Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej przy ul. Legionów w Gorlicach, Galeria Gorlicka - Twoje Miejsce na Zakupy
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80

Mniej zabitych, więcej rannych. Policyjne podsumowanie 2022 roku

Podziel się
Oceń

Pojawiają się już pierwsze dane dotyczące całościowego podsumowania minionego roku. Oto dane z małopolskich dróg: było bezpieczniej niż rok wcześniej, a w perspektywie pięciu lat zmiana jest bardzo wyraźna.
Mniej zabitych, więcej rannych. Policyjne podsumowanie 2022 roku

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Jak poinformowali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Małopolsce, w skali naszego województwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku doszło do 2217 wypadków.  

W zdarzeniach tych zginęło 102 osoby, a 2608 osób zostało rannych. 

Doszło do ponad 26 tys. kolizji. Dokładnie było ich 26713. 

 

Wypadków śmiertelnych mniej niż w 2021 roku

Policjanci piszą wprost: pod względem wypadków śmiertelnych na małopolskich drogach było bezpieczniej niż rok wcześniej.
Liczba wypadków w porównaniu z rokiem 2021 spadła o 27 (czyli o spadek o 1,2%), a liczba osób zabitych w wyniku wypadków to spadek o 42 (czyli o 29,2% w porównaniu do roku 2021). Zwiększyła się liczba osób rannych (wzrost o 13 czyli +0,5 % w stosunku do roku 2021).

 

Kto najczęściej ginie na polskich drogach?

W 2022 roku największą grupą osób, które ginęły na drogach w następstwie zdarzeń drogowych byli kierujący pojazdami. Kierowców, którzy stracili życie w wypadkach drogowych w 2022 roku było 54 (czyli 52,9% ogółu osób, które zginęły na drogach). 

Drugą grupą osób, które najczęściej traciły życie w wypadkach drogowych byli piesi. Było ich łącznie 28 (czyli 27,5% ogółu osób, które zginęły na drogach). Trzecią grupą osób, które najczęściej stawały się ofiarami wypadków drogowych byli pasażerowie. Było ich 20 (19,2% ogółu ofiar wypadków drogowych).

 

Kto jest najczęściej sprawcą wypadków drogowych?

Tutaj policyjne statystyki są wyjątkowo jednoznaczne: głównymi sprawcami wypadków byli kierowcy. Reguła ta znalazła zastosowanie aż w 90,3% wszystkich zdarzeń tego typu! 

Najczęściej, jako przyczynę wypadków wskazywano niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. 
Łącznie w 2022 roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymywali prawa jazdy aż 1421 razy. 

 

To badanie przeprowadzono ponad milion razy!

Policjanci nie stosowali względem pijanych kierowców żadnej taryfy ulgowej. Badanie zawartości alkoholu w organizmie przeprowadzono w 2022 roku na małopolskich drogach ponad milion razy (przebadano dokładnie 1 000 740 kierujących). 

Niestety, badanie pozwoliło to ujawnić aż 3905 osób, które postanowiły poprowadzić swój pojazd w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu. 

 

Stopniowo zachodzą ogromne zmiany

Policjanci kończą swoje podsumowanie pochwałą:

Warto podkreślić, że na przestrzeni 5 lat, tj. od 2018 do 2022 roku stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym uległ znacznej poprawie bowiem:

  • liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 1188 co stanowi 34,9 % spadek (z 3405 do 2217);
  • liczba zabitych uległa zmniejszeniu o 121 co stanowi 54,3 % spadek (z 223 do 102);
  • liczba rannych uległa zmniejszeniu o 1397 co stanowi 34,9 % spadek (z 4005 do 2608).

 

Udało się też znacząco poprawić sytuację pieszych. Liczba zabitych w tej grupie spadła z 87 osób w 2018 roku do 28 w 2022 (co stanowi spadek o 67,8%).

 

Źródło info: malopolska.policja.pl

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej przy ul. Legionów w Gorlicach, Galeria Gorlicka - Twoje Miejsce na Zakupy
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama