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby.
 • Konkurs OSP na Medal #SzczepimySię: ogólnopolski konkurs na 300 najlepszych jednostek OSP według liczby zrealizowanych szczepień.

 

W konkursie zdecydowała się wziąć udział także jednostka z naszego powiatu: OSP Uście Gorlickie. Na razie na stronie konkursu widzimy tylko 44 jednostki, które punktowały w konkursie. Paradoksalnie zaś: im mniej uczestników, tym większa szansa, że właśnie do naszych ochotników trafią nagrody finansowe. Konkurs potrwa do końca października 2021 r. Trudno się dziwić uczestnikom: członkowie OSP zabiegają o środki na swoją działalność wszelkimi możliwymi sposobami. Czy ten pomysł pozwoli jednak w istotny sposób zwiększyć poziom wyszczepienia w poszczególnych gminach?

Nowe pomysły obijają się o mur decyzji, które w większości przypadków zostały już podjęte. Kolejne projekty i propozycje związane ze szczepieniami pojawiają się praktycznie z dnia na dzień.

Ostateczne jednak rozwiązania są tylko dwa: szczepimy się bądź nie.  Nadal w pełni dobrowolnie, nadal w poczuciu wolności, ale z narastającym poczuciem presji i niepewności: jakie jeszcze metody przekonywania można będzie wykorzystać, by przekonać nieprzekonanych?

 

Źródło info: www.gov.pl


Napisz komentarz
Komentarze
nie szczepić się 16.08.2021 08:59
...pewnie jest więcej osób w Gorlicach i nie tylko ale ja znam cztery osoby które przyjeły dwie dawki szczepionki i nie mają przeciw ciał i jedna osoba mozna powiedziec "publiczna" z Gorlic po przyjeciu szczepienia jest w ciężkim stanie organizm przestał produkować szpik /białe krwinki a lekarze rozkładają ręce..szczepionki są nie przebadane,nie jest podany skład a nie każdy organizm toleruje szczepionki.....jak u lekarza dostaje sie jakiś antybiotyk to jest najpierw diagnoza na co pacjent jest uczulony a tu byle zaszczepic na ulicy na rynku i w kosciele

Stop 15.08.2021 20:49
STOP przymusowi szczepień, STOP segregacji sanitarnej. Obudź się Polsko. Stop compulsory vaccination. Stop sanitary segregation. Wake up Poland.

Darek 14.08.2021 11:24
Jestem zaszczepiony. Nic mi nie jest poza tym, że czuję ulgę, że nie umrę na Covid-19. Uważam w sprawie szczepień nie ma demokracji. Niestety niezaszczepiona większość ludzi myli się i nie ma racji i naraża innych na chorobę a może nawet śmieć. Należy się szczepić. Mamy bezpieczne i nowoczesne szczepionki.

Zen 14.08.2021 21:12
A jakie masz dowody na to że są bezpieczne np. w perspektywie roku, dwóch lat, trzech , pięciu?

Darek 17.08.2021 15:31
W czasie szczepienia dostałem ulotkę nt. szczepionki. Szczepionka jest po badaniach naukowych, ma wszelkie atesty. Tak jak każdy dopuszczony do użytku lek np. paracetamol.

ej naiwni 17.08.2021 16:02
Dali ci co chcieli..a masz na ulotce skład szczepionki?????.a na paracetamolu jeszcze napisali przeciwskazania kto może a kto nie może

strona wuwuwu 17.08.2021 16:11
Według Europejskiej Agencji Leków EMA szczepionki mają dopuszczenie warunkowe (conditional marketing authorisation procedure).

nie szczepić się 16.08.2021 09:02
skoro zaszczepiony to teraz idż się przebadać niech ci sprawdzą czy masz przeciwciała a tego nikt nie robi

lukasz 19.08.2021 18:03
takie bezpieczne i przebadane ze moja siostra prwie zycie stracila dziekuje bardzo dobe po zaszczepieniu stracila wzrok miala problemy z oddychaniem w szpitalu( w Warszawie ) rece rozlozyli i uslyszala ze skoro podpisala dobrowolnie zgode na szczepienie to nic nie poradza bo sami tak naprawde nie wiedza jak ona dziala cale szczecie po tygodniu doszla do ssiebie ale odszkodowania nie dostanie bo za krotko lezala w szpitalu

MrRed 13.08.2021 18:34
wystarczy, ze za kolejne kontrole, badania i pozostawanie "wolnym" trzeba będzie płacić. taka prawda, kto chciał, już się zaszczepił, a jeśli rzeczywiście okaże się, że jesienią będzie kolejna fala zachorowań, to właśnie finansami najłatwiej będzie "przekonać". i tak źle i tak niedobrze. rozumiem i szczepiących się i tych nieszczepiących się. ale uważam, ze kazdy powinien sam wybrać.

adam1 13.08.2021 18:04
Covidowcy, chcecie stalinizmu, dyskryminacji, terroru i segregacji? Zapraszam do Korei Płn . Rząd jeżeli chce wprowadzać obostrzenia zgodnie z prawem to musi wprowadzić jeden ze stanów nadzwyczajnych zgodnie z Konstytucją: wojenny, wyjątkowy albo klęski żywiołowej. Jeśli tego nie zrobi to wszystko jest nielegalne

paw 13.08.2021 22:26
na jakiej podstawie taki stan wprowadzi na sfalszowanych testach? :) pandemie to mamy chorob nowotworowych wczoraj podawali ze 1/4 pacjentow to nowotwory i ze dla 1/3 jest juz zapozno to jest tragedia a nie wirus ktory jest tylko w tv

adam1 14.08.2021 15:05
W Polsce dziennie diagnozuje się prawie 500 przypadków chorób nowotworowych. Dziennie na raka umiera około 270 osób. To jest prawdziwa pandemia, a nie covid. Dlaczego o tym się nie mówi?

T 15.08.2021 22:16
Bo większe korzyści osiąga się z istnienia raka i jego leczenia niż z wynalezienia skutecznej na niego szczepionki. W przypadku Covid-19 najwyraźniej o wiele korzystniej jest nie leczyć tylko szczepić.

foliarz 14.08.2021 03:44
Widziałem projekty in-vitro. Dzieci przyszłości nie będą np. się rodzić w patologicznych rodzinach, zaś MK ULTRA w każde chwili u zaszczepionego może zrobić z niego samobójce lub morderce. Zombie październik uchwała Illinois 0030. Polecam serię filmow ZAGINIENI NA ALASCE.

lol 13.08.2021 15:10
Nieprzekonanych przekona tylko Charon a reszta będzie żyła dlugo i szczesliwie. Doraźnie zakaz wstępu dla niezaszczepionych do każdego urzędu i miejsca publicznego.

Szczypawki tylko dla chętnych 13.08.2021 19:21
Blahahaha nigdy to się nie stanie to raz, a dwa, zobaczymy ile pożyjecie za parę lat. Pozdrawiam

lol 13.08.2021 19:41
Pogadaj z kamieniarzem żeby ci na płycie wyskrobał respirator na pamiątkę twojej mundrości.

olga 13.08.2021 22:28
jedz do izraela tam wyszczepieni choruja na potege zobacz jak cudowne szczepionki dzialaja jak ci ludzie maja obnizone swoje naturalne przeciwciala wtedy sie przekonasz komu wczesniej wyskrobia na plycie....

lol 14.08.2021 11:29
przestań czytać pseudo teorie spiskowe tylko sprawdź ile zaszczepionych osób zmarło na covid i wtedy może coś do ciebie dotrze.

Xx 13.08.2021 23:29
Dlaczego zakaz? Zaszczepieni są podobno odporni więc nie mają czego się obawiać a niezaszczepieni idą do "urzędu czy miejsca publicznego" na własną odpowiedzialność.

lol 14.08.2021 11:27
Dlatego, że osoby zaszczepione są dużo mniejszym zagrożeniem niż zafoliowani płaskoziemcy, którzy w żaden sposób nie kontrolują tego czy kogoś zarażą czy nie. A na własną odpowiedzialność to sobie mogą wchodzić do szamba a nie miejsc publicznych.

Styks 15.08.2021 20:43
Paruwo

T 15.08.2021 22:22
Zagrożeniem "dużo mniejszym" od jakiego "dużo większego" i dla kogo? Chyba dla niezaszczepionych, więc na logikę to zaszczepieni powinni trzymać się z dala od miejsc publicznych. Niezaszczepiony jak się zarazi, to albo zachoruje, albo umrze, albo nie stanie mu się kompletnie nic, tym bardziej zaszczepiony. W jaki sposób zaszczepiony kontroluje czy kogoś zaraża czy nie? Ze szczepionką podają jakiś wskaźnik fluorescencyjny? Bardzo trudno zrozumieć meandry rozumowania fanatyków szczepień.

borys 19.08.2021 18:06
idz to poweidz w izraelu :) tam choruja tylko zaszczepieni

Styks 15.08.2021 20:42
Psie Waruj

ReklamaPowiat Gorlicki zaprasza osoby z niepełnosprawnościami do udziału w finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pilotażowym programie „Aktywny Samorząd” 2022
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023
a