Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Lokalna wspólnota AA jest szansą dla nadużywających alkoholu

Podziel się
Oceń

3000 mityngów tygodniowo, mnóstwo spotkań online, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, ludzie z każdej grupy społecznej – AA codziennie pomaga uzależnionym uwolnić się od choroby i żyć bez alkoholu.
gorlickie podcienia, pod jednym z filarów stoją tyłem dwie osoby, obok nich stoi butelka wina
Na gorlickich podcieniach przy Rynku

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Kilka słów o AA

Anonimowi Alkoholicy (AA, z ang. Alcoholics Anonymous) to dobrowolne, samopomocowe grupy osób uzależnionych od alkoholu, tworzone w celu utrzymania trzeźwości własnej i bezinteresownego pomagania innym alkoholikom w jej osiąganiu. Wspólnota działa w ponad 150 krajach, gdzie funkcjonuje blisko 180 tysięcy grup. Wspólnota nie prowadzi oficjalnych statystyk, ale ocenia się, że w mityngach grup AA spotyka się ponad dwa miliony alkoholików. W Polsce istnieje 2800 grup.

Przez dziesięciolecia AA było przedmiotem zainteresowań wielu ludzi, dziennikarzy, lekarzy i psychologów, naukowców. Nieraz budziło kontrowersje. Ostatnie badania na temat skuteczności AA w porównaniu z innymi metodami pomocy osobom uzależnionym od alkoholu (raport naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Harvarda).

Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 r. w Akron w USA. Dwaj alkoholicy – makler giełdowy Bill W. oraz lekarz – chirurg Bob S. odkryli, że rozmowa alkoholików, którzy chcą uwolnić się od picia alkoholu pozwala na zatrzymanie obsesji picia. Zaczęli szukać innych zainteresowanych tą ideą i tak powstały mityngi AA. Potem zauważyli, że dla utrzymania abstynencji konieczne jest dokonanie pewnej przemiany duchowej oraz stałe działanie 
w niesieniu pomocy innym cierpiącym.  

W 1939 r. wydali książkę pt. „Anonimowi Alkoholicy”, w której opisali swoje doświadczenia powracania do zdrowia w oparciu o Program Dwunastu Kroków. Wspólnota rozrastała się w szybkim tempie, a artykuł dziennikarza Jacka Alexandra w „Saturday Evening Post” w 1941 r. spowodował wielki rozgłos w całych Stanach Zjednoczonych.  W Polsce pierwsza grupa AA „Eleusis” powstała w 1974 r. w Poznaniu i istnieje do dzisiaj.  W sierpniu 2024 r. Wspólnota AA w Polsce będzie świętować swoje 50-lecie (www.50lat.aa.org.pl).

AA oferuje program wspierający wychodzenie z uzależnienia tym, którzy tego potrzebują. Jedynym wymaganiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia. Spotkania AA są bezpłatne i odbywają się na terenie całego kraju. Program wyjścia z nałogu opiera się na tzw. Dwunastu Krokach AA. Jest to zbiór zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, stopniowo realizowanych przy pomocy opiekuna (sponsora). Wielu członków AA jest na drodze do zdrowienia od kilkudziesięciu lat i nadal uczestniczy w regularnych spotkaniach AA oraz przekazuje program Dwunastu Kroków AA innym, aby utrzymać się na ścieżce trwałego zdrowienia. 
 

AA. O anonimowości

Anonimowość jest fundamentalną zasadą Wspólnoty AA i zapewnia jej członkom prywatność w procesie zdrowienia. Wiemy z doświadczenia, że wiele osób mających problem z alkoholem może mieć wewnętrzny opór przed zwróceniem się do AA o pomoc, obawiając się, że mogą stać się obiektem publicznych rozmów. 

Każdy we Wspólnocie ma zapewnienie, że jego tożsamość nie zostanie ujawniona żadnej osobie nienależącej do Wspólnoty. Anonimowość zapewnia wszystkim członkom ochronę przed identyfikacją ich, jako alkoholików. Z tego powodu, gdy wypowiadamy się dla mediów, używamy tylko swojego imienia, bez ujawniania nazwiska i wizerunku. 

Region Galicja - Wspólnota Anonimowych Alkoholików w Polsce

Wspólnota AA w Polsce podzielona jest na czternaście regionów. Region Galicja obejmuje obszar południowej Polski od Przemyśla do Bielsko-Białej. Skupia obecnie 325 grup, które spotykają się na ok. 350 mitingach, w tym dwie grupy anglojęzyczne i jedną ukraińskojęzyczną.

W 1998 roku został uruchomiony w Krakowie przy ul. Dietla 74 Punkt Informacyjno-Kontaktowy. Takie punkty działają też w Bielsku-Białej, w Rzeszowie i w Tarnowie. Wszędzie tam zorganizowano dyżury telefoniczne dla osób szukających pomocy odnośnie choroby alkoholowej. Jest też możliwość zakupu wydawanej przez wspólnotę literatury. 

Na terenie Regionu Galicja działa kilka Zespołów Informacji Publicznej, których członkowie biorą udział w spotkaniach informacyjnych dotyczących komunikacji Wspólnoty AA z instytucjami, takimi jak: Komendy Policji, Izby Lekarskie, kuratorzy sądowi, szkoły, opieka społeczna itp.

Dobrze układa się również w tym regionie współpraca AA z Zakładami Karnymi i Aresztami Śledczymi, gdzie, w 19 jednostkach, organizowane są mitingi AA dla osób zatrzymanych i osadzonych.

Od wielu lat Region Galicja współpracuje z członkami Wspólnoty AA ze Słowacji i Bułgarii, a ostatnio również z tymi na Węgrzech i na Ukrainie. W Krakowie powstała ukraińska grupa AA „Mrija”, która spotyka się w Punkcie Informacyjno-Kontaktowym przy ul. Dietla.

Adres kontaktowy:

ul. Dietla 74/7, 31-038 Kraków,
Tel. +48 512 601 304
e-mail: [email protected]
www.aakrakow.pl
 

Materiał nadesłany: Region Galicja - Wspólnota Anonimowych Alkoholików w Polsce

Napisz komentarz
Komentarze
Marzena 08.01.2024 09:26
Trzeźwiejemy razem. Trzeźwieję od 16 lat, gdyby nie wspólnota, może nie byłoby dane oglądać wnuki na trzeźwo. Wspólnota to najcudowniejsza rzecz jaką mi się w przydarzyła ,w moim życiu . Cierpienie picia to porażające doświadczenie. Mam to szczęście, że na czas dostałam diagnozę. Za co bardzo jestem wdzięczna Bozi . Pozdrawiam wszystkich trzeźwych ,i nietrzeźwych. POGODY DUCHA

Anka 01.12.2023 14:47
Od kilkunastu lat jestem we Wspólnocie AA i dzięki temu jestem trzezwa

Ewa 01.12.2023 14:47
Jest to pomocne ludziom, którzy sami nie potrafią przestać pić.

Marek 01.12.2023 09:30
No i zmuszają do podpisywania dalszej terapii.kolega chodzi ale niema czasu bo pracuje w delegacji i nie może być na zajęciach bo ma pracę to grożą mu sądem jak nie będzie chodził .

Iks de 01.12.2023 09:14
Codziennie są pod biedronk

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”