Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Studiuj w Jaśle • TRWA REKRUTACJA 2022/23• Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi | Filia w Jaśle
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Służby w gotowości. W dwóch miejscach w Małopolsce wykryto śnięte ryby

Oceń

Na polecenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące stwierdzonych w Małopolsce przypadków śniętych ryb.
Służby w gotowości. W dwóch miejscach w Małopolsce wykryto śnięte ryby
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

 

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele: Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie, Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie, powiatu wadowickiego, gminy Mucharz oraz miasta Krakowa.

Jedno ze zdarzeń dotyczy Jeziora Mucharskiego, drugie – stawu w Krakowie przy ul. Falistej. Skala w obu przypadkach – w ocenie służb – nie była duża. W Jeziorze Mucharskim to około 140 śniętych ryb niewielkich rozmiarów, w Krakowie – około 350 okoni o wielkości około 15 cm.

Jak potwierdziły służby uczestniczące w posiedzeniu, sytuacje te związane były z przyczynami naturalnymi, przede wszystkim wysokimi temperaturami wody. Nie potwierdzono zanieczyszczeń chemicznych.

W działaniach sprawdzających uczestniczą pracownicy Wód Polskich, WIOŚ, sanepidu i Państwowej Straży Rybackiej. W badania zaangażowana jest także Inspekcja Weterynaryjna. Monitoring, z wykorzystaniem specjalistycznych łodzi i dronów, prowadzi straż pożarna oraz policja. Wojewoda polecił służbom prewencyjne kontrole miejsc w Małopolsce, w których w latach ubiegłych były stwierdzone zanieczyszczenia i występowały śnięte ryby.

 Trzymamy rękę na pulsie, stąd posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zawsze kluczowe jest laboratoryjne zbadanie próbek. W obu sytuacjach na terenie Małopolski nie ma potwierdzenia, by były to czynniki chemiczne. Postępujemy zgodnie z przewidzianymi procedurami. Polecam wszystkim służbom dokładny monitoring, ścisłą współpracę i bieżącą wymianę informacji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Źródło info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Napisz komentarz
Komentarze
Jurek 18.08.2022 07:36
Śnięte ryby na białej koło Tarnowa to nie naturalne przyczyny i ryb podlo sporo więcej

ja 16.08.2022 15:09
Z POWODU upałów wytworzyły się toksyczne glony i cały problem ze śniętymi rybami (takie przypadki juz dawno ludzie mieli w przydomowych oczkach , stawach)i nie żadna chemia , żadna rtęć.....natura sama robi porządek

Podpis 16.08.2022 17:18
Kolejna opinia eksperta, który porównuje płynącą rzekę do stojącego przydomowego oczka o głębokości max 1,5 metra. Ręce opadają.

kak 17.08.2022 10:35
a ty jak morawiecki czyli wina tuska

Ula 16.08.2022 20:43
A ptactwo i bobry to też z upałów padają?

Żarłacz 17.08.2022 07:48
Sęk w tym, że w takim przypadku woda byłaby niedotleniona, a w tej sytuacji występuje wysokie natlenienie

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023