Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
ReklamaWakacje.pl Gorlice, ul. Sienkiewicza 2 - tel. 514 298 136 - OFERTY ZIMA 2025/26 już dostępne
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80
Reklama Życzymy Wam, aby te Święta Bożego Narodzenia były pełne ciepła, spokoju i rodzinnej atmosfery. Niech magia wigilijnego wieczoru przyniesie radość, a świąteczne dni będą czasem odpoczynku i refleksji. Oby nadchodzący Nowy Rok był czasem realizacji marzeń, sukcesów i wielu niezapomnianych chwil. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Baku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Niech narodzenie Chrystusa wniesie w codzienność radość, spokój i odnowioną nadzieję, a dom wypełni miłością, która jednoczy i umacnia. Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen dobra, ciepła rodzinnych spotkań oraz wewnętrznego światła, któe prowadzi przez cały nadchodzący rok. Składa Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego

W Gorlickiem dron będzie pomagał zapobiegać podpaleniom

Podziel się
Oceń

Mimo licznych apeli, w ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do bardzo wielu pożarów suchych traw i łąk. W Gorlickiem zapobiegać takim zdarzeniom pomaga dron!
W Gorlickiem dron będzie pomagał zapobiegać podpaleniom

Autor: KPP Gorlice/halogorlice.info ©

 

W minionym tygodniu wykwalifikowani funkcjonariusze z naszego Komendy Powiatowej Policji kontrolowali kolejne obszary, które mogły być zagrożone podpaleniami. Badano ryzyko podpalenia łąk i suchych pozostałości roślin. O tym, że takie działanie ma znaczenie przekonywaliśmy się ostatnio wielokrotnie. Niemal nie było dnia, w którym nasi strażacy i druhowie nie wyjeżdżaliby do płonących łąk.

By ograniczyć zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi w kontrolę obszarów szczególnie zagrożonych podpaleniami włączyli się gorliccy policjanci. Wyruszyli w teren zabierając zaawansowanego technologicznie drona. Tam, gdzie w przeszłości już dochodziło do podpaleń traw prowadzili kontrole.

Dzięki posiadaniu takiego sprzętu na wyposażeniu funkcjonariusze mogą ze znacznej odległości  jednocześnie kontrolować duży obszar terenu. 
 

Ponieważ dron porusza się właściwie bezgłośnie i posiada bardzo dobrą kamerę daje duże możliwości w zakresie ujawniania osób dopuszczających się nie tylko podpaleń, ale także innych naruszeń przepisów prawa.

 

Dzięki dronowi możliwe jest nie tylko kontrolowanie aktualnego stanu miejsca, ale także badanie rozwoju sytuacji w momencie, w którym zagrożenie już by wystąpiło, np. kontrolowanie rozwoju pożaru, a dzięki temu wspieranie akcji gaśniczej. Możliwości drona pozwalają także na to, by w sytuacji, w której dochodzi do podpalenia, można było szybko dokonać przeglądu terenu i utrwalić na nagraniu obecne w regionie osoby, które mogą odpowiadać za to działanie.

Policjanci już teraz zapowiadają, że dotychczasowe akcje z dronem będą powtarzane. 

Ma to ograniczyć ryzyko kolejnych podpaleń oraz wspomagać policjantów w ujawnianiu osób, które dokonują ich podpaleń. 

Niestety, jak się przekonaliśmy  w ostatnich tygodniach, wypalanie traw pozostaje ogromnym problem w naszym regionie. Co gorsze, do podpaleń dochodziło także w szczególnie wietrzne dni, a to powodowało błyskawiczne i niekontrolowane rozprzestrzenianie się pożarów. Strażacy mieli ręce pełne roboty. Zniszczenia ekosystemu nie są w takich przypadkach szacowane. Na szczęście w obecnym sezonie nikt nie ucierpiał w wyniku tych podpaleń.

Czy włączenie się w działania profilaktyczne policjantów ograniczy pokusę?

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Napisz komentarz

Komentarze

MirekEM 27.03.2023 13:38
Większego idiotyzmu nie słyszałem, a co będą robić dronem jak skończy się sezon wypalania traw? Rozpocznie się sezon polowań na przejścia dla pieszych jak w Jaśle? Czy może wreszcie nie będą się czaić za banerem, na Dukielskiej koło ARPI wieczorem, nadrabiając braki w wystawionych mandatach w piątkowy wieczór? Kolejne wyrzucone w błoto pieniądze, ale to chyba już się robi taka narodowa tradycja. KUPMY SE DRONA BO ONI TEŻ MAJO.

adam1 27.03.2023 12:55
Pożary to tylko pretekst. Nikogo nie złapią. Będzie za to totalna inwigilacja, będą nas podglądać z góry i wiedzieć dokładnie co robimy.

Amstat 27.03.2023 11:13
Proszę o przedstawienie cotygodniowego harmonogramu lotów tegoż ustrojstwa bym mógł bezpiecznie poruszać się bez narażania swojego życia lub zdrowia.

ja 27.03.2023 10:49
zanim dron nadleci to podpalacz ucieknie

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia wilka Wilk w przysiółku Podwójtowie porwał psa. Zabezpieczcie zwierzęta i gospodarstwa przed drapieżnikiem Przed momentem odebraliśmy poruszający telefon od jednej z naszych czytelniczek z Libuszy, z przysiółka Podwójtowie, w powiecie gorlickim. Kobieta zadzwoniła roztrzęsiona, bo – jak relacjonuje – dziś kilkadziesiąt minut wcześniej, około godz. 16 pod jej dom podszedł wilk i porwał psa. To zdarzenie, choć dotyczy konkretnego miejsca, brzmi jak ostrzeżenie dla wielu mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie domy stoją na otwartym terenie, a posesje bywają nieogrodzone.Data dodania artykułu: 22.12.2025 18:34Liczba komentarzy artykułu: 4Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia dom rozświetlony światełkami Dom gorlickich Griswoldów znów rozświetlony [FOTO] Na ul. Stróżowskiej w Gorlicach znów zrobiło się jasno jak w filmie. „Chatka gorlickich Griswoldów” została rozświetlona i od razu zaczęła przyciągać wzrok kierowców przejeżdżających tą trasą.Data dodania artykułu: 24.12.2025 18:39Liczba komentarzy artykułu: 6Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9zdjęcie przedstawia dwóch chłopców idących w komeżkach po ulicy miasta Rozpoczyna się wizyta duszpasterska w parafiach Gorlic [PORZĄDEK KOLĘDY] Społeczność parafian w Gorlicach poszukuje już informacji, gdzie i o której godzinie pojawią się księża w ramach wizyty duszpasterskiej. Poniżej publikujemy porządek kolędy w mieście dla parafii, które udostępniły harmonogram. W przypadku dwóch wspólnot na oficjalny plan nadal czekamy, dlatego warto śledzić ogłoszenia parafialne i komunikaty w gablotach.Data dodania artykułu: 26.12.2025 11:36Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12