Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Suplementy diety zanieczyszczone tlenkiem etylenu

Podziel się
Oceń

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę REGIS Sp. z o.o. wycofaniu dystrybuowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Suplementy diety zanieczyszczone tlenkiem etylenu

Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

  • Komunikat GIS dotyczący wycofania suplementów diety

  • Informacje przekazane przez producenta firmę REGIS Sp. z o.o.

  • Tlenek etylenu w żywności i suplementach diety

  • Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy?

 


Komunikat GIS dotyczący wycofania suplementów diety

W związku z powyższym firma, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od dostawcy surowca, zablokowała partie produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika.
Firma zdecydowała też o konieczności wycofania nw. partii produktów, wprowadzonych już do obrotu.

Dotyczy tylko i wyłącznie poniżej wskazanych partii produktów:

 

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Firma REGIS Sp. z o.o. rozpoczęła proces wycofywania wyżej wskazanych partii suplementów diety. Wszyscy odbiorcy zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i konieczności wycofania tych produktów. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania prowadzony przez przedsiębiorcę.

 

Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy spożywać partii wyrobów określonych w tym komunikacie.

 

Informacje przekazane przez producenta firmę REGIS Sp. z o.o. :

Wyjaśniamy, że tlenek etylenu nie jest i nigdy nie był stosowany w produkcji naszych suplementów diety. Jest on zwykle używany w farmacji oraz w przemyśle spożywczym do czyszczenia (sterylizacji) ekstraktów roślinnych. W/w produkty zostały wyprodukowane z surowca spełniającego parametry jakościowe (dostawca surowca przedstawił stosowny certyfikat jakościowy).

Ze względu na fakt, że posiadamy dwa sprzeczne wyniki badań dla tej samej partii surowca – jeden jest pozytywny (tzn. że surowiec nie zawiera tlenku etylenu), drugi negatywny, prowadzimy postępowanie wyjaśniające. Jednakże z uwagi na dobro klientów już na tym etapie wycofujemy w/w produkty z rynku.

 

Tlenek etylenu w żywności i suplementach diety

Tlenek etylenu (epoksyetan) jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji.

Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia o wycofaniu różnych produktów spożywczych ze względu na ich zanieczyszczenie tlenkiem etylenu. Coraz częściej dotyczy to suplementów diety.

Początkowo tlenek etylenu był głównie wykrywany w ziarnie sezamu. Aktualne badania laboratoryjne potwierdzają jego obecność w przyprawach, wieloskładnikowych produktach przetworzonych oraz suplementach diety. Przykładowo w okresie od września 2020 roku do listopada 2021 roku w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) pojawiło się aż 711 powiadomień dotyczących stwierdzonej obecności pozostałości tlenku etylenu w produktach.

Problem jednak może mieć znacznie szerszy charakter, ponieważ tlenek etylenu jest wykrywany w substancjach dodatkowych do żywności takich jak mączka drzewa świętojańskiego (E410) oraz guma guar (E-412). Te dwa stabilizatory i zagęstniki są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, co oznacza, że teoretycznie substancja może znaleźć się niemal wszędzie...

 

Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy?

Tlenek etylenu jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Szeroko wykorzystywany w przemyśle chemicznym jako półprodukt do syntezy różnych związków, a także do gazowej sterylizacji sprzętu medycznego i materiałów opatrunkowych oraz podczas konserwacji np. przedmiotów muzealnych: książek, ubrań czy futer.

Jak zatem tlenek etylenu trafia do żywności czy suplementów diety? Według informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego prawdopodobnie tlenek etylenu jest wykorzystywany w państwach trzecich jako środek bakterio i grzybobójczy.

W dodatku tlenek etylenu nie zmienia smaku, wyglądu ani wilgotności produktu. Mogłoby wydawać się, że jest to doskonały środek do konserwacji, ale...

Tlenek etylenu jest związkiem rakotwórczym, mutagennym oraz szkodliwie działającym na rozrodczość, a jego stosowanie w przemyśle spożywczym jest w Unii Europejskiej zabronione od prawie 30 lat.

 

 

 

Źródło info: GIS  


Napisz komentarz
Komentarze
. 10.02.2022 16:45
takie tabletki jak jacyś "sportowcy" kupili to dawno je już skonsumowali

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”